دیکتاتوری‌ رسانه‌ای آمریکا

دیکتاتوری‌ رسانه‌ای آمریکا

محدودیت‌های‌‌ فعالیت‌های رسانه‌ای‌ ایرانیان، نشانه عجز آمریکا در جنگ روایت‌ها و نقض ماده ۱۹ اعلامیه‌ جهانی‌ حقوق‌ بشر است.

تهران – اقتصاد برتر – ۸ بهمن ۹۸

?محدودیت‌های‌‌ فعالیت‌های رسانه‌ای‌ ایرانیان، نشانه عجز آمریکا در جنگ روایت‌ها و نقض ماده ۱۹ اعلامیه‌ جهان ی‌حقوق‌ بشر است.

?حذف پست‌های‌ مردمی‌ از عکس های شهید سلیمانی از #اینستاگرام، مسدودسازی دامنه سایت اشتراک ویدیویی #آپارات و پس از آن دامنه‌های غیرایرانی #خبرگزاری‌فارس ، دروغ بودن شعارها و ادعاهای غربی‌ها در آزادی بیان و حق مردم به دانستن و بی طرفی است .

?هر رسانه‌ای گرایشات خاص خود را دارد، به لحاظ منطقی و عقلی قرار نبود و نیست که همه رسانه‌ها از جمله خبرگزاری‌ها‌، خط مشی و سیاست‌های واحدی داشته باشند و دیدگاه واحدی را ترویج کنند؛ خبرگزاری‌ فارس هم مستثنی از این اصل پذیرفته شده در جهان نیست و نباید به دلیل نزدیکی و هم‌جهتی به دستگاه و تفکر خاصی محدود و مسدود شود.

?آمریکا از مدت‌ها قبل اصطلاحا به سیم آخر زد و تقابل خود را با ایران، برخلاف رویه قبلی و تاریخی برخورد یک ابرقدرت با کشورهای دیگر، به مقابله با افراد حقیقی و یک رسانه تنزل داده‌ است.

?#مسدودسازی دسترسی مردم به اطلاعات و محدود کردن عملکرد خبرگزاری‌ها نقض ماده ۱۹اعلامیه جهانی‌ حقوق بشر است. این همان ماده‌ای است که در بسیاری از موارد امریکایی‌ها با استناد به آن تلاش کرده‌اند به ایران و برخی کشور‌های مستقل دیگر فشار وارد کنند.

?اگر کشوری مثل‌ ایران که ادعایی هم در مجامع بین‌الملل برای اجرای آموزه‌های‌ غربی ندارد، در زمان و یا در سطحی آن‌ هم در داخل قلمرو سرزمینی‌ خود، با رسانه‌های داخلی برخورد نادرست داشت، نمی‌تواند برای امریکا مجوزی باشد که موازین بین‌المللی را که خود عامل تصویب و مدعی اجرای آن است، نقض کند.

?در دنیای امروز دیگر نمی‌توان مانع دسترسی مردم به اطلاعات شد. مردم از مسیر‌های گوناگون از پیام ها و روایت‌های مختلف آگاه می‌شوند. همین مسدودسازی‌ها خود نوعی پیام است و آن‌ اینکه امریکایی‌ها به مرحله عجز و ناتوانی در #جنگ‌روایت‌ها رسیده‌اند، آستانه تحمل آن‌ها بسیار کم است و با وجود دسترسی به هزاران رسانه و سایت و انتشار روایت‌های‌ جعلی و نادرست و یک طرفه از رخدادهای جهانی، تحمل شنیدن روایات مخالف را ندارند.

?مسدودسازی دامنه‌های غیر ایرانی به آپارات و خبرگزاری فارس محدود نخواهد بود و به مرور به سایر رسانه‌ها و حتی صفحات مردمی هم سرایت خواهد کرد؛ این اقدام امریکا یک #استبدادعریان است و ما شاهد یک #دیکتاتوری‌در‌نظام‌رسانه‌ای هستیم.

?فراهم کردن زمینه فعالیت آزاد رسانه‌ها #وظیفه‌حاکمیتی است و دولت باید برای تحقق و پیگیری حقوق رسانه‌های‌ایرانی، موضوع را بررسی و شرایط را به گونه‌ای فراهم کند تا روایت و پیام مردم ایران به گوش جهانیان برسد.

دکتر اکبر نصراللهی – رئیس‌ #دانشکده‌علوم‌ارتباطات‌ومطالعات‌رسانه

اینستاگرام |توئیتر |تلگرام
? @Akbarnasrollahi

پاسخ دادن