دورهمی نوروز ۹۸ پخش می‌شود

دورهمی
#اقتصادبرتر

معاون سیما  درباره موضوع پخش فصل جدید برنامه «دورهمی»، جوان‌گرایی و مدیران جوان انتخاب‌شده و دعوت از میهمانان حاشیه‌ساز توضیحاتی ارائه کرد.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۸ اسفند ۹۷

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از تسنیم، در حاشیه نشست خبری سیدمرتضی میرباقری معاون سیما درباره پخش دوباره برنامه «دورهمی» که خود مهران مدیری و مصطفی احمدی اعلام کردند که «دورهمی» در حال طراحی است و به نوروز نمی‌رسد. میرباقری در پاسخ به این سوال اعلام کرد: «دورهمی» به نوروز ۹۸ می‌رسد.

او همچنین نسبت به شائبه تعطیلی برنامه «خندوانه» گفت: اولاً در جایی گفته‌اند «خندوانه» در سال ۹۸ ادامه پیدا نمی‌کند که این خبر صحت ندارد. قرار است گروه یک مدتی استراحت کنند و بعد از محرم و صفر دوباره به آنتن برمی‌گردند.

میرباقری با اشاره به حضور «دورهمی» از نوروز تا رمضان ۹۸ روی آنتن شبکه نسیم، تصریح کرد: از نوروز تا رمضان «دورهمی» را حتماً دو روز در هفته خواهیم داشت. در ایام نوروز هم پنج روز «خندوانه» و «دورهمی» هم دو روز روی آنتن خواهند بود.

میرباقری درباره تقلید و کپی‌برداری برنامه‌های کنونی روی آنتن از برنامه‌های خارجی، افزود: شما اشاره می‌کنید به برنامه‌ای مثل «دورهمی»؛ جالب است بدانید مهران مدیری خلاقانه این برنامه را آماده کرده و البته در دکور اتفاقاتی افتاده ولی کپی این‌چنینی ایرادی ندارد. مهم این است که فرهنگ عمومی جامعه در این برنامه نقد می‌شود که اتفاقاً مورد نظر رسانه‌ملی است. لذا اینکه می‌گویند در این برنامه هیچ خلاقیتی نبوده و همه‌چیز تقلیدی انجام شده، بی‌انصافی است.

وی خاطرنشان کرد: البته ما نیم‌نگاهی به استانداردها و نوع برنامه‌سازی جهانی داشته‌ایم و سبک جهانی که مورد پسند بوده حتماً بومی می‌‌شود و روی آنتن می‌برند. حتماً با خلاقیت و نوآوری جلو می‌رویم و اگر برنامه‌ای خلاقیت نداشته باشد حتماً تعطیل خواهد شد. «خندوانه» و «دورهمی» بالای ۶۵ درصد بیننده داشتند و برای مخاطب اهمیت دارد ادامه پیدا کند و این اتفاق می‌افتد.

سریال‌های ما به دسته‌های «الف فاخر»، «الف» و «الف ویژه» تقسیم می‌شوند. هزینه سریال هایی، چون حضرت موسی و سلمان دقیقه‌ای چند ده میلیون تومان است. اگر بنا باشد سریال الف ویژه بسازیم حتما نیاز به اسپانسر ویژه داریم، اما «الف فاخر» خواهیم ساخت.
وی گفت: از دوستان خواستیم کارهایشان از لحاظ قصه، محتوا و… فاخر باشد، اما مثلا در لباس دقت کمتری در نظر گرفته شود.
معاون سیما افزود: بر این اساس قرار است سریال خواجه نصیرالدین طوسی را کلید بزنیم. متن این سریال تمام شده است.

وی با بیان اینکه سریال‌هایی درخصوص شهید باکری و همت هم در دست تولید قرار دارد گفت: سریالی درباره مجموعه حوادثی که بعد از شهادت امام رضا (ع) تا غیبت امام زمان (عج) صورت گرفته است طراحی کرده ایم. ارتش هم برای ساخت سریال صیاد شیرازی اعلام حمایت کرده است.

میر باقری درباره چگونگی حضور شهاب حسینی در شکرستان ادامه داد: قرار بود که شهاب حسینی یک برنامه ترکیبی شبکه نسیم را اجرا کند. ترجیح وی این بود که ابتدا با شکرستان حضور پیدا کند. ادامه فعالیت وی هم بسته به تصمیم اوست.

معاون سیمای رسانه ملی درباره سرنوشت سریال پایتخت گفت: بنا شد اپیزود پایتخت ساخته شود و مقدمات فراهم شد، مرحوم خشایار الوند نیمی از متن را نوشت و برای ما فرستاد و در حال تعامل با هم بودیم و بنا بود ۱۵ اسفند کار کلید بخورد که آن اتفاق افتاد.
وی افزود: همه علاقه‌مند هستیم کار ساخته شود به خصوص سیروس الوند خواسته است که این اپیزود به نوروز ۹۸ برسد، اما عوامل می‌گویند حال خوبی برای به تصویر کشیدن قصه نداریم از سویی قصه هم آماده نیست.
میر باقری گفت: دوستان از قبل هم تمایل داشتند فیلم سینمایی بسازند، اما تعهد آن‌ها به ما ساخت سریال است، پیشنهاد آن‌ها این بوده که برای تعطیلات قبل از عید فطر این اپیزود را بسازند. الان با تیم سریال پایتخت درباره پایتخت نوروز ۹۹ و این اپیزود درحال مذاکره هستیم.

وی درباره توقف سریال کمال تبریزی گفت: الان مسئله کیفی سریال‌ها برایمان مهم است، چون متن آن سریال قوی نبود متوقف شد.

معاون سیمای رسانه ملی درباره آینده خندوانه هم افزود: در نوروز ۹۸، دو روز دورهمی و پنج روز خندوانه را داریم.
از نوروز تا رمضان دورهمی و پس از آن خندوانه روی آنتن خواهد رفت.

ابتکار رسانه ملی در برنامه‌های تحویل سال

مرتضی میرباقری در ادامه نشست خبری اعلام برنامه‌های نوروز ۹۸ درباره ویژه برنامه‌های تحویل سال افزود: نوروز با ولادت حضرت علی (ع) آغاز می‌شود و این را به فال نیک می‌گیریم. ما در همان شب‌های اول با اعتکاف همراه می‌شویم.
وی گفت: ابتکاری که امسال به خرج داده ایم این است که امسال علاوه بر حضور چهره‌های فرهنگی و ورزشی در شبکه ۳ و ۵، استعداد‌های ویژه هم حضور دارند.
میر باقری افزود: در شبکه یک سیما هم چهره‌های مردمی حضور دارند.

وی با بیان اینکه امسال شبکه‌های یک، ۲ و ۳، سریال تولیدی دارند گفت: ۶ سریال تأمینی هم داریم که از شبکه‌های مختلف پخش می‌شود.
میرباقری افزود: شبکه ۵ «عطسه» را پخش خواهد کرد و شبکه ۲ هم «بالش ها» را روی آنتن می‌برد. البته با سازندگان کلاه قرمزی صحبت‌هایی شده است و امیدواریم بتوانیم این سریال را هم روی آنتن ببریم.

میرباقری گفت: ما ۱۴۰ فیلم سینمایی برای مردم تدارک دیده ایم که شامل ۱۷ فیلم سینمایی ایرانی است. بخش زیادی از این فیلم ها، تولیدات یک یا دو سال اخیر است.

وی ادامه داد: در نوروز ۹۸ علاوه بر ۱۷ شبکه و کانال ملی، ۷ شبکه مجازی را هم طراحی کرده ایم که از ساعت ۸ صبح تا ۲۴، سریال‌های ایرانی را تکرار خواهند کرد، همچنین ۲۰ مسابقه هم داریم.

معاون سیمای رسانه ملی گفت: امسال به بحث‌های سلامت و امنیت هم توجه ویژه‌ای خواهیم داشت.

پاسخ معاون سیما به حواشی آرای جام جم

مرتضی میر باقری معاون سیما در پاسخ به سؤالی درباره حواشی جشنواره جام جم گفت: جشنواره پنجم را به گونه‌ای طراحی کرده ایم که جامعیت بیشتری داشته باشد. در این دوره ۴ عنوان برنامه‌های ترکیبی فضای مجازی برنامه‌های چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی و دوبلاژ را به بخش‌های دوره قبل اضافه کرده ایم.
وی ادامه داد: شب جمعه در جشنواره جام جم دستکاری و اختلالی به وجود آمد که همه فهمیدند. خود ما قبل از اینکه فرد دیگری وارد این عرصه شود، وارد شدیم و برای صیانت از آرا مراقبت‌های لازم انجام گرفت، بعد که مطمئن شدیم حرکت بیرونی صورت گرفته است به طور کامل آرا را متوقف کردیم. به ما گفتند قانونی به نام تجارت در کشور وجود دارد که دولت بر آن ناظر است.
وی افزود: حالا وزارت ارتباطات می‌گوید نظارت بر این‌ها بر عهده بخش دیگری از دولت است در حالی که ما دولت را یکپارچه می‌بینیم. آنچه مهم است این است که ما به محض فهمیدن مسأله اقدامات لازم را انجام دادیم، الان حوزه‌های امنیتی کشور نتایج را به ما نداده اند، هر کجا این تخلف صورت گرفته باشد فرقی نمی‌کند، مربوط به کجا باشد به سرعت اعلام می‌کنیم.

میر باقری در پاسخ به سؤالی درباره مجموعه تلویزیونی کلاه قرمزی گفت: از ۶ ماه پیش با عوامل مجموعه تلویزیونی کلاه قرمزی صحبت شد، اما به دلیل بیماری تعدادی از عوامل، کلید خوردن کار عقب افتاد. حتی به آن‌ها گفتیم کاری ۴۰ قسمتی بسازند. امیدواریم این مجموعه تلویزیونی به نوروز برسد.
وی در پاسخ به سؤال خبرنگاری مبنی بر اینکه چرا احسان علیخانی برنامه‌های عصر جدید و تحویل سال را همزمان دارد، اما عده‌ای از مجریان شبکه سه بیکار هستند گفت: علیخانی چند سالی است که مجری برنامه‌های نوروزی شبکه سه بوده است، اما دلیل انتخاب امسال او نوع طراحی برنامه تحویل سال و ارتباطش با عصر جدید بود.
وی درباره لزوم حضور مجریان در یک شبکه افزود: مجریان باید در یک شبکه باشند و طبق همین موضوع هفته گذشته به آقای دلاوری تذکر داده شد. اصل بر این است که شبکه‌ها مجریان خاص خود را داشته باشند و جابه جایی آن‌ها باید زیر نظر بخش مجریان معاونت سیما صورت بگیرد.
معاون سیما درپاسخ به سؤالی درباره شهاب عباسی تهیه کننده‌ای که از سیما فیلم پول گرفته و به ۱۰۰ نفر از عوامل پول نداده است گفت: یک اتفاق ناگواری درباره یکی دو مجموعه تلویزیونی افتاده است که اعتبارات در نظر گرفته شده برای مجموعه تلویزیونی در اختیار تهیه کننده قرار گرفت، اما برخی عوامل به حقوق خود نرسیدند. ما در عین اینکه به لحاظ حقوقی مسأله را پیگیری می‌کنیم منبع مالی پیدا و از طریق سیما فیلم پرداخت می‌کنیم. این‌ها تخلف است. در مجموعه تلویزیونی «دیوار به دیوار» هم چنین مسأله‌ای پیش آمد و تهیه کننده آن از تهیه کنندگی مجموعه تلویزیونی منع شد.

پاسخ دادن