رمضان ، ماه تحول فکری

اقتصادبرتر

اکرم صدیقی. سردبیر سایت- ماه مبارک رمضان فرا رسید، این ماه به دلیل فضیلت های ویژه آن در میان همه مسلمانان جهان از اهمیت، ارزش و جایگاه ویژه ای برخوردار است .

تهران – اقتصادبرتر – 16 اردیبهشت 98

مسلمانان برای ورود به سلوک روحی ماه رمضان از دو ماه قبل در ماه های رجب و شعبان زمینه های معنوی آن را فراهم می کنند تا بتوانند از فیوضات این ماه الهی حداکثر بهره را برای ساختن درونی خود و محیط اطرافشان ببرند. از ویژگی های این ماه مبارک علاوه بر سلوک روحی مومنان از شور و اشتیاق برای اطعام و افطاری به نیازمندان، شب زنده داری، تلاوت قرآن، عبادت، دعا، استغفار، اعطای صدقه، پرهیز از محرمات و … می توان نام برد .
گرچه رمضان را به نام روزه گرفتن و پرهیز از خوردن و آشامیدن و اصلاح در گفتار و رفتار می شناسند اما کسانی که به حقیقت رمضان پی برده اند علاوه بر کسب آثار فیزیکی بیشتر به دنبال تحول فکری در رمضان هستند زیرا منشاء اعمال خوب و بد انسان فکر انسان است . آنهایی که با تحول فکری از رمضان خارج می شوند قطعا توانسته اند بیش از دیگران به رمز و راز آن پی ببرند و از این ماه عزیز بهره بگیرند. بسیاری از مشکلاتی که امروز جامعه ما گرفتار آن است ناشی از افکار نادرستی است که بتدریج به خاطر دوری از معنویت و دستورات الهی در جامعه ایجاد شده است. بسیاری از اتفاقاتی که به طور روزانه در جامعه اسلامی ایران در سطوح مختلف روی می دهد زیبنده یک جامعه اسلامی با آرمان های بلند الهی و تعالیم آموزنده اسلام نیست. رمضان فرصت مروری بر تفکر و رفتار انسانی است . فرصت بررسی اینکه قرار بوده چگونه باشیم؟ وامروز چگونه هستیم ؟ چرا از آرمان هایی که به دنبال آن بودیم دور شده ایم ؟ رمضان فرصت بازگشت به خویشتن خویش است و فرصت پالایش نا پاکی های انسانی است که جامعه را به سوی نا مردمی ها سوق داده است .

جامعه ایران را هیچگاه مثل یکی دو سال اخیر ندیده ام که برای دستیابی به مادیات دنیوی به راحتی از روی ارزش ها و منافع یکدیگر عبور کنند . قطعا عوامل فراوانی در دوری جامعه از ارزش های اسلامی و انسانی موثر است اما بیش از همه خود انسان ها هستند که می توانند تحول درونی در خودشان ایجاد کنند و ناپاکی های جامعه را بزدایند . رمضان فرصت زدودن زشتی های فکری است .

از رمضان استفاده کنیم تا ابتدا خود و سپس جامعه را اصلاح کنیم . انسان دارای دو بعد مادی و معنوی است و در طول سال تلاش فراوانی برای مادیات انجام می دهد و در این میان از پرورش بعد معنوی و روحی که تکمیل کننده خوی انسانی است غافل می شود . رمضان فرصتی است که این غفلت را از بین می برد و با رشد معنوی و کنترل هوای نفس موانع رشد و کمال انسانی را از بین برده و انسان را به طهارت کامل می رساند . اگر انسان ها به این رتبه از معنویت دست یابند می توان گفت جامعه اصلاح شده است و کمتر شاهد بد رفتاری ها در جامعه خواهیم بود . کسانی که به دنبال راهکارهای مناسب برای اصلاح امور جامعه هستند، رمضان زمان موعود آن اصلاحات است . امیدواریم به برکت معنویت رمضان بتوانیم آلایندگی های جامعه خود را بزداییم و با یکدیگر رفتاری داشته باشیم که زیبنده یک مسلمان واقعی است .

ان‎شاء الله

پاسخ دادن