زمانی برای ائتلاف جدید

اقتصادبرتر

احمد خادم المله- مدیر مسئول- واکنش شورای‎عالی امنیت ملی و رئیس جمهوری به اقدامات خصمانه آمریکا و همراهی غیر مستقیم اتحادیه اروپا با واشنگتن گرچه با تاخیر انجام شد اما بی شک یکی از شایسته ترین اقدامات دولت جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با بد عهدی‌های آمریکا و اروپا بود.

تهران – اقتصادبرتر – 21 اردیبهشت 98

به گزار#اقتصادبرتر  ، واکنش شورای‎عالی امنیت ملی و رئیس جمهوری به اقدامات خصمانه آمریکا و همراهی غیر مستقیم اتحادیه اروپا با واشنگتن گرچه با تاخیر انجام شد اما بی شک یکی از شایسته ترین اقدامات دولت جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با بد عهدی‌های آمریکا و اروپا بود که اگر زودتر انجام می‌شد شاید تا کنون به نتایج مثبتی رسیده بودیم.

به طور طبیعی وقتی ترامپ عهد شکنی کرده و از برجام خارج می‌شود، تحریم‌های قبلی ایران را باز می‌گرداند، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی رکن اصلی امنیت ملی کشور را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار می‌دهد، معافیت‌های نفتی و هسته ای خریداران نفت ایران را لغو می‌کند، برای ایجاد جو روانی علیه ایران ناو گروه «آبراهام لینکلن» را به خلیج فارس اعزام و ناوچرانی می‌کند و سایر اعضای گروه برجام تماشاچی همه این اقدامات آمریکا هستند و ایران هم اقدام جدی مقابل همه این کارهای ترامپ انجام نمی دهد قطعا آمریکا جسور تر شده و اروپا هم که همیشه نقش پیرو آمریکا را داشته و از خود استقلال رای ندارد، از واشنگتن حمایت می‌کند و در مسیر حرکت ایران کارشکنی خواهد کرد و نتیجه آن می‌شود که امروز گرفتار طرح و برنامه مشترک آمریکا و اروپا علیه ایران شده ایم، چون سیاست درستی در قبال رفتار آنها از ابتدا اتخاذ نکرده ایم.

واکنش اتحادیه اروپا در خصوص نامه رئیس جمهوری مبنی بر تعیین مهلت 60 روزه، سیاست قدیمی آمریکا و اروپا برای تقسیم کار در ارتباط ایران را تائید کرد. اروپا گفته است ضرب الاجلی را از سوی ایران نمی پذیرد، تمامی رفتار و واکنش‌های اروپا از ابتدا مشخص بود که اقدامی نخواهد کرد که باعث رنجش آمریکا شود. اینکه اروپا مهلت ایران را نمی پذیرد مهم نیست. مهم این است که دولت به این جمع بندی رسیده است که آمریکا و اروپا در یک جبهه هستند و هر دو با ایران بازی سیاسی می‌کنند. اکنون که همه شواهد این سیاست را تائید می‌کند. مسئولان کشور نباید منتظر 60 روز آینده باشند و یقین داشته باشند در مهلت 60 روزه هم اتفاق خاصی از سوی اروپا نخواهد افتاد چون در اروپا شخصیت مستقل و اراده قوی که بتواند مقابل اقدامات ترامپ بایستد وجود ندارد. اروپایی‌ها با وجود اینکه عهد شکنی‌های ترامپ در معاهدات بین المللی حتی معاهداتی که خود آنها مبدا آن بوده و پایش را امضا کرده‎اند را می‌دانند اما باز هم تماشاچی هستند و اتحادیه اروپا را به کارخانه تولید بیانیه بدون عمل تبدیل کرده اند.

در این اوضاع و احوال وقت آن رسیده که ایران مذاکره با غربی‌ها را به حال خود رها کند و همان کاری که آنها با ما کردند ما نیز با آنها خنثی به حال خود رها کنیم و امیدی به حل مشکل برجام از طریق آنها نداشته باشیم. خوشبختانه رفتار ترامپ در سال‌های گذشته به گونه ای بوده است که بخش عمده ای از کشورهای جهان زخم خورده آمریکا هستند و ایران با موقعیت جهانی و منطقه ای که دارد می‌تواند با ایجاد ائتلاف جدیدی در آسیا، خلأ عدم همکاری غربی‌ها با ایران را جبران کند. در این سوی جبهه مقابله با آمریکا کشورهایی نظیر چین، روسیه، هند، ترکیه،عراق، سوریه، کره شمالی، ونزوئلا و کشورهای دیگری وجود دارند که تمایلی به همکاری با آمریکا ندارند و هر یک به نوعی زخم خورده تحریم و فشارهای آمریکا هستند. برخی از این کشورها از ظرفیت اقتصادی بالایی برخوردارند که نه تنها می‌توانند خلأ عدم همکاری آمریکا و اروپا با ایران را جبران کنند بلکه می‌توانند ائتلاف قدرتمندی را با ایران مقابل انحصار طلبی‌های آمریکا در جهان تشکیل دهند. مهم این است که باور کنیم آمریکا و اروپا گرچه در برخی امور با یکدیگر اختلاف دارند اما در ارتباط با ایران قطعا در یک جبهه هستند و تقسیم کار مشخص دارند و هر دو یک بازی را مقابل ایران انجام می‌دهند. امروز به لطف خدا این باور در همه مسئولان کشور ایجاد شده لذا نباید منتظر ماند بنا را بر این بگذاریم که آمریکا هر کاری از دستش بر می‌آمده علیه ایران انجام داده و خواهد داد. در بدترین شرایط ما چه باید انجام بدهیم. به‌دنبال آن باشیم قطعا موفق تر خواهیم بود.

پاسخ دادن