ده بحران مالی که کمر آمریکا را شکست

ده بحران مالی که کمر آمریکا را شکست
اقتصادبرتر

مقاله منتشر شده در پایگاه اینترنتی “The Balance” ، گذری دارد بر رویدادهای مالی آمریکا در دهه گذشته ، این مقاله به داستان بحران های مالی جدی در آمریکا اشاره دارد و می گوید ، چه کسی باورد دارد بحران مالی 2007 تأثیر زیادی درایجاد تغییرات دهه گذشته در این کشور داشته است ؟  

تهران – اقتصادبرتر – 12 مرداد 98

اولین بحران – 2007 – بحران مسکن

تاکنون 10 میلیون نفر از مالکین خانه در آمریکا، در جریان بحران مسکن در این کشور خانه هایشان را از دست داده اند . زمانی که قیمت مسکن در 2006 کاهش یافت، همزمان ، فدرال رزرو نرخ بهره را بالا برد و افزایش ناگهانی نرخ بهره موجب غافلگیری بسیاری از مالکان خانه ها شد که وام مسکن خود را با توجه به نرخ بهره صندوق های فدرال رزرو تنظیم کرده بودند. با شروع این بحران مالکان دیگر نمی توانستند خانه های خود را بفروشند زیرا قیمت آن ها پایین تر از ارزش وامی بود که آن ها با زحمت دریافت کرده بودند. در نتیجه بانک ها مالکیت خانه های وام گیرندگان را از دست آن ها در آوردند و خود مالک خانه هایی شدند که مردم با زور وام به دست آورده بودند. بانک ها در مدت کوتاهی مردم را مجبور به ترک خانه هایشان کردند و برنامه دولت برای نجات مال باختگان نتیجه نداد و تدوم این روند بحران مالی ای  را برای این کشور رقم زد.

بحران دوم –   2008: توقف فعالیت سیستم بانکی جهان

15 سپتامبر 2008 ، زمانی که پالسون وزیر خزانه داری آمریکا اعلام کرد هیچ وثیقه ای باقی نمانده است، برادران لمان اعلام ورشکستگی کردند. وی در مذاکرات آخر هفته با خریداران بالقوه “باركلی” و بانك آمریكا اعلام کرد، دولت از 60 میلیارد دلار دارایی مبهم “لمان”  حمایت نمی کند. ورشکستگی “برادران لمان” باعث وحشت بانکداران جهانی شد و این رویداد به رکود بزرگی منجر شد. 17 سپتامبر همان سال، بانک ها 160 میلیارد دلار از حساب های فوق العاده امن بازار پول برداشت کردند. در پایان هفته ، بانک ها 190 میلیارد دلار پول نقد داشتند ، در حالی که این امر خلاف قانون ذخیره 2 میلیارد دلاری صندوق بود.این امر 360 هزار میلیارد دلار وام و دارایی کارت اعتباری را تحت تأثیر قرار داد. فریزشدن اعتباربانک ها منجر به کمبود پول در بیشتر مشاغل شد.نرخ پیشنهادی وام بانک لندن که با سایربانک های بین المللی تراکنش مالی داشت در واکنش به کاهش نرخ بهره فدرال رزرو به صفر رسید. تا امروز هم ، بانک ها همچنان به منظور تضمین برگشت سرمایه ا شان که به صورت وام پرداخته اند، پول خود را انباشت می کنند.

بحران سوم –  2008: سقوط بازار سهام

در 29 سپتامبر 2008 ، میانگین سهام داو جونز با افت 777 واحد، بیشترین افت روزانه را به خود اختصاص داد. از9 اکتبر 2007 تا 6 مارس 2009 ، سهام داوجونز کاهش50 درصدی داشت. این بدترین سقوط از زمان  رکود بزرگ بود که داوجونز به میزان 80 درصد سقوط را تجربه کرد. سقوط سهام تنها در 17 ماه رخ داد ، اما طی رکود بزرگ سقوط آن سه سال به طول انجامید.

بحران چهارم – 2008: میلیارد ها دلار کمک هزینه

در 18 سپتامبر سال 2008 ،  هانك پولسون، وزیر خزانه داری و  بن برنانك، رئیس صندوق ذخیره فدرال از كنگره خواستند بزرگترین بسته نجات از زمان ركود بزرگ را تأمین كند. در 3 اکتبر ، سنا لایحه وثیقه 700 میلیارد دلاری را تصویب کرد ، این لایحه اکنون به عنوان برنامه امداد دارایی های مشکل دار شناخته می شود. این برنامه در ابتدا برای خرید وام های ریسکی از بانک ها و آزاد کردن پول برای وام های بیشتر طراحی شد اما اجرای آن زمان بر شد. در 14 اکتبر، خزانه داری 350 میلیارد دلار برای برنامه خرید سرمایه ، که سهام مورد نظر را  در بانک های بزرگ خریداری کرده  بود ، استفاده کرد. در 16 سپتامبر ، بزرگترین شرکت بیمه جهان در آمریکا ، اعلام ورشکستگی کرد. بسته محرک اقتصادی 787 میلیارد دلاری باراک اوباما رئیس جمهور وقت برای جلوگیری از هراس مجدد سرمایه گذاران در سال 2008 ارائه شد. این هزینه برای بیش از 3 سال درنظر گرفته شد و از ان انتقاد شد چرا که به اندازه کافی به رشد اقتصادی نیانجامید. قرار بود این برنامه ، رشد 1.4 درصدی تولید ناخالص داخلی را  تا پایان سال 2009 به 3.8 درصد برساند و از 2.3 میلیون ضرر در کار جلوگیری کند. اما در پایان 2009 ، اقتصاد بدون برنامه تحریک اقتصادی فقط 0.7 درصد و نه 2.8 درصد رشد می کرد.

بحران پنجم -2011: سونامی و فاجعه هسته ای ژاپن

در 11 مارس 2011 ،  زمین لرزه ای به بزرگی 9.0 ریشتر و سونامی با سرعت 100 پا ، خط ساحلی شمال شرقی ژاپن را لرزاند. حداقل 28000 نفر جان باخته و یا مفقود شدند. بیش از 465،000 آواره شدند. با آسیب رساندن امواج به نیروگاه هسته ای فوکوشیما و نشت رادیواکتیو اوضاع وخیم تر شد. “فاجعه سه گانه” اقتصاد ژاپن را ویران  کرد . صنعت هسته ای این کشور ویران شد  و اروپا متقاعد شد، به انرژی هسته ای کمتراعتماد کند. هنگامی که تأمین کنندگان انرژی هسته ای ژاپن تعطیل شدند ، اقتصاد جهانی که در حال بازیابی خود از بحران مالی سال 2008 بود، کند شد.

بحران ششم -2014: طرح سلامت اوباما برای  پوشش 20میلیون نفر

طبق طرح سلامت اوباما مراقبت های بهداشتی مقرون به صرفه برای پوشش سلامت  20 میلیون نفر بکار گرفته شد . آنها می توانستند مراقبت های پیشگیرانه کم هزینه را برای بیماری های مزمن دریافت کنند. این امر آنها را از اتاق های اورژانس گران قیمت دور نگه می داشت. در نتیجه ،  افزایش هزینه های مراقبت های بهداشتی کاهش یافت که می توانست به بهبود رتبه آمریکا در سازمان بهداشت جهانی کمک کند. از سال 2016 ، هزینه بهداشت و درمان آمریکا در جهان توسعه یافته با کمترین میزان مرگ و میر نوزادان بالاترین میزان را داشته است. همه 32 کشور توسعه یافته دیگر دارای  مراقبت جهانی بهداشت بودند. نهایتا طرح سلامت اوباما هزینه سنگینی را به دولت آمریکا تحمیل کرد و مشکلاتی را برای بودجه ایجاد نمود.

بحران هفتم – 2015: ظهور چین به عنوان بزرگترین اقتصاد جهان

در سال 2015،  چین  بزرگترین اقتصاد جهان شد. این، امر تعادل اقتصادی قدرت را تغییر داد و اتحادیه اروپا را در رده دوم و آمریکا را در رده سوم قرار داد. همچنین آمریکا بیشترین وامدار چین محسوب        می شود. سهام 1.2 میلیارد دلار از خزانه داری امریکا متعلق به چین است. همین امر به اهرم فشار چین به آمریکا تبدیل شد و واشنگتن را به شدت تحت فشار مالی قرار داد. به عنوان مثال ، در آگوست 2007 ، چین تهدید کرد: در صورت ادامه فشار کنگره برای افزایش ارزش یوان، بخشی از هلدینگ های خود را خواهد فروخت .

بحران هشتم – 2015: بحران بدهی یونان

بحران بدهی یونان به کشورهای مقروض دیگرهشداری برای کشورهای غربی بود. در سال 2015 ، یونان تقریبا  بدهی خود را معوق کرد  و از منطقه یورو خارج شد. آغاز بحران بدهی در منطقه یورو باعث ایجاد نگرانی در باره بحران مالی جهانی شد. گرچه بحران بدهی مستقل یونان  برطرف شد ، اما قابلیت انتقال بحران خود به  اتحادیه اروپا را زیر سوال برد.

بحران نهم – 2017: هزینه 180 میلیارد دلاری توفان “هاروی”

طوفان هاروی طوفانی در 25 آگوست 2017 تگزاس را لرزاند و 180 میلیارد دلار خسارت روی دست دولت آمریکا گذاشت . این حادثه به جز خسارتی که طوفان کاترینا به آمریکا تحمیل کرد، بیش از هر فاجعه طبیعی دیگر در تاریخ آمریکا زیانبار بود و دولت را تحت فشار قرارداد . فرماندار تگزاس ، برای کمک به 13 میلیون نفرکه در لوئیزیانا ، می سی سی پی ، تنسی و کنتاکی  تحت تأثیر طوفان هاروی تگزاس قرار گرفتند، بیش از 125 میلیارد دلار از فدرال رزرو درخواست کمک فوق العاده کرد.

 بحران دهم – 2018: افزایش بدهی آمریکا بدنبال هزینه جنگ با تروریسم

حمله 11 سپتامبر، منجر به افزایش هزینه های دفاعی آمریکا ابتدا در افغانستان وسپس در عراق شد. در سال 2006، به دلیل اختصاص بودجه دفاعی سالانه آمریکا به میزان 600 تا 700 میلیارد دلار برای جنگ با تروریسم منجر به کسری بودجه 500 میلیارد دلاری آمریکا شد. تا سال 2007 ، بدهی تقریباً دو برابر شد و به 9.2 تریلیون دلار رسید و تا سال 2018 ، دو تریلیون دلار به بدهی قبلی اضافه شد.

*اکرم صدیقی. سردبیر سایت اقتصاد برتر

پاسخ دادن