خلأ قانونی در حوزه رمز ارزها

ارز رمز پایه
اقتصاد برتر

سیاستگذار در کشور ما در برخورد با فناوری‌های جدید از جمله بلاک‌چین در جایگاه‌های مختلف بسیار دیر عمل کرده‌ است.

تهران – اقتصاد برتر – 21 تیر 98

❇️ سیاستگذار در کشور ما در برخورد با فناوری‌های جدید از جمله بلاک‌چین در جایگاه‌های مختلف بسیار دیر عمل کرده‌ است. شاید بخشی به خاطر اینرسی، لختی و کندی باشد که در فرایند قانون‌گذاری وجود دارد یا به خاطر بدنه کارشناسی باشد.

❇️ بسیاری از نهادهای ما دانش و مهارت لازم را برای تسلط بر فناوری‌های جدید ندارند. نتیجه این می‌شود که سیاست‌گذار تا بخواهد متوجه شود که این فناوری چیست، کسانی که می‌خواستند سوءاستفاده کنند، سوءاستفاده‌های‌شان را کرده و فضا را ملتهب کرده‌اند. نتیجه این است که به جای اینکه بازار را حاکمیت و سیاست‌گذار شکل بدهد، منفعلانه نسبت به بازار عمل می‌کند.

❇️ در مورد رمزارزها کار درست این است که دولت با مشورت فعالان بخش خصوصی که می‌تواند نماینده، اتاق‌های بازرگانی یا سندیکای صنعت برق باشد یا درواقع سندیکا و تشکل مربوط به حوزه‌های نزدیک، نسبت به به‌رسمیت شناختن فضای رمزارزها با لحاظ کردن یکسری محدودیت‌هایی که طبیعتاً در هر کشوری محدودیت‌ها و چارچوب‌هایی دارد، اقدام کند.

❇️ در حال حاضر چیزی که به همه ازجمله قانون‌گذار، سیاست‌گذار و بخش خصوصی ضربه می‌زند، این است که در این حوزه هیچ قانونی نداریم؛ ولی اگر قوانین شفاف و محدودیت‌ها مشخص شود، نتیجه این خواهد بود که از فضای تیره و تار کاسته می‌شود و افرادی که می‌خواهند صحیح و سالم کار کنند، می‌دانند که در این فضا می‌شود فعالیت مثبت اقتصادی انجام داد.

❇️ در جلسه‌ای که ما اعضای کمیسیون اقتصاد، نوآوری و تحول دیجیتال خدمت آقای‌ آذری‌جهرمی و دکتر ناظمی رسیدیم، مقرر شد هفته آینده اتاق تهران نظر کارشناسی خودش را که جمع‌بندی شده به‌صورت یک بیانیه منتشر کند و آنجا فضایی به وجود می‌آید که از نظر بخش خصوصی، دولت هم به‌صورت رسمی آگاه شود.

❇️ ما با دنیایی مواجهیم که هر روز در آن با مجموعه‌ای از فناوری‌ها مواجه می‌شویم. هوش مصنوعی و واقعیت مجازی پررنگ شده است. این فناوری‌ها و تکنولوژی‌هایی است که در دنیا به سرعت می‌آید.

✍️ فرزین فردیس

*مطالب مطروحه در نوشته فوق مربوط به نویسنده آن در شبکه های اجتماعی می باشد، رسانه اقتصاد برتر تنها آن را بازنشر داده است و هیچکدام از تحلیل های آن را تایید یا رد نمی کند*

پاسخ دادن