روابط ایران ، ترکیه ، روسیه زیر ذره بین آمریکا

روابط ایران ، ترکیه ، روسیه زیر ذره بین آمریکا
اقتصادبرتر

اکونومیست: از زمانی که دونالد ترامپ در ژانویه 2017 بعنوان رییس جمهور آمریکا انتخاب شد، از یک سو روابط میان آمریکا و روسیه ، و از سوی دیگر روابط واشنگتن با ایران و ترکیه را تخریب کرد .

تهران – اقتصادبرتر – 23 تیر 98

به گزارش #اقتصادبرتر ، نشریه اکونومیست در گزارشی تحلیلی درباره حساسیت آمریکا نسبت به روابط سه کشور ایران ، ترکیه و روسیه نوشت : ایران بدون تردید پیروز تحولات خاورمیانه خواهد بود و ترامپ قادر نخواهد بود تا انتخابات 2020 هیچ اقدام جدی ای برای تغییر وضعیت به نفع آمریکا اقدامی انجام دهد.

از زمانی که دونالد ترامپ در ژانویه 2017 بعنوان رییس جمهور آمریکا انتخاب شد، از یک سو روابط میان آمریکا و روسیه ، و از سوی دیگر روابط واشنگتن با ایران و ترکیه را تخریب کرد . این مثلث قدرت در منطقه ، از رقبای استراتژیک آمریکا بشمار رفته و نفوذ ژئوپولیتیکی آنان در منطقه عمیق تر شده است. لذا پیش بینی اقتصادی و سیاسی اکونومیست درباره سه کشور ترکیه، ایران و روسیه و نیز روابط آنان با آمریکا را در میان 200 کشور جهان ، بیش از همه برجسته می کند.

  • روسیه و آمریکا هر دو در تلاش هستند نفوذ ژئوپولیتیک خود را گسترش دهند و البته روسیه اشتیاق زیادی دارد تا در جهان بعنوان کشوری با نفوذ همتراز با آمریکا به رسمیت شناخته شود و دوباره قدرت پیشین خود را احیاء کند .
  • تنش آمریکا و ترکیه در این روزها افزایش یافته است زیرا ترکیه تلاش می کند نسبت به متحدان سنتی ناتو ،روابط دیپلماتیک خود را وسعت بخشد و البته آمریکا با پیشرفت هایی از این دست برای ترکیه مخالف است.
  • روابط ایران و آمریکا نیز، پس از خروج آمریکا از برجام، حتی از زمان گروگانگیری سال 1979 هم به پایین ترین سطح خود افول کرده است . ادعای آمریکا این است که ایران خاورمیانه را بی ثبات می کند اما استدلال ایران این است که عکس العمل ایران در برابر آمریکا تنها به دلیل دخالت های این کشور در منافع ایران است.
  • تحولات آینده بین این سه کشور یادشده و آمریکا بر سه موضوع تمرکز دارد: تمایل به مبارزه برای آنچه که سه کشور ایران، ترکیه و روسیه آنها را مربوط به منافع داخلی خود می دانند که اغلب با سیاست خارجی آمریکا در تضاد است و به همین دلیل این کشور همواره برای مقابله با آنان تحریم هایی را علیه آنان اعمال می کند تا به قول خودش رفتار بین المللی این سه کشور را تغییر دهد.

**سه کشور ایران ، ترکیه و روسیه یک وجه مشترک در مقابل آمریکا دارند و آن این است که هیچ یک در برابر فشار های آمریکا تسلیم نشده و سرتعظیم فرود نمی آورند و همچنان استوار در مقابل تحریم های آمریکا مقاومت خواهند کرد . احتمال دارد که آمریکا در سال 2019 نه تنها تحریم های جدیدی را علیه روسیه اعمال کند بلکه بدهی قانونی روسیه را نیز مطالبه خواهد کرد .

  • درباره ترکیه تنش ها در 2019 در سطح بالایی قرار خواهد داشت و آمریکا تا آنجا که بتواند تلاش خواهد کرد ترکیه به موشک های اس 400 روسیه دسترسی پیدا نکند .

  • درباره ایران ، آمریکا قصد دارد شدیدترین تحریم ها را اعمال کند تا بتواند رفتار آن را تغییر دهد .

در برابر اقدامات آمریکا سه قدرت منطقه ای ایران ، ترکیه و روسیه روابط چند جانبه خود را طی سال های پیش رو گسترش داده و برای مقابله با تحریم های آمریکا مکانیزم هایی را در نظر گرفته اند که در قرار داد های خود از ارزهای جایگزین دلار استفاده کنند . این بدان معناست که تنش میان آمریکا و سه کشور یادشده همچنان در سطح بالایی حفظ شده و بلکه توسعه خواهد یافت .

در جدول زیر سه موضوع اساسی که باعث شده تا آمریکا روابط سه کشور یادشده را زیر ذره بین داشته باشد ، مطرح شده است .

موضوعات اصلیروسیهترکیهایران
منافع داخلیتلاش روسیه برای دلار زدایی از معاملاتمقابله ترکیه با کردهای سوریهرفتار منطقه ای ایران
تحریم های آمریکااعمال تحریم جدیدایجاد مانع برای خرید موشک اس 400 روسیهاعمال تحریم برای جلوگیری از صادرات نفت
روابط بین المللرفتار بین المللی روسیهتعمیق روابط ترکیه ب ایران برای مقابله با تحریمتنش اروپا و آمریکا درباره ایران
  • روابط آمریکا و روسیه : رقابت برای تصاحب قدرت جهانی

طی سال های اخیر روابط آمریکا و روسیه دچار تنش شده است و طرفین تلاش دارند برای کسب قدرت در مدیریت جهانی با تضعیف نهاد های بین المللی بی ثباتی در جهت منافع خود را ایجاد کنند. روسیه در همین زمینه با انتشار اخبار جعلی در فضای مجازی تلاش می کند اخباری را در جهت منافع و به ضرر رقیب خود تولید و منتشر کند . روسیه آمریکا را متهم به دخالت در امور داخلی کشور ها می کند و معتقد است واشنگتن از انقلاب هایی که مورد حمایت کشورهای غربی است پشتیبانی می کند و همچنین موقعیت روسیه را در این کشور ها تضعیف می کند . دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین کاملا جدی در صحنه بین الملل با یکدیگر رقابت می کنند و آرای رای دهندگان را بنفع خود تغییر می دهند . این بدان معنی است که احتمال کمی وجود دارد که روابط دو کشور در آینده نزدیک بهبود یابد . دستکم تا زمانی که ترامپ رئیس جمهور آمریکا است ، بعید است روابط دو کشور بهبود یابد . این سه موضوع شکل روابط آمریکا و روسیه را در سال های آینده تعیین خواهد کرد . موضوعات : حذف دلار از معاملات خارجی ، تحریم های جدید آمریکا علیه روسیه و رفتار بین المللی روسیه علیه آمریکا .

بدلیل تحریم های مکرر آمریکا و غرب علیه روسیه ، پوتین تلاش فراوانی داشته تا دلار را از معاملات خارجی این کشور حذف کند تا آمریکا نتواند آسیب جدی به اقتصاد این کشور وارد نماید . پوتین در همین راستا تلاش کرده که اکثر معاملاتش را با ارزهای یورو و یوآن انجام دهد . تا اثر تحریم های آمریکا را کم رنگ کند.

روسیه همچنین در کشورهایی نظیر ونزوئلا ، سوریه ، اکراین و ایران نقش آفرینی می کند .

  • از روزهای خوب گذشته در روابط ترکیه و آمریکا خبری نیست و از زمانی که ترکیه همکاری سنتی با ناتو را زیر پا گذاشته و روابط بین الملل خود با رقبای آمریکا را توسعه داده است ، دیگر روابط خوبی با آمریکا ندارد . اردوغان در سال های اخیر روابط خود با چین ، روسیه و ایران را که رقبای جدی آمریکا محسوب می شوند توسعه داده است که این موضوع چندان به مذاق آمریکا خوش نمی آید . از طرف دیگر تنش میان ترکیه با کردهای سوریه باعث افزایش تنش این کشور با آمریکا شده است .

  • از زمانی که ترامپ بر مسند قدرت بوده است ، روابط ایران و آمریکا هر روز از گذشته بدتر شده است تا اخیرا که کاملا رو به وخامت گذاشته است . خصوصا از وقتی ترامپ از برجام خارج شد و تحریم ها علیه ایران را شدید تر کرد ، روابط ایران و آمریکا کاملا مخدوش شده است . آمریکا مدعی است ، ایران عامل بی ثباتی درکشورهای منطقه از جمله سوریه ، عراق و یمن است لذا می گوید تحریم ها را علیه ایران شدت خواهد بخشید تا رفتار ایران را تغییر دهد . آمریکا همچنین مدعی است ایران بدنبال رسیدن به بمب هسته ای و تهدید امنیت اسرائیل است . در مقابل ایران تمایل به دستیابی به بمب هسته ای را انکار کرده و اقداماتی را که در منطقه انجام می دهد را برای حفظ موقعیت و امنیت خود در منطقه می داند. شکی وجود ندارد که ترامپ در برابر ایران در خاورمیانه شکست خورده است و این روند تا 2020 ادامه خواهد داشت .

*اکرم صدیقی. سردبیر سایت اقتصاد برتر

پاسخ دادن