رونمایی از پروژه های ویژه وزارت صمت

اقتصادبرتر

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت:امسال برای اولین بار یک سری پروژه‌های ویژه متناسب با شرایط کشورتدوین شده است و اولویت‌های‌مان را مشخص کرده‌ایم. سیاست‌ها تعیین شده‌اند و پروژه ویژه، صادرات به کشورهای همسایه یکی از آنها است.

تهران – اقتصادبرتر – 17 بهمن 97

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل ازشاتا،  رضا رحمانی، درباره دستاوردهای این وزارتخانه در 40 سال بعد از انقلاب گفت: در حوزه اقتصادی، صنعت، معدن و تجارت و در حوزه فناوری و علوم پیشرفته اقدامات خوبی انجام شده و در این 40 سال جایگاه های خوبی را به همت جوانان کسب کرده ایم اما بیان اقدامات و نکات مثبت و عملکردها نافی مشکلات نیست.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: چهل سال پیش در زمان پیروزی انقلاب 1503 واحد صنعتی در کشور داشتیم که امروز با پیشرفت 57 برابری به 85 هزار و 76 واحد بهره برداری در حوزه وزارت صنعت، معدن و تجارت رسیده است؛ در حوزه واحدهای معدنی از 195 واحد امروز با پیشرفت 32 برابری 6 هزار و 386 واحد فعال داریم همچنین در واحد های صنفی از 350 هزار واحد با پیشرفت 7 برابری به 2 میلیون و 581 هزار واحد با پروانه رسیده ایم.

وزیر صمت در ادامه گفت: تعداد شهرک های صنعتی نیز از 3 شهرک در اول انقلاب به 978 شهرک مصوب و به بهره برداری رسیده داریم که در858 شهرک واگذاری زمین شروع شده و فعالیت ادامه دارد که نشان دهنده توجه خوب در بخش شهرک های صنعتی است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: با توجه به پیشرفت ها این اعداد تا دو سال آینده نیز به پیشرفت های قابل توجهی خواهد رسید.

برای عبور از این بحران چه باید کرد؟

وضعیت موجود مدیریت اقتضایی می‌طلبد. شرایط جدید، مباحثی را به ما تحمیل می‌کند تا این شرایط موجود را حفظ کنیم.اما این نباید ما را از کار برنامه‌ای، منسجم و با هدف درازمدت غافل کند. برخی واحدها ناگزیرند میدانی کار کنند. اینکه مواد اولیه واحدها چگونه تهیه شود؟ تکنولوژی و نقدینگی و سرمایه در گردش و ثابت و ارتباط با دستگاه‌های مختلف را پیگیری می‌کنند.در کنار این ما باید حرکت با برنامه نیز داشته باشیم. مثل قطاری که حرکت می‌کند ما مجبوریم در این حرکت بدون اینکه توقف کند این جهت را اصلاح کنیم.

برنامه‌هایی تدوین شده است. امسال برای اولین بار یک سری پروژه‌های ویژه متناسب با شرایط کشورتدوین شده است و اولویت‌های‌مان را مشخص کرده‌ایم. سیاست‌ها تعیین شده‌اند. جهت گیری‌های کلی کشور را لحاظ کرده‌ایم و اسناد بالادستی را مدنظر قرارداده‌ایم تا رسیده‌ایم به پروژه‌های ویژه. این پروژه‌ها در قالب ابلاغیه‌های اقتصاد مقاومتی یا تفاهمنامه‌هایی که با سازمان برنامه و بودجه منعقد شده است، پیگیری می‌شود.

اکنون کدام پروژه ویژه تعریف شده است؟

پروژه ویژه، صادرات به کشورهای همسایه یکی از آنها است. همچنین فعال‌سازی معادن کوچک، زنجیره ارزش فلزات اساسی، ارتباط دانشگاه با صنعت، زنجیره تأمین صنایع دریایی، صنایع منتخب(پوشاک، لوازم خانگی) و پروژه ملی ساخت داخلی تعریف شده است.سال‌های قبل ۳۵ میلیارد دلار واردات داشتیم.هدفگذاری کردیم که امسال واردات ۲۵ میلیارد دلار باشد و ۱۰ میلیارد از آن تبدیل به ساخت داخل شود. این موضوع برای ما یک پروژه ویژه شده است. دفتری هم برای این پروژه راه‌اندازی شده است. ظرفیت‌های خوبی برای ساخت داخل در کشور وجود دارد. افزایش بهای ارز باعث شده است که برنامه‌ریزی برای ساخت داخل وصادرات آن توجیه پیدا کند. در حوزه فناوری و عبور از مونتاژ کاری و ساخت داخل نیز پروژه‌ای تعریف شده است. اولویت‌ها لحاظ شده‌اند و آمایش سرزمینی استان‌ها انجام شده است. یعنی اولویت‌های هر استان متناسب با نتایج آمایش، مزیت‌های منطقه‌ای و پتانسیل‌های هر منطقه تدوین شده است.

به‌نظر می‌رسد در شرایط تحریم نتوان به این پروژه‌ها دست یافت؟

یقیناً اجرای موارد یاد شده مستلزم تقسیم درست منابع کشور است. اکنون منابعی که داریم نه کم است و نه می‌شود گفت زیاد است. اگر درست تخصیص داده شود کم نیست اگر بخواهیم با همان شیوه معمول به تمام کشور تقسیم کنیم خوب نیست و نتیجه هم خیلی خودش را نشان نمی‌دهد.

چه برنامه‌ای برای توسعه تولید، معدن، خودروسازی، جلوگیری از خام فروشی، توسعه صادرات و مبارزه با فساد دارید؟

برنامه‌های تحول‌آمیز در حوزه صنعت خودرو در جهت تولید خودروی با کیفیت، مبارزه با فساد سازمان یافته و تأمین کالاهای اساسی از طریق ذخیره‌سازی، از مهم‌ترین برنامه‌ها است که بخشی از آن آغاز شده است. برای راهبری بخش صنعت ۵۷ برنامه عملیاتی پیش‌بینی شده است.

برای حوزه معدن ۲۹ برنامه و برای بازار و تجارت و بازرگانی نیز ۴۰ برنامه راهبردی تعریف شده است و یکی از برنامه‌هایم ایجاد رابطه سازنده و نزدیک با مجلس است.

تثبیت اشتغال، نوسازی و بازسازی صنایع و صنوف تولیدی، با توان و برنامه مدون‌تر و محکم‌تری ادامه خواهد یافت، همچنین کیفی‌سازی و صادرات محور بودن تولیدات کارخانجات را از طریق نوسازی صنایع دنبال خواهیم کرد.

یکی از مشکلات این حوزه دیده نشدن بخش خصوصی است. در فعالیت‌هایی که از آن صحبت کردید بخش خصوصی واقعی جایگاهی دارد؟

یکی از کارهای اصولی، مشورت با تشکل‌ها و اصناف است و هیچ تصمیمی بدون مشورت آنان گرفته نخواهد شد. فعالیت مستمر و مؤثر بخش‌خصوصی دلیل توسعه در صنایع و معادن است و در همین زمینه باید موانع برطرف شود که در این چارچوب، وزارت صمت پیشقدم خواهد بود.

یکی از وظایفی که به شما سپرده شده آشتی دانشگاه و صنعت و استفاده از جوانان بود. در این زمینه چه کاری صورت گرفته است؟

نیروی جوانی خودش یک پتانسیل است. خوشبختانه میانگین سنی کارکنان ما در وزارتخانه پایین و خوب است.اکثر کارشناسان ما از دانش آموخته‌های جوان دانشگاه‌ها هستند.علم‌شان به روز است و انرژی جوانی را دارند و طی این مدت در کنار همکاران با تجربه مان، نتیجه گرفته‌ایم. جزو سیاست‌های ما این است که از دانشگاهیان و جوانان استفاده کنیم. در انتصابات اخیر بیشتر معاونان و مدیرانی که انتخاب کرده‌ام، زیر ۵۰ سال هستند. مطمئن هستم از این کار نتیجه خواهیم گرفت.

وقتی صحبت از ایجاد اشتغال می‌شود خیلی از سازمان‌ها و ارگان‌ها توانایی ایجاد شغل را ندارند چرا که شغل‌های سنتی در حال از بین رفتن هستند. ما نیازمند کسب و کارهای اینترنتی هستیم. وزارت صمت به این سمت حرکت کرده است؟

بله. باور ما هم این است که استارتاپ‌ها باعث اشتغال بیشتر در کشور خواهند شد. کسب و کارهای انقلاب چهارم صنعتی و الزامات آن مانند اینترنت زندگی را دگرگون می‌کند و اگر بسرعت تلاش نکنیم در همه زمینه‌ها مشکل خواهیم داشت. هر صنعتی برای اوج گرفتن و رشد به دو بال نوآوری و دانش نیاز دارد. بنابراین یکی از کارهای اساسی ما در این دوره حمایت اساسی از شرکت‌های دانش‌بنیان است. اقتصاد جهانی از «اقتصاد مبتنی بر منابع معدنی» به سوی «اقتصاد دانش‌محور» می‌رود و ما باید برای نزدیک شدن به اقتصاد جهانی تلاش کنیم.

چه حمایتی از این شرکت‌ها می‌شود؟

در شرایط جدید هیچ محدودیتی برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان وجود ندارد و در پشتیبانی از کسب و کارهای نوپا (استارتاپ‌ها) که در تولید و توزیع فعالند، باید کوشاتر باشیم. در برنامه ششم توسعه کشور هم تأکید شده است که سهم دانش در مجموع اقتصاد کشور باید افزایش پیدا کند و امروز همه می‌دانیم اگر این کار را پیش از این با جدیت انجام داده بودیم، در تحریم کنونی کمتر آسیب می‌دیدیم. باید از جوانان کمک بگیریم تا ایده‌های خود را جهت کارهای دانش‌بنیان به کار گیرند. اقتصاد از منابع پایه به سمت اقتصادهای دانش‌بنیان می‌رود، سرمایه‌گذاری روی پروژه‌های دانش‌بنیان را در دستور کار قرار دادیم که از ظرفیت‌های بخش خصوصی و دولتی در جهت صحیح استفاده کنیم.

اولویت شما برای حمایت از صنایع چیست؟

شرکت‌های صادراتی یا دانش بنیان، اشتغال زا، فعال در مناطق محروم و آنها که در زنجیره ارزش هستند، هر یک اولویت‌هایی برای حمایت دارند. قطعه سازی(قطعات خودرو و لوازم خانگی) هم جزو صنایع اولویت دار است.

چه برنامه‌ای برای رفع مشکلات صنعت خودروسازی، صنایع لوازم خانگی و پتروشیمی کشور دارید؟

یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین برنامه‌های ما که به طور حتم برای مردم نیز از اهمیت بالایی برخوردار است، واردات ماشین‌آلات و فناوری‌ها است. در بخش‌هایی که عنوان کردید برنامه‌ریزی لازم صورت گرفته است. اما در حوزه خودرو برنامه‌‌ای تحول‌آمیز خواهیم داشت به گونه‌ای که شاهد تولید خودروی با کیفیت و با قیمت مناسب باشیم.

خودکفایی در زمینه لوازم خانگی نیز نقطه عطفی در اقتصاد کشور است. نقش قابل توجه تولیدکنندگان لوازم خانگی در اشتغال زایی و اقتصاد کشورغیرقابل انکار است و تمامی استان‌های کشور نیز به نوعی با این صنعت درگیر هستند.

ظرفیت استخراج معادن در اول انقلاب از 19.6 میلیون تن به 735 میلیون تن در کشور رسیده که نشان دهنده 37 برابر شدن ظرفیت معادن است. با توجه به اینکه کشور پر از ظرفیت معدنی است و داشتن 68 نوع ماده معدنی شناخته شده و 51 میلیارد تن ذخایر قطعی با اکتشافات جدید این عدد ها به نحو چشمگیری افزایش خواهد یافت.

رحمانی درباره صنعت پتروشمی گفت: از 3 میلیون تن ظرفیت پتروشیمی در اول انقلاب به 68 میلیون تن رسیده ایم که رشد 22 برابری را نشان می دهد. در حوزه تولید اقلام عمده لوازم خانگی نیز در مسیر خوبی قرار گرفته ایم که با حمایت های بیشتر و اجرای سیاست ها در چند سال آینده جهش. قابل توجهی را شاهد خواهیم بود.

او افزود: در حوزه مس و آلومینیوم نیز پیشرفت های قابل توجهی در 40 سال پس از انقلاب داشته ایم. تولید آلومینیوم از 45 هزار تن در اوایل انقلاب به 457 هزار تن در پایان ابان ماه 97 رسیده است که ظرفیت تولید 800 هزار تن هدف گذاری شده که بعد از 40 سال 2 برابر خواهد شد.

قبل از انقلاب تولید مس نداشتیم که از سال 63 به بعد بهره برداری ها در این حوزه آغاز شد و فقط امسال به برکت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی حدود 250 هزار تن مس کاتد تولید داشته ایم که عدد قابل توجهی است.

در صنعت شیشه پیشرفت 12 برابری داشته ایم و در صنعت کاشی تا 3 سال اینده به بالای یک میلیارد متر مکعب خواهیم رسید. در حوزه فولاد نیز از 2.4 زنجیره فولاد از اول انقلاب به تولید 220 میلیون تن رسیده ایم.

او افزود: اکتشافات اخیر ذخیره موجود کشور در سنگ آهن را 2 برابر کرد و در سال های آینده می توانیم با توسعه این صنعت به 55 میلیون تن رقم چشم انداز توسعه برسیم و هدف گذاری صادرات محقق شود و در کنار آن واحدهای صنایع معدنی که می تواند اشتغالزایی و درامدزایی داشته باشد ایجاد شود.

رحمانی در ادامه درباره صادرات و واردات گفت: اول انقلاب 500 میلیون دلار صادرات و 10 میلیارد دلار واردات غیر نفتی داشتیم که واردات 20 برابر صاردات بوده است اما امسال اولین بار صادرات غیرنفتی نسبت به واردات پیش گرفت که به تنهایی گویایی پیشرفت قابل توجه در این بخش است.

او گفت: هرتولید مستلزم یک سری شرایط مثل سرمایه درگردش، نقدینگی،مواد اولیه و بازار است که امسال نیاز تامین سرمایه در گردش در تولید به دلیل شرایط ویژه اقتصادی بیشتر شده است بنابراین قرار شد 40 هزار میلیارد تومان سرمایه درگردش به واحدهای تولیدی تزریق شود.

تامین نقدینگی از هفته قبل در بانک ها با هماهنگی بانک مرکزی شروع شده و با مصوبه شورای پول و اعتبار با سود 18 درصد و 14 درصد و در روستاها با سود 6 درصد و 4 درصد در نظر گرفته شده است.

او درباره تغییر قیمت های خودروها گفت: دستورداده ایم قراردادها باید بازنگری شود قوانین مطابق با دستورالعمل ها تنظیم شود و تاکید شده است در صنعت خودروسازی و قطعه سازی قراردادها باید به گونه ای تنظیم شود که حقوق مصرف کننده پایمال نشود.

دستورالعمل های زمانی و قیمت باید عمل شود بنابراین همه خودروسازان موظف به حفظ حقوق مصرف کننده هستند و مردم نیز باید به خودروسازان داخلی اعتماد کنند.

رحمانی در ادامه گفت: در طرح تشدید نظارت با همکاری اصناف و تعزیرات و دادستان ها بازار به دقت رصد می شود. ذخیره سازی ها به اندازه مناسب انجام و برای رفاه حال مردم صادرات مرغ تا پایان ماه مبارک رمضان ممنوع شده است و اگر چنانچه احساس شود که بازار داخل کمبود دارد می توان واردات را نیز انجام داد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه گفت: در حوزه لوازم خانگی و تولید بر تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی تاکید شده است همچنین با توجه به مزیت حوزه ها در اشتغالزایی بیشتر طرح پوشاک در 5 استان به صورت پایلوت شروع شده است.

رحمانی گفت: راه حل مشکلات اساسی کشور حفظ تولید است و با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری این یک تکلیف است.

پاسخ دادن