سال آینده یارانه می‌دهند یا کوپن الکترونیکی؟

اقتصادبرتر

وزیر کار درباره سیاست های یارانه ای کشوربرای گروه های هدف گفت:مقرر شده است،قوانین مربوط به ماشینی کردن فعالیت‌های توزیع یارانه‌ها سریع‌تر اجرا شود که صدور فاکتور‌های الکترونیکی راه خوبی برای کنترل یارانه‌های توزیعی است.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۹ اسفند ۹۷

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از تسنیم، محمد شریعتمداری، وزیرکار در نشست مقدماتی شورای عالی کار و رفاه اجتماعی در جمع خبرنگاران افزود: در جلسه امروز چندین گزارش در دستور کار قرار گرفت و با توجه به اینکه این شورا بر اجرای قوانین در حوزه تأمین اجتماعی و رفاه عمومی نظارت می‌کند، مصوبات جلسه را به معاون اول رئیس جمهور تقدیم خواهیم کرد.

وی بررسی قانون جامع معلولان و منابع اختصاص یافته برای اجرای آن را از موارد مطرح شده در جلسه امروز خواند و گفت: آئین نامه اجرایی این قانون مدت‌ها پیش برای ابلاغ تحویل دولت شده است.

شریعتمداری گفت: برخی تصمیمات و سیاست‌ها به علل متعدد به وجود آوردنده فقر و تشدید کننده آسیب هاست و باید مورد توجه قرار بگیرد.

وی تاکید کرد: بنا بر این است که هماهنگی نهاد‌های حمایتی با نهاد‌های مهم دیگر به بهترین حالت خود برسد و شرایطی برای به حداقل رساندن آسیب‌های اجتماعی بوجود بیاید و از ظهور و بروز آن تا حد مقدور جلوگیری کنیم. همچنین باید درباره مسائل مهم گفتگو و همفکری کرد و امیدوارم به نتایج مناسب برسیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه دستگاه‌های متعددی در حوزه مسائل مرتبط با رفاه مشغول به کار هستند همچنین خیریه‌های وسیعی مشغول تلاش اند و علاقه‌مند هستند اقدامات هماهنگی شورای عالی رفاه بهره وری بیشتری در عملکردشان ایجاد کند، گفت: مردم انتظار دارند تصمیمات شورا در دبیرخانه، آثار و نتایج خود را در شورا‌ها و مراجع اصلی تصمیم گیری اقتصادی مهم نشان دهد و شرایط بازدارنده فقر هر روز تقویت شود.

شریعتمداری افزود: درخصوص صندوق بیمه روستائیان و عشایر نیز مقرر شد به مناطق خشکسالی و واجد حوادث غیرمترقبه در بحث بیمه روستائیان آن مناطق توجه بیشتری صورت گیرد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت:​ در زمینه ارزیابی سیاست‌های یارانه‌ای کشور چه یارانه‌های آشکار و چه پنهان گزارشی ارائه و مقرر شد قوانین مربوط به ماشینی کردن فعالیت‌های توزیع یارانه‌ها سریع‌تر اجرا شود که صدور فاکتور‌های الکترونیکی راه خوبی برای کنترل یارانه‌های توزیعی است.

شریعتمداری حمایت هرچه بیشتر از دهک‌های پایین جامعه را ضروری خواند و افزود: شکل توزیع منابع ارزی امروز در این شورا مطرح شد.

وی با بیان اینکه شورای عالی رفاه با شورا‌های بالادستی مستقیم و غیرمستقیم در ارتباط است، افزود: ارائه پیشنهادات مختلف برای مراجع تصمیم گیری از جمله هیئت وزیران و بررسی بودجه‌های رفاهی و پیشنهاد به دولت در سطح کشور از دیگر ماموریت‌های شورای عالی رفاه است که به ریاست رئیس جمهور تشکیل می‌شود. البته امروز به این نتیجه رسیدیم که جلسه برگزار شود و مقدماتی را فراهم کنیم تا جلسه‌ای با رئیس جمهور هم تشکیل شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه شورای عالی رفاه از ارکان مهم تامین اجتماعی کشور است و اگر مغفول بماند برخی اقدامات ناهمگون شکل می‌گیرد که تبعات ناشی از آن را باید با هزینه‌های سنگین‌تری جبران کرد، اظهار امیدواری کرد که این جلسه تصمیمات، نتایج پرخیر و برکتی داشته باشد.

شریعتمداری گفت: برخی تصمیمات و سیاست‌ها به علل متعدد به وجود آوردنده فقر و تشدید کننده آسیب هاست و باید مورد توجه قرار بگیرد.

وی تاکید کرد: بنا بر این است که هماهنگی نهاد‌های حمایتی با نهاد‌های مهم دیگر به بهترین حالت خود برسد و شرایطی برای به حداقل رساندن آسیب‌های اجتماعی بوجود بیاید و از ظهور و بروز آن تا حد مقدور جلوگیری کنیم. همچنین باید درباره مسائل مهم گفتگو و همفکری کرد و امیدوارم به نتایج مناسب برسیم.

*رشد فساد در کشور‌ها با رشد توامان فقر مواجه است

وی افزود: یکی از مصادیق کمک کننده به توسعه فقر و از عوامل اصلی به وجود آوردنده آن، فساد در جامعه است و از مهمترین اقداماتی که باید انجام شود تا سرمایه گذاری در کشور تقویت شود و با ایجاد اشتغال شاهد کمتر شدن فقر و ایجاد رفاه بیشتر باشیم، شفافیت است.

شریعتمداری تاکید کرد: توصیه‌های سیاستی شورا در ایجاد شفافیت، می‌تواند از مهمترین اقدامات باشد، امروز بر اساس مطالعات بین المللی محرز شده است که رشد فساد در کشور‌ها با رشد توامان فقر مواجه است، اگر شفافیت وجود داشته باشد عاملی مهم برای جلوگیری از فساد است.

* سال آینده یارانه نقدی می دهند یا کالا برگ الکترونیکی؟

وزیر تعاون در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه برای سال آینده یارانه نقدی را در دستور کار قرار می‌دهید یا کالابرگ الکترونیکی؟ گفت: این موضوع باید بررسی شود و قطعاً باید به دنبال راه حل‌های جدیدی برای دسترسی مطلوب‌تر گروه‌های هدف باشیم و کالا‌ها باید به صورت هدفمند از طریق شبکه‌های مجاز در اختیار گروه‌های هدف قرار گیرد.

1 پیام

  1. لله شاهد است که حدود ۹ ماه است که رنگ و مزه گوشت قرمز را ندیده و نچشیده ایم، نمی دانم توزیع در کدام فروشگاه و بر چه اساسی و در چه زمانی انجام می شود( خدا حق خانواده مرا از رئیس بی کفایت دولت فعلی بگیرد).
    خدایی در وضعیت توزیع گوشت بسیار بی حساب و کتاب، حاکی از بی مسئولیتی مسئولان و نبود عدالت اجتماعی است. حکمت کارت ارتش نمونه موفقی برای توزیع کالاهای اساسی در بین خانوارهای ارتشی در فروشگاه های اتکا است. وزارت رفاه و صمت باید از این نمونه موفق الگو برداری داشته باشند و سریعا دست به کار شوند.
    نمی دانم چرا چنین روشی انجام می شود. پیشنهاد می شود بهتر است یکبار برای همیشه برای همه خانوارهای ایرانی کارت اعتباری خرید براساس کد ملی سرپرست خانوار و افراد تحت تکفل تعریف شود و به آسانی قابلیت خرید در فروشگاه های زنجیره ای( شهروند، رفاه، کوروش، …)، درمانگاه ها و بیمارستان های پزشکی و … ممکن شود. کارت های اعتباری یکبار در ماه برای تهیه کالاهای اساسی شارژ شده و در مقابل با مراجعه روزانه به فروشگاه های زنجیره ای( براساس برنامه ریزی زمانبندی فروشگاه زنجیره ای بر مبنای حروف الفبا مشترکین) با احترام خرید توسط خانوار انجام شود. بهتر است برای این امر ثبت نام اینترنتی توسط سازمان هدفمند یارانه در اسرع وقت انجام شود. هر روش دیگری برای عرضه کالاهای اساسی باعث فساد، رانت، قاچاق و بی عدالتی می شود. با تعریف کارت اعتباری خانوار: مقدار آمار توزیع شده مشخص می شود و به آسانی توزیع هدفمند می شود و عدالت اجتماعی درباره همه نیازمندان و متقاضیان اجرا می شود. در ضمن می توان برای خانوارها براساس دهک های در آمدی درجه ۱ تا ۱۰ تعریف کرد و به تناسب درجه کارت اعتباری آنها ماهیانه شارژ شود. در ضمن می توان از کارت اعتباری خرید برای شارژ یارانه، سهمیه بنزین و کالاهای اساسی و هزینه های بهداشتی خانوار در آینده استفاده کرد. عاجزانه در خواست می شود روی این طرح مطالعه اساسی صورت گیرد. مهرداد رجبی – دکترای انرژی

پاسخ دادن