سال ۲۰۲۰ ، تأمین انرژی دشوار است

کاهش -تولید-نفت-اوپک
اقتصادبرتر

بررسی های موسسه جهانی که ماهانه به بررسی میزان تولیدات نفت خام اوپک و تأثیرات آن می پردازد، اعلام کرد که تا سال ۲۰۲۰ جهان برای تأمین انرژی دچار مشکل خواهد شد.

تهران- اقتصادبرتر- ۱۲اسفند ۹۷

براساس نتایج بررسی گلوبال پلاتس، با سقوط صنعت نفت ونزوئلا و کاهش خروجی تولیدات امارات  طی دوسال ، تولید نفت خام اوپک به ۳۲٫۳۹ میلیون بشکه کاهش یافته است.

این کاهش تولید نفت از ماه ژانویه به میزان ۷۰٫۰۰۰ بشکه در روز می باشد، این در حالی است که ناآرامی های مدنی در لیبی و نیجریه نیز به این کاهش تولید دامن زده است.

به این ترتیب به دلایل ذکر شده ، تولید نفت اوپک به  ۳۲٫۷۳ میلیون بشکه در روز رسیده است.

از آنجا که ونزوئلا، در سالهای اخیر در حال رکود اقتصادی بسر می برد ، تولید نفت آن در ماه فوریه به رقم ۱٫۵۷ میلیون بشکه در روز رسیده است. این در حالی است که شرکت نفت دولتی این کشور به دلیل مشکلاتی که برای تامین رقیق کننده و سایر مواد شیمیایی مورد نیاز برای پمپاژ نفت روبرو شده، برای حفظ زیرساخت های خود برای عملیاتی کردن پالایشگاه ها با مشکلات عدیده ای روبروست.

همچنان کاهش میزان تولید ناخالص داخلی ونزوئلا ادامه دارد و از زمان آغاز فعالیت خود در اوپک از سال ۱۹۹۸ کمترین میزان ثبت شده را به خود اختصاص داده است.

تحلیلگران کاهش بیشتر ی را برای تولید نفت ونزوئلا و نیز تولید ناخالص داخلی این کشور پیش بینی می کنند چرا که همچنان با تشدید تحریم های آمریکا برای صادرات نفت خام خود  روبروست و حتی برای دریافت پول صادرات نفت خود به دلیل اعمال فشارهای دولت ترامپ مشکلات جدی دارد.

در عین حال، تولیدات نفت امارات متحده عربی که  به میزان ۲٫۸۰ میلیون بشکه در روز رسیده است ، کاهش تولید شدیدی را تجربه می کند. این امر به دلیل تعمیر و نگهداری فصلی پالایشگاه ها ی آن می باشد.

روزهای عبرت انگیز

لیبی، نیز به دلیل آشفتگی های داخلی و درگیری با گروه های ستیزه جو و حملاتی که به ایستگاه های پمپاژ  و خط لوله نفت و سایر امکانات این کشور داشته اند، برای تولید نفت با مشکلاتی مواجه شد و کاهش تولید نفت یک میلیون بشکه در روز را برایش رقم زد.

نیجریه و لیبی تا سال جاری زمانی که آنها به صورت غیر رسمی به مبلغ ۲٫۸۰ میلیون بشکه در روز رسیدند.از توافق کاهش تولید اوپک منصرف شده بودند.

بر طبق محاسبات ، علاوه بر لیبی و نیجریه، ۱۲ عضو دیگر اوپک، با امضای توافق نامه کاهش تولید، سطح تولید خود را طبق توافق نامه حفظ کرده بودند.

اگرچه، عربستان سعودی بعد از توافق، تولید خود را به  ۹٫۹۹ میلیون بشکه در روز افزایش داد با ، اما به دلیل تعمیر و نگهداری پالایشگاه، صادرات آن نسبتا در یک سطح قرار داشت.

عراق بعنوان دومین تولیدکننده بزرگ نفت نسبت به  اکثریت اعضای اوپک، در ماه فوریه میزان تولید خود را تا ۴٫۴۳ میلیون بشکه در روز افزایش داد. بررسی ها نشان می دهد که منطقه کردستان عراق در شمال، پمپاژ بیشتری را  نسبت به مناطق جنوبی عراق در بصره ، داشته است.

ایران، سومین تولید کننده نفت اوپک، در ماه فوریه با ۳٫۸۳ میلیون بشکه در روز،تولید دارد . البته به دلیل تحریم های بیشتر آمریکا که پس از برجام به قصد تحریم نفتی از سوی ترامپ ، مشکلاتی برای معاملات نفتی ایران ایجاد شد و بسیاری از مشتریان ایران که از بزرگان مصرف انرژی در آسیا بشمار می آیند همچون هند و کره جنوبی برای تأمین انرژی خود از دولت ترامپ خواهان معافیت نفتی شدند. البته آمریکا اذعان کرده است که معافیت های نفتی را تمدید نخواهد کرد. با توجه به این کاهش تولید از سوی اعضای اوپک معلوم نیست در آینده مشکلات کمبود انرژی مشتریان سابق را کدام کشور تآمین خواهد کرد.

تولید نفت اوپک

البته این توافق اوپک برای کاهش تولید به منظور حفظ قیمت نفت، توسط  ۱۰ تن از متحدان غیر اوپک، به رهبری روسیه، متوقف شد.

موسسه گلوبال پلاتس که بطور ماهانه تولید نفت خام اوپک را رصد می کند، با بررسی داده های حمل و نقل اختصاصی و گزارش های خبری و بررسی منابع آگاه در حوزه نفت ، آمار میزان تولید نفت را تخمین زده است.

نتایجی که طی این بررسی ها بدست آمده نشان می دهد با تحریم دو کشور ونزوئلا و ایران از سوی دولت آمریکا و البته مشکلات برخی دیگر از اعضای اوپک، سال ۲۰۲۰ سال سختی برای کشورهای مصرف کننده نفت در اروپا وسایر کشورهای مصرف کننده آسیایی خواهد بود.

داده های بدست آمده با بازبینی برنامه های بارگیری، آمار صادرات و ردیابی تانکرها توسط این موسسه مورد بررسی مجدد قرار گرفته است . ، حتی مصاحبه هایی با شرکت ملی نفت یا مقامات وزارت نفت کشورهای اوپک و نیز تحلیلگران فعال در سازمان های بین المللی و معامله گران نیز داشته است.

موسسه مزبور ، بررسی ها را  معمولا بین ۵ تا ۱۰ ماه هر ماه منتشر کرده و میزان تولید نفت را به جز غلطک ها و NGL ها اندازه گیری می کند.

*اکرم صدیقی- سردبیر سایت

پاسخ دادن