سالگرد خروج آمریکا از برجام

اقتصادبرتر

ترامپ می خواهد سالگرد خروجش از توافق هسته ای به ایران سخت بگذرد.

تهران – اقتصادبرتر – 17 اردیبهشت 98

به گزارش #اقتصادبرتر ، در چنین ایامی بود که ترامپ از برجام خارج شد. آنها سه مرحله لغو تحریم در بازه های 90 روزه و 180 روزه را بر ایران اعمال کردند. پس ازان تحریم های ثانویه را آغاز کردند که باعث شد تا خریداران نفت ایران، محدود شوند.

پایگاه خبری آکسیوس به نقل از دو مقام دولت آمریکا گزارش داد که ولت «دونالد ترامپ» در هفته جاری تحریمهای جدیدی علیه ایران اعمال خواهد کرد.

به گزارش آکسیوس، این دو مقام آمریکایی که نخواستند نامشان فاش شود از بیان اینکه تحریمهای چه بخشی را هدف گرفته است امتناع کردند اما گفته‌اند که تحریمهای جدید مربوط به بخش انرژی نیست.

این مقامات به آکسیوس گفته‌اند: «دولت ترامپ تلاش می‌کند با تنوع در اعمال محدودیتها علیه اقتصاد ایران امکان هرگونه رشد(اقتصادی) ایران را سد کند».

روزنامه وال استریت ژورنال هفته گذشته گزارش داده بود که ترامپ قصد دارد تحریمهایی را علیه بخش پتروشیمی ایران وضع کند.

ترامپ روز 18 اردیبهشت سال 1397 به صورت یکجانبه و غیرقانونی از توافق هسته ای ایران و 1+5 خارج شد و تمامی تحریمهایی که در چارچوب این توافق تعلیق شده بودند را علیه ایران مجددا اعمال کرد.

آمریکایی ها مطالعات گسترده و اشراف اطلاعاتی خوبی بر نحوه کسب درآمد ایران دارند ازین جهت که عموم درآمدهای ایران در صنایع بالادستی است که مشتریان خاص خودش را در دنیال دارد و اگر ایران صنایع پایین دست را توسعه داده بود و به شکل مویرگی محصول در دنیا می فروخت، امکان این حجم از تحریم بر علیه ما وجود نداشت.

آنها در سالگرد خروج از برجام، مقدار فروش نفت ایران را به زیر یک میلیون بشکه کاهش داده اند و در وصول درآمد این بخش هم خلل ایجاد نموده اند لذا هرچند در ظاهر صادرات نفت ایران صفر نشده اما محل هزینه کرد این منابع بسیار محدود شده است.

حالا آنها به یک اهرم جدید روی خواهند آورد. همچون میانه های دهه 80 که ناوهای آمریکایی دائم در تردد بودند، چنین فضایی را خواهیم داشت. این مساله فشار روانی بر علیه ایران و قوت قلب برای همپیمانان کوچک آمریکا است. در طرف دیگر آنها تحریم های اقتصادی جدیدی وضع می کنند تا ساختار اقتصادی را بیش از پیش تضعیف کنند اما سوال اینجاست که اگر آمریکا بخواهد همچون نفت، صادرات محصولات فلزی، معدنی، پتروشیمی و پالایشی را هدف قرار دهد، موفق خواهد بود یا خیر؟

قطعا و حتما پاسخ این سوال منفی است. آمریکا نخواهد توانست حجم صادرات محصولات پایین دست را کاهش دهد اما در بالا دست، موفق عمل می کند. به طور مثال در پتروشیمی ها، نمی تواند بر صادرات اولفین و پلیمر یا اوره اثر منفی بگذارد اما بر صادرات پروپان و امثالهم می تواند اثر گذار باشد.

آنها نمی توانند بر صادرات مس، روی یا فولاد در میان مدت اثر منفی بگذارند چون در دنیا تعدد تولید کننده و خریدار فروش وجود دارد که کیفیت مشابه محصول دارند اما در نفت این تعدد وجود ندارد ضمن آنکه از خواص شیمیایی نفت می توان فهمید که این نفت از کدام منطقه استخراج شده لذا دور زدن تحریم نفت ناممکن، دور زدن تحریم مایعات پتروشیمی سخت، دور زدن تحریم جامدات پتروشیمی آسان و دور زدن تحریم فلزات آب خوردن است.

جهت اثبات مدعا عرض کنم که خاطرتان هست در سال گذشته آمریکا لیست بلند بالایی از شرکت های ایرانی تحت تحریم منتشر کرد. در آن زمان قرار بود پتروشیمی قائد بصیر عرضه اولیه شود! دیدیم که از آن روزها بسیار گذشت، در آن لیست به نام پتروشیمی اراک، هلدینگ فارس، فولاد مبارکه ، خوزستان و خیلی دیگر از شرکت ها اشاره شده بود اما به راستی کدام یک از شرکت ها در صادرات به مشکل خوردند؟

محصولات دپو شد اما دلال ها راه را برای ایران باز کردند لذا از تحریم های احتمالی آمریکا بر علیه صنایع و شرکت های ایران نهراسید. دلال ها با 10درصد تخفیف، همه کار می کنند … گراف های مقدار فروش شرکت ها در 10 سال اخیر نشان می دهد که هیچ مشکلی از جهت فروش مقداری برای شرکت های صادرات در اوج تحریم های سازمان ملل، آمریکا و اروپا پیش نیامده است بنابراین تحریم نفت را اصلا و ابتدا با تحریم شرکت ها و محصولات آنها مقایسه نکنید این مطلب را ازان جهت عرض کردم چون آمریکا سراغ تک تک بخش های درآمدی ایران، خواهد آمد اما جای نگرانی ندارد.

قرار است حسن روحانی در سالروز خروج آمریکا از برجام “کاهش‌های جزیی و کلی در تعهدات ایران در برجام” را رسما اعلام کند. همزمان دولت ترامپ قصد دارد در این روز تحریم‌های جدیدی علیه ایران وضع کند.

*افسانه صدیقی

1 پیام

 1. به نام خدا
  موضوع: درخواست خروج از برجام
  سلام علیکم
  تنها راه موفقیت ما، مقاومت در برابر دشمنان زورگو، تکیه بر توانمندی و ظرفیت های داخلی و ارتباط با کشورهای غیر مستکبر است. آمریکا و این سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان حتی اگر در مقابل چشم ما، جنگ زرگری هم راه بیاندازند باز دو روی یک سکه اند. مگر یادمان رفته که امام راحل (ره) فرمود: «آمریکا از انگلیس بدتر، انگلیس از آمریکا بدتر.»
  امام خامنه ای قبل از روی کار آمدن دولت ترامپ فرمودند: «برجام را ابتدائاً نقض نخواهیم کرد این را همه بدانند … آن ها اگر پاره کردند ما آتش می زنیم.»
  ایشان سال گذشته، پس از خروج آمریکا از برجام در جلسه خصوصی با هیأت دولت فرمودند: «در روزنامه خواندم که ترامپ گفته که من می خواستم به ترزا مِی سفارش کنم راجع به سخت‌گیری نسبت به ایران، [امّا] او به من سفارش کرد درباره‌ی سخت‌گیری راجع به ایران! اینها این [جور] هستند دیگر. آن‌وقت تلفن می زند به آقای دکتر روحانی و اظهار ارادت و اخلاص هم به ایشان می کند. اینها را بایستی این‌جوری و با این چشم نگاه کرد؛ بدند اینها، اینها خیلی بدند. بنده یک سینه حرف دارم در زمینه‌ی اروپایی‌ها – نه به‌خاطر سیاستهای امروزشان ‌- به‌خاطر ذات خبیثی که حکومتهای اروپایی در طول این چند قرن از خودشان نشان داده‌اند؛ خیلی حرف گفتنی اینجا زیاد است، نمیخواهیم حالا وارد آن مسائل بشویم.»
  سپس در یک جلسه عمومی فرمودند: «حالا گفته می‌شود که برجام را می‌خواهیم با این سه کشور اروپایی ادامه بدهیم؛ من به این سه کشور هم اعتماد ندارم. من می‌گویم به اینها هم اعتماد نکنید؛ [اگر] می‌خواهید قرارداد بگذارید، … تضمین به دست بیاورید، تضمین واقعی، تضمین عملی، والا فردا اینها هم همان کاری را خواهند کرد که آمریکا کرد، [امّا] به یک شیوه‌ی دیگر.»
  علیرغم تمام این نصایح متأسّفانه دولت پس از گذشت نزدیک به یک سال از خروج آمریکا از برجام منتظر وعده سر خرمن اروپایی ها ماند! آن هم وعده ای که از SPV به اینستکس تنزّل یافت. این در حالی بود که اروپایی ها خود اعتراف کردند، هیچگاه تحریم های آمریکا را دور نمی زنند، بلکه فقط در چارچوب آنچه ارباب آمریکایی به آن ها اجازه داده است، فقط به ایران کمک های انسان دوستانه می کنند، یعنی غذا و دارو را در برابر فروش نفت می دهند و همزمان بارها ما را تحت فشار می گذاشتند که در برابر همین وعده های ننگ آور توخالی بدون تضمین، به برجام های 2، 3، 4 و 5 ( خود تحریمی مالی FATF، موشکی، منطقه ای و حقوق بشر) بپیوندیم.
  بالاخره رهبر معظم انقلاب در ابتدای امسال در حرم رضوی فرمودند: « در مورد ایران، از اواسط قاجار، اروپایی‌ها به ما ضربه زدند. در جنگهای ایران و روس، انگلیس‌ها به ایران خیانت کردند؛ به عنوان واسطه وارد میدان شدند، امّا از پشت خنجر زدند. در قضیّه‌ی امتیاز تنباکو، در قضیّه‌ی امیرکبیر و رفتاری که با امیرکبیر کردند؛ فشارهای انگلیس‌ها و سفارتخانه‌های اروپایی در تهران بود که پادشاه ابله قاجار را وادار کرد خون امیرکبیر را بریزد و او را که می توانست ایران را متحوّل کند، کنار بگذارد. [همچنین] رفتار اروپایی‌ها در روی کار آوردن حکومت دیکتاتوری رضاخان، رفتار اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها در ساقط کردن دولت مصدّق، رفتار آنها در قضایای گوناگون اقتصادی و سیاسی و امنیّتی ما و رفتار آنها در قضیّه‌ی جنگ تحمیلی و بعد هم رفتار آنها در قضیّه‌ی تحریم؛ اینها را ما نباید از یاد ببریم. غربی‌ها با ما همیشه همین جور رفتار کرده‌اند؛ نمیتوانیم به آنها هیچ امیدی داشته باشیم. در همین قضیّه‌ی اخیر، در قضیّه‌ی برجام، وظیفه‌ی اروپایی‌ها چه بود؟ خب یک قرارداد هفت‌جانبه‌ای بسته شده بود -شش کشور و ایران این طرف؛ هفت کشور- یک طرف که آمریکا است خارج شد؛ وظیفه‌ی طرفهای دیگر چه بود؟ وظیفه‌ی اروپایی‌ها این بود که می‌ایستادند در مقابل آمریکا، میگفتند ما به تعهّد خودمان پایبندیم؛ تعهّد آنها این بود که تحریمها به طور کلّی برداشته بشود؛ باید محکم می‌ایستادند، [امّا] با بهانه‌های مختلف نَایستادند. علاوه بر اینکه در مقابل آمریکا نَایستادند، خودشان هم در عین اینکه مدام به ما تأکید کردند و می کنند که «نبادا از برجام خارج بشوید»، عملاً از برجام خارج شده‌اند؛ یعنی حتّی تحریمهای جدیدی را علیه ایران به وجود آورده‌اند. این رفتار اروپایی‌ها است؛ از اینها می شود توقّع داشت؟ این کانال مالی‌ای هم که اخیراً مدام گفته میشود یک کانال مالی درست کرده‌اند، این به شوخی شبیه‌تر است؛ البتّه شوخی تلخی است. این هیچ معنی‌ای ندارد؛ آن چیزی که وظیفه‌ی آنها است با آنچه آنها دارند مطرح میکنند زمین تا آسمان فرق میکند. در آخرین مسئله‌ی بین‌المللی ما، باز اروپایی‌ها مثل گذشته از پشت خنجر زدند، به ما خیانت کردند. از اینها توقّع نمی شود داشت؛ هیچ توقّعی نمی شود داشت.»
  در واقع این به اصطلاح کانال اینستکس، دامی برای بلوکه کردن درآمدهای ارزی کشور، جهت افزایش فشار بیشتر بر ماست. لذا لازم است علاوه بر رد اینستکس، صادرات و واردات خود را با هر پول دیگری غیر از دلار آمریکا و در قالب پیمان های دو جانبه با کشورهای غیر مستکبر غربی انجام داده؛ و در یک اقدام انقلابی از برجام خارج شویم؛ ضمن آن که از تصویب لوایح استعماری پالرمو و CFT ممانعت به عمل آورده و اجرای الزامات FATF را خاتمه دهیم.

پاسخ دادن