روحانی: وساطت 5 رهبر دنیا برای مذاکره را رد کردم

حسن روحانی
اقتصادبرتر

رئیس جمهور در جلسه شورای اداری استان گیلان گفت: ۸ بار دولت آمریکا برای ملاقات با رئیس جمهور آمریکا درخواست داد و در سال ۹۷ نیز ۵ نفر از رهبران دنیا واسطه برای این دیدار شدند. به آنها گفتم که شرایط و زمان را مناسب نمی‌بینم، آمریکا باید اول به برجام برگردد و به اشتباه خود اعتراف کنند.

تهران- اقتصادبرتر- 16 اسفند 97
به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از فارس، رئیس جمهور با بیان اینکه امروز راهی جز ایستادگی و مقاومت نداریم، گفت: اینگونه نیست که کسی فکر کند ما عاشق چشم و ابروی آمریکا باشیم.

روحانی در جلسه شورای اداری استان گیلان:

روزها و ماه های سختی بر مردم ما در سال ۹۷ گذشت اما باران رحمت الهی در این سال و موفقیت های ما در عرصه بین المللی جای شکر دارد. درست است که امروز در تحریم هستیم، اما این تحریمی است که از ابتدای انقلاب تا کنون، موافقان آن تنها چند کشور محدود هستند.

در منطقه موفقیت های زیادی بدست آوردیم که با توجه به حساسیت منطقه، موفقیت های بسیار مهمی است. برای اولین بار در این منطقه است که تصمیم گیری اصلی برای امنیت منطقه و بویژه سوریه توسط سه کشوری صورت می گیرد که یکی از آنها ایران است. جلسات ایران، روسیه و ترکیه محور اصلی حل و فصل بحران در سوریه است.

در دنیای به هم پیوسته‌ای زندگی می کنیم و ما نمی‌توانیم نسبت به همسایگان‌مان بی تفاوت باشیم. می‌توانستیم نسبت به عراق بی تفاوت باشیم، اما قطعا اگر حمایت جمهوری اسلامی ایران نبود، بغداد و اربیل حتما سقوط می کردند و داعش بر این منطقه مسلط می‌شد و مشکلاتی را برای مردم و ملت عراق به وجود می آورد و آنها را آواره می کرد و مجبور بودند به ایران پناه بیاورند.

مگر می توان در برابر آواره آنها را راه نداد؟ ما که اروپا نیستیم که مرز‌مان را ببنیدم، ما آمریکا نیستیم که با تفنگ مردم را بزنیم و یا آوارگان را به کشورمان راه ندهیم، باید از آنها پذیرایی می کردیم کما اینکه از مردم عراق، کویت و افغانستان نیز تا کنون پذیرایی کرده‌ایم.

می‌دانیم که روزهای سختی برای کشور هست، اما راه دومی بجز مقاومت نداریم و اگر داشتیم دنبال آن می رفتیم. امروز راهی جز ایستادگی و مقاومت نداریم.

در سفر سال ۹۶ به نیویورک، ۸ بار دولت آمریکا برای ملاقات با رئیس جمهور آمریکا درخواست داد و در سال ۹۷ نیز ۵ نفر از رهبران دنیا واسطه برای این دیدار شدند. به آنها گفتم که شرایط و زمان را مناسب نمی‌بینم، آمریکا باید اول به برجام برگردد و به اشتباه خود اعتراف کنند.

اینگونه نیست که کسی فکر کند ما عاشق چشم و ابروی آمریکا باشیم، شاید آنها عاشق چشم و ابروی ایران عزیز باشند، آنها در پی ما هستند و به دنبال مذاکره هستند، ما هم از مذاکره فراری نداریم و اهل این کار هستیم. چون تخصص مذاکره دارم با قدرت می گویم که هیچ ترسی از میز مذاکره نداریم و آنچنان منطق ما قوی و چارچوب دار است که در برابر آمریکا و یا هر کس دیگری هستیم.

پاسخ دادن