سفر «قریب‌الوقوع» هیات اروپایی به ایران درباره اینستکس

اقتصادبرتر

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت در آینده نزدیک هیاتی از اروپا که مسئولیت اینس‌تکس را بر عهده دارد برای دیدار با مقامات ایران به تهران می‌رود.

تهران – اقتصادبرتر – 13 اسفند 97

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از روابط عمومی وزارت خارجه، قاسمی افزود: طی هفته‌های گذشته تبادلات خوبی در حوزه‌ کارشناسی در بخش‌های بانکی و اقتصادی و همچنین مسائل مرتبط با این موضوع بین ایران و اروپا صورت گرفت و در همین چارچوب قرار است در آینده‌ای نزدیک هیاتی از اروپا که مسئولیت این سازوکار را برعهده دارد به ایران سفر کند و با مقامات ذیربط کشورمان در این رابطه رایزنی و گفت‌وگو کنند تا گام‌های عملی شدن این موضوع به پیش برود.

وی ادامه داد: این‌که بگویم در حال حاضر این سازوکار در عمل کار مشخصی را انجام می‌دهد اینگونه نیست و ما هنوز به این مرحله نرسیدیم و امیدواریم با آمدن هیاتی به ایران در طی روزهای آینده بتوانیم گام‌های بلندی را در این زمینه برداریم.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در ارتباط با اقدام اخیر دولت لندن در گنجاندن نام حزب‌الله در فهرست گروه‌های تروریستی و نگاه ایران به این موضوع تصریح کرد: در حالت خوشبینانه لندن دچار اشتباه راهبردی شده است و بسیاری از کشورهای اروپایی نیز این موضوع را تایید نکردند. در حالت بدبینانه نیز این موضوع برمی‌گردد به سیاست‌های زیاده‌خواهانه و توسعه‌طلبانه این کشور که در منطقه می‌تواند دنبال کنند.

سه کشور اروپایی ۱۱ بهمن از ایجاد سازوکار ویژه مالی برای تجارت با ایران تحت نام «اینس‌تکس» خبر دادند.

جرمی هانت، هایکو ماس و ژان لو دریان، وزیران خارجه بریتانیا، آلمان و فرانسه در بخارست اعلام کردند که این سازوکار برای حفظ تجارت با ایران ثبت رسمی شده است.

در بیانیه این وزیران تاکید شده که «اینستکس از تجارت مشروع اتحادیه اروپا با ایران حمایت می‌کند، و تمرکز آن هم عمدتا روی بخش‌هایی است که برای مردم ایران بسیار حیاتی هستند، از قبیل دارو، تجهیزات پزشکی و مواد غذایی».

همان‌طور که در جریان هستید این سازوکار ثبت شده است. البته دیرهنگام ولی در کل اقدام مهمی بود. در داخل ایران نیز در دستگاه‌های ذی ربط در حال ایجاد سازوکارهای متناظر با اروپا در این زمینه هستند تا بتوانند کار را به پیش ببرند.

همزمان با اعلام سفر قریب‌الوقوع این هیات به ایران، پایگاه خبری رهبری اظهارات ۸ ماه پیش وی در مورد کانال مالی اروپا را باز نشر کرده است.

در بازنشر اظهارات آیت‌الله خامنه‌ای آمده است: «من به آقای رئیس‌جمهور هم گفتم که اینها همان نوامبری را که از اوّل گفتند، همان را دارند دنبال می‌کنند -که تا نوامبر ادامه بدهند- بعد که همه چیز تثبیت شد و تحریم‌ها جا افتاد، بعد یک چیزکی مثلاً بدهند یا ندهند. دنبال این هستند و این، خباثت اینها است. »

پاسخ دادن