رئیس آلمانی اینستکس نیامده، رفت

رئیس آلمانی اینستکس نیامده، رفت
اقتصادبرتر

روزنامه بیلد آلمان گزارش داد، «برند اربل» سفیر سابق آلمان در ایران که از ۱۰ مرداد رسماً ریاست اینستکس را بر عهده گرفته بود، از این سمت استعفا کرده است.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۸ مرداد ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از  روزنامه بیلد، وزارت خارجه آلمان اعلام کرد که برند اربل، حاضر نیست ریاست سازوکار “اینستکس” که به او پیشنهاد شده بود، را قبول کند. این دیپلمات آلمانی پیش از این سفیر کشورش در ایران و عراق بوده است.

اینستکس، سازوکار مالی ویژه‌ای است که آلمان و فرانسه و بریتانیا، سه کشور اروپایی امضاکننده برجام، بنیاد گذاشته‌اند تا علیرغم تحریم‌های ایالات متحده، امکان تجارت با جمهوری اسلامی فراهم شود.

سخنگوی وزارت خارجه آلمان شامگاه پنجشنبه (هشتم اوت) علت امتناع برند اربل از پذیرفتن ریاست اینستکس را “دلایل شخصی” اعلام کرد، اما سایر منابع از علل دیگری سخن گفته‌اند.

روزنامه آلمانی و پرتیراژ “بیلد” در تحقیق مستقلی که درباره این موضوع انجام داده، گفته است که علت واقعی کناره‌گیری اربل از پستی که به او پیشنهاد شده بود، اظهارات بحث‌انگیز او بوده است.

برند اربل در دو مصاحبه‌ای که اخیرا انجام داده و در یوتیوب منتشر شده‌اند، سخنانی بیان کرده که موقعیت او را متزلزل کرده‌اند.

سخنان او آشکارا بار ضدیهودی دارند و با تبلیغات جاری در مورد “قدرت خارق‌العاده لابی یهودیان” در آمریکا و سراسر جهان و “بهره‌برداری یهودیان از جنایات نازی‌ها” همخوانی دارد.

او در بخشی از سخنانش “مداخلات غرب” را عامل اصلی وضعیت فاجعه‌بار خاورمیانه دانسته و از بیشتر مواضع جمهوری اسلامی در سیاست خارجی دفاع کرده است.

این روزنامه نوشت : استعفای اربل به دلیل افشای گفتگوی او با «کن جبسن» مجری یک رادیوی اینترنتی است که در آن درباره هولوکاست و مسائل مربوط به رژیم صهیونیستی و فلسطینیان اظهاراتی مطرح کرده است.

وزارت خارجه آلمان استعفای اربل را تایید کرده و دلیل آن را مسائل شخصی اعلام کرده است. اربل در مصاحبه ای فعالیت های موشکی ایران را قانونی اعلام کرده بود که در پی این موضع گیری مورد هجمه محافل صهیونیستی قرار گرفته بود.

اینستکس نهادی است که سه کشور اروپایی فرانسه، انگلیس و آلمان با هدف حفظ روابط تجاری با ایران در سایه تحریم های آمریکا راه اندازی کرده اند اما به رغم وعده های مکرر نتوانسته اند آن را عملیاتی کنند.

مقر این نهاد در فرانسه قرار دارد و بر اساس توافق سه کشور، فردی از آلمان باید ریاست آن را برعهده داشته باشد. انگلیس هم به عنوان سهامدار در آن مشارکت خواهد داشت.

پاسخ دادن