سرمایه گذاری روی اوراق بی ارزش !

سرمایه گذاری روی اوراق بی ارزش !
اقتصادبرتر

بلومبرگ در گزارش تازه ای در خصوص بدهی کشورهای توسعه یافته ای چون آمریکا و اتحادیه اروپا نوشت: به دلیل شرایط سیاسی که اقتصاد جهان را تهدید می کند و تنش های تجاری بین آمریکا و چین، همچنین تنش فعلی در خلیج فارس، سرمایه گذاران ترجیح می دهند دارایی هایشان را برای خرید اوراق قرضه ای که ارزش آن به زیر صفر می رسد، سرمایه گذاری کنند.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۴ تیر ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر ، چاه ویل  چند میلیارد دلاری که در قلب بازارهای مالی جهان وجود دارد و همواره رشد می کند. بدهی منفی که بازگردانده نمی شود ، اوراق قرضه ای که روز به روز ارزش آن کمتر و کمتر می شود واگر به همین شکل پیش برود ، سایر مناطق دیگر جهان را درگیر می کند و منافع بالقوه سرمایه گذاران را از بین می برد و سیستم فعلی را بوجود می آورد که در حال حاضر گرفتار آن شده ایم و ارزش اوراق قرضه  در آن برای سرمایه گذاران، بازنشستگان و شرکت های خریدار سهام دولتی به زیر صفر رسیده است.

  1. چرا در اوراق قرضه ای که که پولتان را از دست می دهید سرمایه گذاری می کنید؟

به طور معمول، اوراق قرضه امن ترین دارایی ها در بازار هستند، بنابراین بسیاری از سرمایه گذاران به دنبال آن هستند و در زمان نوسانات شدید بازار، مانند شرایط فعلی: جنگ تجاری آمریکا و چین و یا تنش در خلیج فارس . اوراق قرضه می تواند یک چک مدت دار ارزشمند باشد که توسط یک دولت، موسسه یا شرکت صادر می شود، اما هنگامی که تجارت شروع می شود، تقاضای بالا توسط سرمایه گذاران می تواند قیمت خود را افزایش دهد و به همین ترتیب اگر خریدار دیگری برای آن وجود نداشته باشد قیمت آن کاهش پیدا می کند. برخی ازشاخص های وجوه اوراق قرضه دولتی نشان می دهد، که باید اوراق قرضه بدون در نظر گرفتن عملکرد نوسانات قیمت آن خریداری شوند. برخی از سرمایه گذاران همچنان به خرید این نوع اوراق قرضه هم مبادرت می ورزند و بدنبال سود آن هستند چرا که معتقدند هنگام  تنظیم نوسانات ارزی سودده هستند.

  1. چقدر اوراق قرضه خریداری شده است؟

بدهی منفی بدست آمده در ماه ژوئن ۱۳ تریلیون دلار افزایش یافته که از ماه دسامبر دوبرابر شده است و اکنون حدود ۲۵ درصد از بدهی های جهانی را تشکیل می دهد. در آلمان، ۸۵ درصد از بازار اوراق قرضه دولتی زیر آب است. این بدان معناست که سرمایه گذاران با پرداخت ۰٫۲٪ از امتیاز خرید اوراق قرضه بانکی به دولت آلمان نقش موثری ایفا می کنند یعنی دولت ۲ یورو برای هر ۱۰۰۰ یورو را در مدت ۱۰ سال قرض گرفته است. آمریکا یکی از معدود کشورهایی است که ۱۶ تریلیون دلار بدهی خود را تسویه نکرده است.  اما در سراسر جهان استراتژیست ها هشدار می دهند که این مشکل ممکن است بدتر بشود.

  1. چرا جای نگرانی وجود دارد؟

نرخ های منفی با اصول اساسی سیستم های مالی جهانی اختلاف دارند. مارکوس اشورث، ستون نویس بلومبرگ که اخبار بازارهای اروپایی را پوشش می دهد ، نوشت: “یکی از قوانین مهم منطق مالی  می گوید که اگر پول بیشتری را قرض بدهید، باید بازده بالایی داشته باشید – اما این قانون شکسته شده است.” ارزش زمانی پول عملا ناپدید شده است ،این امر می تواند سرمایه گذاران را برای بازپرداخت در شرایط های خطرناکی قرار داده و باعث افزایش احتمال حباب در بازارهای مالی و املاک و مستغلات را بدنبال داشته باشد.

  1. چه کسی از نرخ منفی بهره مند است؟

در درجه اول دولت ها. انگیزه قرض گرفتن پول، بهتر ازهر زمان دیگری است که به شما پرداخت می شود. برای مثال، آلمان برای انتشار اوراق قرضه در ۲۰ سال آینده یارانه دریافت می کند، هرچند که لزوما به معنای افزایش هزینه هایش نیست . شرکت هایی که اوراق قرضه را صادر می کنند نیز با کاهش هزینه های وام دهی از مزایای آن بهره مند می شوند. بنابراین، شرکتهای خصوصی سهامی معمولا با دستیابی به  شرکت هایی که  فرصت های بیشتری در اختیارشان قرار می دهند بدنبال سرمایه ارزان هستند. صاحبان خانه نیز با وام های متغیر با نرخ بهره پایین جشن می گیرند.

  1. چه کسی زیان می بیند؟

صندوق های بازنشستگی و بیمه گران، همچنین سرمایه گذاران سنتی در اوراق قرضه دولتی، در وضعیت دشواری بسر می برند: بدهی های آنها بعنوان مشتری هرچه سن آنان بالاتر می رود به طور مستمرافزایش می یابد، اما اغلب ضرورتی ندارد که دست به ریسک بزرگی بزنند. حاشیه سود بانک ها نیز روز به روز فشرده تر می شود، علاوه بر اینکه آنها هیچ کسب درآمدی با وام دهی به مشتریان ندارند، اما همچنان باید نرخ سود سپرده گذاران را بالای صفر ارائه کنند تا کسب و کار خود را حفظ کنند.

در آلمان، بانک مرکزی اروپا به دلیل زیان رساندن به پس انداز سپرده گذاران با عدم بازگشت پول آنان ،تحت فشار سیاسی قرار گرفته است. بانک های مرکزی با مشکل به اصطلاح “نرخ معکوس” دست به گریبانند یعنی شرایطی که  با ارائه وام های کم هزینه بجای کمک به اقتصاد به آن ضربه می زنند، لذا بانک ها باید ارائه وام را محدود سازند تا به این ترتیب کاهش سرعت را تقویت کند.

  1. چطور به اینجا رسیدیم؟

در هر صورت تعدادی از بانک های مرکزی اروپا، پس از بحران مالی ۲۰۰۸ تا ۲۰۰۹ قادر به رشد نبودند لذا نرخ بهره در سال ۲۰۱۴ به صفر کاهش یافت. ژاپن نیز از آنان تبعیت کرد . ایده این بود که بجای پرداخت پاداش به موسسات مالی جهت سپرده گذاری، قدرت وام دهی را با شارژ آنها، افزایش دهند، تا  به شکل واقعی بعنوان محرک اقتصادی مورد استفاده قرار گیرد. از سال ۲۰۱۶، نرخ بهره بانک مرکزی اروپا ۰٫۴٪ بوده است، به این معنا که بانک ها برای ذخیره هر ۱۰۰۰ یورو، ۴ یورو از دست می دهند. نرخ های زیر صفر موقتی بودند اما ادامه یافتند. معامله گران شرط می بندند که بانک مرکزی اروپا نرخ های سپرده گذاری خود را در این سال منفی تر خواهد کرد و باعث می شود رکورد اوراق قرضه کمتر از صفر باشد.

  1. چرا نرخ منفی به مدت طولانی ادامه دارد؟

بیش از یک دهه از بحران اعتباری، تورم هنوز کم است وعلی رغم کاهش شدید نرخ بیکاری دستمزد تنها کم و بیش افزایش می یابد. ارزیابی های بازار نشان می دهد، به عنوان مثال، انتظار نمی رود که بانک مرکزی اروپا، طی دهه آینده  به هدف تورم نزدیک به ۲٪ برسد. عملکرد بین صورتحساب سه ماهه آمریکا  و صورتحساب ۱۰ ساله خزانه داری آن کشور معکوس شده است، که نشان می دهد که ممکن است کاهش رشد اقتصادی را بهمراه داشته باشد. به غیر از فدرال رزرو، تعداد کمی از بانک های مرکزی که نرخ بهره را در طول بحران اعتباری کاهش داده بودند، موفق به افزایش نرخ بهره شده اند، به این معنی که در طول رکود بعدی، احتمال دارد که بیشتر به قلمرو منفی برسد.

  1. همه اینها سرنوشت اوراق قرضه را به کجا هدایت می کند؟

در اروپا، ترس وجود دارد که این قاره از مسیر دهه به اصطلاح زیان دهی ژاپن پیروی کند ، در حالی که سیاستگذاران تلاش کرده اند تا رشد اقتصادی و تورم را بهبود ببخشند. بانک های مرکزی تمایل دارند که بگویند هنوزابزارهایی برای مقابله با هر گونه کاهش قیمت را دارند، از جمله کاهش نرخ ها و آزاد کردن شاخص های کمی.

نوسانات ناگهانی در کسب و کارها، برای تجارت پدیده خوبی نیست. تنش های ژئوپولتیک در تجارت و خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، سرمایه گذاران را به امن ترین دارایی ها هدایت می کنند، به این معنی که تقاضا برای اوراق قرضه منفی به قوت خود باقی است. اما این فشارها باعث ورشکستگی صندوق ها شده و به احتمال زیاد یک بحران مالی جدید را رقم خواهد زد.

*اکرم صدیقی سردبیر سایت اقتصاد برتر

پاسخ دادن