راز آرامش بازار دلار|مجله اقتصاد|تلگرام

اقتصاد برتر

به گزارش #اقتصادبرتر این روزها بازار دلار به رغم افزایش تنش‌های سیاسی هیچ رمقی برای افزایش ندارد.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۵ تیر ۹۸

?این روزها بازار دلار به رغم افزایش تنش‌های سیاسی هیچ رمقی برای افزایش ندارد. برای خیلی از مردم این سؤال مطرح شده است که راز آرامش بازار دلار آن هم در اوج اخبار داغ تنش‌های سیاسی چیست؟

?تحلیل‌گران اعتقاد دارند که علت اصلی آرامش بازار دلار، عمیق‌تر شدن بازار ثانویه است که از اواسط تابستان پارسال به صورت ناقص اجرا شد ولی هیچوقت در حد بازار ثانویه کامل تکامل نیافت بلکه بیشتر شکل بازار ثالث به خود گرفت؛ اگرچه همان شکل ناقص بازار ثانویه مانع تداوم جهش دلار شد.

?گفتنی است بعد از اعلام سیاست اضطراری دلار ۴۲۰۰، اقتصاددانان برجسته خواستار تشکیل بازار ثانویه‌ای برای مبادلات ارزی با هدف مهار دلار در بازار آزاد شدند که متأسفانه جدی گرفته نشد و نرخ دلار در بازار آزاد اوج گرفت. با اجرای ناقص بازار ثانویه از تابستان پارسال صعود دلار متوقف شد اما آرامش کامل ایجاد نشد که به نظر می‌رسد با تکامل بازار ثانویه این آرامش در حال حاکم شدن بر بازار است.

?سال گذشته برخی اقتصاددانان، تحرکات عجیب و گسترده‌ای برای جلوگیری از تشکیل بازار ثانویه انجام دادند و حتی با انتشار نموداری اعلام کردند که با این سیاست، نرخ دلار تا پایان سال ۹۷ به ۴۵ هزار تومان خواهد رسید! اما اکنون معلوم شده است که هر چه بازار ثانویه عمیق‌تر می‌شود آرامش بازار دلار نیز بیشتر می‌شود.

*مطالب مطروحه در نوشته فوق مربوط به نویسنده آن در شبکه های اجتماعی می باشد، رسانه اقتصاد برتر تنها آن را بازنشر داده است و هیچکدام از تحلیل های آن را تایید یا رد نمی کند*

پاسخ دادن