حماسه شاخص در مدار ۲۶۶ هزار واحد

سرمایه گذاری در بورس
اقتصادبرتر

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز چهارشنبه گذشته به عدد ۲۶۶ هزار و ۱۲۷ واحد رسید که در مقایسه با پایان هفته قبل تر نزدیک به دو درصد رشد داشته است.

تهران – اقتصاد برتر – 2 شهریور 98

به گزارش #اقتصادبرتر، در هفته‌ای که گذشت شاخص بورس در چهار روز معاملات چهار هزار و ٨٩٩ واحد رشد داشت. گفتنی است شاخص آزاد شناور در آخرین روز معاملات دو هفته گذشته ٢٩٦ هزار و ٤١١ واحد بود که در روز چهارشنبه هفته اخیر به رقم ٣٠٣ هزار و ٧٦٣ واحد رسید و افزایش سه هزار و ٣٥٢ واحدی را رقم زد.

همچنین شاخص کل (هم وزن) در پایان هفته سوم مرداد ٦٨ هزار و ٢٧٢ واحد بود که در هفته آخر این ماه این عدد به ٧٢ هزار و ١٢٥ واحد و شاخص قیمت (هم وزن) از ٤٥ هزار و ٧٥٧ واحد به عدد ٤٨ هزار و ٣٣٩ واحد رسید.

حجم معاملات بورس تهران در هفته جاری، ١٣ میلیارد و ٧٩١ میلیون سهم به ارزش ٤٨ هزار و ٢٠٤ میلیارد ریال و حجم معاملات فرابورس در مدت ذکر شده هفت میلیارد و ٩٤٧ میلیون سهم به ارزش ٣٣ هزار و ٢٦٥ میلیارد بوده است.

در هفته منتهی به ٣٠ مرداد صنایع غذایی به جز قند و شکر، بیمه و بازنشسته، صنایع انبوه سازی، سیمان، خودرو، مواد دارویی، کانه های غیرفلزی، حمل و نقل، فرآورده های نفتی و بانک‌ها بیشترین میزان بازدهی را به خود اختصاص دادند که طبق آمار ارائه شده در هفته‌ای که گذشت صنایع غذایی به جز قند و شکر، بیمه و بازنشسته با بیشترین میزان بازدهی همراه بودند.

در هفته‌ای که گذشت گروه شیمیایی، خودرو و قطعات، فلزات اساسی، انبوه سازی املاک و مستغلات، بانک‌ها و موسسات اعتباری، صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله، دارویی‌ها، ماشین‌آلات و تجهیزات و سیمان نسبت به دیگر صنایع بیشترین ارزش معاملات و صنعت بانکداری و موسسات اعتباری، خودرو و قطعات، ماشین آلات و تجهیزات، شیمیایی‌ها، فلزات اساسی، انبوه‌سازی املاک و مستغلات بیشترین میزان از حجم معاملات را به خود اختصاص دادند.

*رکود بورس به تعویق افتاد

همچنین یک کارشناس بازار سرمایه گفت: براساس پیش‏بینی‏های انجام شده انتظار می رفت در مردادماه شاخص بازار وارد فاز رکود شود، ادامه داد: اما به دلیل جلوگیری از رشد هیجانی بازار، شاخص روند اصلاحی را در پیش گرفت و رکود آن نیز با تعویق مواجه شد.

کیارش فاضل گفت: باتوجه به رشد مطلوب بازار در روزهای اخیر انتظار می رود که شاخص کل در روزهای آتی وارد فاز رکود شود اما در حال حاضرتحلیل های فعالین بازار حاکی از حرکت شاخص در کانال صعودی است.

وی با بیان اینکه حدود یک ماه پیش هدف سقف کانال صعودی حدود 65 هزار واحد بود اما شاخص ریزش سنگینی را تجربه نکرد، افزود: اصلاح در قالب زمانی انجام شد که به تبع آن سقف کانال صعودی نیز به 280 هزار واحد افزایش یافت بنابراین انتظار می‌رود که پس عبور از این سقف شاخص بازار روند نزولی را در پیش گیرد.

این کارشناس بازارسرمایه با بیان اینکه در حال حاضر بیشتر سهم ها رشدهای مطلوبی را تجربه می‌کنند، افزود: از اسفندماه تاکنون سهم های کوچکتر روند روبه رشدی را طی می کنند همچنین صنایع دلاری که سال گذشته رشد داشتند نیز بازهم توانستند سقف ها را پشت سربگذارند اما در مجموع تضعیف قدرت خریدار در نمودارو چارت‌ها مشهود است.

فاضل با بیان اینکه براساس پیش بینی های انجام شده انتظار می رفت در مردادماه شاخص بازار وارد فاز رکود شود، ادامه داد: اما به دلیل جلوگیری از رشد هیجانی بازار، شاخص روند اصلاحی را در پیش گرفت و رکود آن نیز با تعویق مواجه شد.

مدیرعامل کلینیک سرمایه با اشاره به اینکه در شهریورماه، سال مالی برخی از شرکت ها و تسویه اعتباری‌ها پشت سر گذاشته می شود، افزود: پیش بینی می شود که در زمستان سال جاری بازار وارد فاز رکود شود که این امر بستگی به اسلوب بازار دارد.

وی تصریح کرد: در صورت ادامه روند هیجانی کنونی بازار، رکود زودتر اتفاق می افتد اما در غیر این صورت می توان نوید یک بازار خوب تا پایان سال جاری را به سهامداران داد.

فاضل با اشاره به انتشار اخباری در خصوص تک نرخی شدن ارز نیز گفت: این امر تاثیری در سهام شرکت‌های دارویی و غذایی نخواهد داشت.

کارشناس بازارسرمایه با بیان اینکه شرکت های غذایی و دارویی از صنایع پایین دستی اقتصاد محسوب می شوند، ادامه داد: در این نوع صنایع دلار بیشتر جنبه تورمی دارد بنابراین رشد نرخ ارز موجبات بالارفتن میزان هزینه های این شرکت ها را فراهم می آورد.

وی با بیان اینکه قیمت ارز پس از تک نرخی شدن از اهمیت ویژه ای برخوردار است، ادامه داد: در حال حاضر تا حدودی دلار تک نرخی شده زیرا فاصله بین ارز آزاد و نیمایی کاهش یافته است.

فاضل ادامه داد: اگر نرخ ارز پس از تک نرخی شدن نیز در همین حدود قیمت فعلی باشد تغییر زیادی در صورت های مالی شرکت های دارویی و غذایی ایجاد نمی شود.

پاسخ دادن