ریزش قیمت درهم و دلار با سیاست بانک مرکزی

اقتصادبرتر

دلار امروز در صرافی‌ها با کاهش ۰.۹ درصدی، از ۱۴,۱۷۵ (چهارده هزار و یکصد و هفتاد و پنج ) تومان به ۱۴,۰۴۸ (چهارده هزار و چهل و هشت ) تومان رسید.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۱ فروردین ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر ، قیمت دلار که طی یکی دو روز گذشته سیر صعودی را طی می کرد از عصر دیروز وارد مدار نزولی شده است و احتمالا بازهم ادامه دارد.

سیر صعودی قیمت ها در بازار آزاد موجب شد تا صرافی های بانکی، قیمت دلار را تا ۱۴ هزار و ۱۸۰ تومان بالا ببرند. ولی این قیمت ها خیلی در این صرافی ها و البته بازار آزاد دوام نداشت. قیمت خرید دلار از مردم در این صرافی ها عصر دیروز وارد کانال ۱۳ هزار تومان شد و هم اکنون قیمت فروش دلار نیز ۱۳ هزاری شده است.

از صبح امروز نیز همزمان با کاهش قیمت ها، قیمت خرید و فروش دلار در صرافی های بانکی فعلا در سه مرحله کاهش یافت. هم اکنون قیمت فروش دلار در این صرافی ها ۱۳ هزار و ۹۰۰ تومان و قیمت خرید دلار ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومان اعلام شده است.

همانطور که در بالا اشاره شد، افزایش قیمت دلار در بازار آزاد که ناشی از جو روانی تحریم سپاه بود خیلی زود با سیاست های بانک مرکزی خنثی شد. همتی همان ساعات اولیه تحریم سپاه از سوی امریکا اعلام کرد که بانک مرکزی در بازار حضور جدی دارد و تاکید کرد: بانک مرکزی به‌همراه دولت برنامه‌های خود از جمله دسترسی‌های ارزی پایدار، ایمن و تحریم‌ناپذیر را با قدرت پیش می‌برد و این اقدام نیز تأثیر پایداری در بازارها ندارد.

به گفته رئیس کل بانک مرکزی، از چند روز پیش مراکزی به‌پیشواز رفته و با القای جو روانی برای افزایش نرخ ارز، به‌تدریج عمدتاً در کانالهای اعلام نرخ، قیمتهای بالاتر برای ارز اعلام کردند.

همتی تاکید دارد که بانک مرکزی در بازار ارز حضور جدی دارد و همچون گذشته توصیه‌اش توجه مردم عزیز به ریسک این بازار است. تمامی تلاش بانک مرکزی استمرار پایدار ثبات اقتصادی کشور در این دوره گذار تحریم‌ها و ایجاد بستر مناسب برای رونق تولید و شکوفایی اقتصاد است.

سیاست های بانک مرکزی در یکی دو روز گذشته که مهمترین آنها، تمدید مهلت استفاده از بسته ارزی تشویقی بانک مرکزی تا پایان شهریور ماه ۱۳۹۸ و مجوز بانک مرکزی به صرافان و بانک ها مبنی بر تحویل درهم در دبی و دریافت اسکناس ارزی در تهران است؛ موجب آغاز ریزش قیمت ها در بازار ارز شد.

کاهش قیمت دلار و یورو در صرافی بانک ملی ایران
۱۳۹۸/۰۱/۲۱

?قیمت خرید دلار آمریکا: ۱۳۹۵۰ ت
?قیمت فروش دلار آمریکا: ۱۴۰۵۰ت

? قیمت خرید یورو: ۱۵۴۵۰ ت
?قیمت فروش یورو: ۱۵۵۰۰ ت

جزئیات تصمیم جدید ارزی بانک مرکزی برای کنترل نرخ حواله درهم

بانک مرکزی در جدیدترین تصمیم خود برای کنترل نرخ حواله درهم، به صرافان اعلام کرد می‌توانند درهم در دوبی تحویل داده و ریال آن را در ایران دریافت نمایند.

بعد از افزایش نرخ حواله درهم در روزهای گذشته که منجر به نوسانات نرخ دلار در بازار ارز شده، اینک بانک مرکزی به منظور مدیریت بازار به صرافان اجازه داده تا درهم را در دوبی تحویل داده و ریال آن را در ایران دریافت نمایند.

بر این اساس بانک مرکزی با این تصمیم خواهد توانست علاوه بر تأمین اسکناس ریال مورد نیاز صرافان در کشور، منابع ارز درهم خود را نیز تقویت کرده و از تأثیر منفی آن بر بازار ارز کم کند.

اقتصادبرتر

?۱۳۹۸/۰۱/۲۱

♻️ جدیدترین قیمت های امروز :

?? لیر_ترکیه : ۲٫۴۸۰
?? درهم_امارات : ۳٫۸۴۰
?? یوان_چین : ۲٫۰۸۰
?? دلار_کانادا : ۱۰٫۳۵۰
?? دینار_عراق : ۱۱٫۵
?? کرون_سوئد : ۱۵۰۰
?? فرانک_سوئیس : ۱۴٫۲۵۰
?? دلار_استرالیا : ۱۰٫۲۰۰
?? کرون_نروژ : ۱٫۶۴۰
??????? پوند_انگلیس : ۱۸٫۳۵۰
?? یورو_اتحادیه_اروپا : ۱۵٫۸۵۰
?? دلار_آمریکا_تهران : ۱۳٫۹۰۰
?? دلار_شهرهای_مرزی : ۱۳٫۹۲۰
?? دلار_شهر_هرات : ۱۳٫۸۰۰

پاسخ دادن