خشم ترامپ از بازگشت کرونایی های آمریکایی

اقتصاد برتر

دونالد ترامپ از بازگشت ۱۴ شهروند آمریکایی که نتیجه آزمایش کرونای آنها مثبت بوده عصبانی است.

تهران – اقتصادبرتر – ۵ اسفند ۹۸

به نقل از نیویورک تایمز، ۱۴ شهروند آمریکایی که نتیجه آزمایش کرونای آنها مثبت بوده اجازه پیدا کرده‌اند این هفته به آمریکا بازگردند و این موضوع ترامپ را بسیار عصبانی کرده است.

مقامات وزارت امور خارجه آمریکا پس از مشورت وزارت بهداشت این کشور تصمیم گرفتند این شهروندان را که در کشتی تفریحی دیاموند پرینسس در ژاپن قرنطینه بوده‌اند به آمریکا بازگردانند. ولی مقامات مرکز جلوگیری و کنترل بیماری ها مخالف بازگشت آنها بودند چون نگرانند پیاده شدن این مسافران در میان صدها آمریکایی باعث انتشار ویروس شود. خبرگزاریها این تصمیم را در روز دوشنبه اعلام کردند و مسافران همان روز به آمریکا رسیدند.

ترامپ که عصبانی بود چرا در این مورد اطلاعی به او داده نشده است، مراتب نگرانی خود را به اطلاع وزیر بهداشت آمریکا و سایر مقامات ارشد رساند. یکی از مقامات می‌گوید دونالد ترامپ عقیده دارد باید مرزها را به روی مبتلایان به این ویروس بست تا بتوان کشور را ایمن نگه داشت.

در ۲۰۱۴ ، طی بحران ابولا در آفریقا ،ترامپ که در آن زمان یک شهروند عادی بود از دولت اوباما خواست پروازها را لغو و ورود تمام مبتلایان به این ویروس را به آمریکا ممنوع کند، این افراد شامل کادر پزشکی که داوطلبانه برای کمک رفته بودند هم می شد. ترامپ در ۳۱ جولای همان سال پس از اینکه متوجه شد یکی از این افراد قرار است از لیبریا به آتلانتا بازگردد، در توییر نوشت:« آنها را از اینجا دور نگه دارید. آمریکا نمی تواند اجازه دهد مبتلایان به ابولا به کشور بازگردند. کسانی که برای کمک رفته اند افراد بزرگی هستند ولی باید خودشان با پیامدهای آن مواجه شوند».

حداقل ۶۳۴ نفر در کشتی دیاموند پرنسس به کرونا مبتلا شده اند و دو نفر جان خود را از دست داده اند. ژاپنی ها این کشتی را دوهفته در بندر یوکوهاما در قرنطینه نگه داشتند.قرنطینه کردن این کشتی باعث گسترش سریع ویروس بین مسافران شد. طبق آمار سازمان بهداشت جهانی، مسافران این کشتی بزرگترین گروهی هستند که در خارج از چین به کرونا مبتلا شده اند.

مقامات آمریکا تخلیه ۳۲۸ مسافر این کشتی را یکشنبه شب آغاز کردند. تمام مسافران توسط متخصصان پزشکی آمریکا معاینه شدند و هیچ نشانه‌ای از ویروس کرونا در آنها دیده نشده است. ولی با انتقال آنها به فرودگاه هاندای توکیو در اوایل صبح دوشنبه، مقامات ژاپن به همتایان آمریکایی خود اطلاع دادند که آزمایش ۱۴ نفر از آنها مثبت بوده است. آزمایش چند روز قبل گرفته شده بود. مسافران آمریکایی که آزمایش آنها قبلا مثبت بوده یا نشانه های بیماری را داشتند به بیمارستان های ژاپن فرستاده شدند.

پاسخ دادن