سقوط بورس‌های جهانی

اقتصادبرتر

با انتشار آمار نا‌امیدکننده از روند اشتغالزایی اقتصاد آمریکا، خبر ثابت نگه داشتن نرخ بهره و بسته محرک جدید بانک مرکزی اروپا و نیز گزارش کاهش رشد اقتصادی چین، بورس های جهان سقوط کم سابقه را تجربه کردند.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۰ اسفند ۹۷

به گزارش #اقتصادبرتر ، بورس‌های جهانی که تحت تاثیر کاهش رشد اقتصادی چین و بسته جدید بانک مرکزی اروپا در مسیر نزولی بودند، به دنبال انتشار آمار اشتغالزایی ضعیف اقتصاد آمریکا، ضربه جدیدی دریافت کردند و نگرانی معامله‌گران از وضعیت اقتصاد جهانی بیش از پیش تشدید شد.

*رشد اشتغال آمریکا متوقف شد

به گزارش رویترز رشد اشتغال در ماه فوریه در آمریکا با ایجاد تنها ۲۰۰۰۰ شغل تقریبا متوقف شد که نشانه دیگری از کاهش سریع فعالیت اقتصادی در سه ماهه اول سال بود.

افزایش ناچیز لیست حقوق بگیران که توسط وزارت کار منتشر شد، پایین‌ترین حد از سپتامبر ۲۰۱۷ بود و شامل کاهش شدید صنعت ساخت و ساز هم می‌شود.

 یک کاهش هم در آمار استخدام خرده فروشان و شرکت‌های خدماتی به همراه بخش حمل و نقل و انبارداری دیده می‌شد که دچار کمبود راننده هستند.

 کاهش لیست افراد شاغل ضربه دیگری به «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور آمریکا بود که در هفته‌های اخیر با یک سری شکست‌هایی مواجه بوده است مانند شکست مذاکرات هسته ای با کره شمالی، کسری تجاری بالا علیرغم سیاست « اول آمریکای » دولت و و از بین رفتن هدف ۳ درصد رشد اقتصادی سالانه کاخ سفید در ۲۰۱۸٫

*تاثیر بیکاری بر بورس

بیکاری موضوع بسیار پراهمیت و بزرگی در همه جای دنیا است. اثر سهمگین بیکاری منجر به رکود بسیاری از بازارها و کسب و کارها می‌شود. بازار سهام هم از این قاعده مستثنی نیست و تاثیر بیکاری بر بازار بورس می‌تواند چشمگیر باشد. افزایش بیکاری به بیان ساده به معنای آن است که شغل کمتری در کشور وجود دارد و منجر به اتفاقات زیر می‌شود:

۱- افراد کمتر سرمایه گذاری می‌کنند. پس انداز و سرمایه گذاری به شدت به یکدیگر وابسته هستند. هرچه بیشتر پس انداز کنید، کمتر سرمایه گذاری خواهید کرد. عکس این رابطه نیز صادق است. (توجه داشته باشید که منظور از سرمایه گذاری، سرمایه گذاری در بورس است؛ زیرا هدف، ورود و موفقیت در این بازار است).

۲- سرمایه گذاری کمتر به معنای آن است که شرکت‌های بورسی پول کمتری در اختیار خواهند داشت. این اتفاق رشد را برای شرکت‌ها سخت تر می‌کند.

۳- زمانی که نرخ‌های بهره بالا می‌رود هم مردم و هم شرکت‌ها کمتر به وام گرفتن تمایل پیدا می‌کنند. دلیل این امر آن است که هزینه بازگرداندن وام افزایش می‌یابد. طبیعتا اگر افراد کمتر وام بگیرند، کمتر هزینه می‌کنند و اگر شرکت‌ها کمتر هزینه کنند، کمتر هم رشد خواهند کرد- برای پول درآوردن باید پول داشته باشید.

۴- بنابراین در مجموع نرخ‌های بهره بالاتر منجر به شکل گیری بازار بورس ضعیف تر می‌شود.

*نرخ بیکاری در آمریکا صعودی خواهد شد

از چند ماه پیش کارشناسان معتقد بودند که تعطیلی دولت دونالد ترامپ ممکن است نرخ بیکاری را در ماه ژانویه با کاهش همراه کند و این روند کاهشی موجب افت اقتصادی در سه ماه اول در بازار آمریکا خواهد شد. اتفاقی که اکنون آمارها آن را تایید می کنند.

تعطیلی دولت ترامپ در پی تصویب نشدن بودجه درخواستی برای ساخت دیوار مرزی مکزیک موجب بیکار شدن عده ای از کامندان فدرال شده است.

کارشناسان معتقدند بیکاری تعداد ۸۰۰ هزار کارمند و تعطیلی برخی از ادارات موجب می‌شود که نرخ مشاغل در ماه ژانویه به ۵۰۰ هزار نفر برسد که این نشان از این است که نرخ بیکاری در این کشور به بالای ۰.۴ درصد خواهد رسید.

۸۰۰ هزارکارمندی که از تاریخ ۲ دسامبر تا به حال دریافتی‌های خود را نامنظم دریافت کرده است و دلیل آن هم درخواست رئیس جمهور این کشور برای اختصاص بودجه ۵.۷ میلیارد دلاری برای احداث دیوار حائل بین ایالات متحده و مکزیک است.

*تشدید سقوط بورس‌های جهانی

بورس‌های جهانی که تحت تأثیر کاهش رشد اقتصادی چین و بسته جدید بانک مرکزی اروپا در مسیر نزولی بودند، به دنبال انتشار آمار اشتغال‌زایی ضعیف اقتصاد آمریکا ضربه جدیدی دریافت کردند و نگرانی معامله‌گران از وضعیت اقتصاد جهانی بیش از پیش تشدید شد.

در آخرین دور از معاملات هفتگی بورس‌های آسیایی، انتشار آمار کاهش ۲۱ درصدی صادرات چین به کشورهای جهان در ماه فوریه باعث شد تا شاخص هانگ سنگ بورس هنگ کنگ با ۱.۹ درصد کاهش به ۲۸ هزار و ۲۲۸.۴۲ واحد برسد و شاخص شانگهای کامپوزیت با سقوط ۴.۴ درصدی در سطح ۲۹۶۹.۸۶ واحدی بسته شود. در ژاپن نیز شاخص نیک کی ۲۲۵ با ریزش ۲ درصدی و رسیدن به سطح ۲۱ هزار و ۲۵.۵۶ واحدی به کار خود خاتمه داد.

«جاشوا ماهونی»، تحلیل‌گر بانک آی ان جی گفت: روند ریزش بازارها ادامه داشت و کاهش چشمگیر صادرات چین یکی از مهم‌ترین عوامل محرک این اتفاق بود.

بورس‌های اروپایی نیز که تحت تأثیر ثابت نگه داشتن نرخ بهره و بسته محرک جدید بانک مرکزی اروپا کاهش شدیدی یافته بودند نیز در مسیر نزولی گام برداشتند به گونه‌ای که در لندن شاخص فوتسی ۱۰۰ با ۰.۷ درصد کاهش به ۷۱۰۴.۳۱ واحد رسید. در فرانکفورت آلمان شاخص دکس با ۰.۵ درصد کاهش در سطح ۱۱ هزار و ۴۵۷.۸۴ واحدی بسته شد و شاخص کک ۴۰ بورس پاریس فرانسه با ۰.۷ درصد کاهش تا سطح ۵۲۳۱.۲۲ واحد پایین آمد. شاخص استوکس ۶۰۰ که در بر دارنده نماد ۶۰۰ شرکت بزرگ اروپایی است نیز ۰.۸ درصد پایین‌تر آمد و در سطح ۳۲۸۳.۶۰ واحد بسته شد.

«میشائل هیوسون»، تحلیل‌گر مؤسسه سی ام سی مارکتس گفت: به نظر می‌رسد روند رو به رشد بازارهای سهام در ماه گذشته از نفس افتاده باشد چرا که خروجی‌های اقتصادی از چیزی که قبلاً تصورش می‌شد ضعیف‌تر هستند.

بورس وال استریت آمریکا نیز اگرچه با زیان اندکی بسته شد اما از روند نزولی در امان نماند: شاخص داو جونز با ۰.۱ درصد کاهش به ۲۵ هزار و ۴۵۰.۲۴ واحد رسید و شاخص‌های اس اند پی ۵۰۰ و نزدک کامپوزیت با افت مشابه ۰.۲ درصدی به ترتیب در سطح ۲۷۴۳.۰۵ واحدی و ۷۴۰۸.۱۴ واحدی بسته شدند.

در بازار نفت بهای هر بشکه نفت خام برنت با ۵۶ سنت کاهش به ۶۵.۷۴ دلار رسید و هر بشکه نفت وست تگزاس اینترمدیت با ۵۹ سنت کاهش به ازای ۵۶.۰۷ دلار در هر بشکه معامله شد.

*نقش سیاست های بانک مرکزی اروپا

خبرگزاری فرانسه گزارش داد: پس از آن‌که بانک مرکزی اروپا در پایان نشست خود اعلام کرد رشد اقتصادی منطقه یورو و جهان بیش از حد انتظار کند شده است و به ناچار سیاست‌های محرک اقتصادی را گسترش خواهد داد، موج منفی جدیدی وارد بازارهای مالی جهانی شد. در شرایطی که معامله گران ناامید از کاهش محسوس رشد اقتصادی چین و به نتیجه نرسیدن مذاکرات تجاری این کشور با آمریکا، منتظر شنیدن اخبار مثبت از اروپا بودند، بانک مرکزی اروپا اعلام کرد نرخ بهره در منطقه یورو کماکان در سطوح پایین فعلی حفظ خواهد شد و ماریو دراگی، رئیس این بانک اعلام کرد ممکن است وضعیت فعلی و رشد پایین اقتصادی ادامه داشته باشد.

در معاملات روز جمعه بازارهای بورس، شاخص شانگهای کامپوزیت چین با ریزش ۲.۲ درصدی در سطح ۳۰۳۹.۶۲ واحدی بسته شد. شاخص هانگ سنگ بورس هنگ کنگ با ۱.۳ درصد کاهش به ۲۸ هزار و ۴۱۲.۴۹ واحد رسید و در ژاپن شاخص نیک کی ۲۲۵ بورس توکیو ۱.۵ درصد پایین‌تر رفت تا در سطح ۲۱ هزار و ۱۴۲.۷۵ واحدی بسته شود. در بین سایر بورس‌های آسیایی، شاخص بورس سیدنی استرالیا ۰.۸ درصد، بورس سنگاپور ۰.۵ درصد و بورس سئول کره جنوبی با ۰.۹ درصد ریزش بسته شدند. بورس تایوان نیز کار خود را با زیان ۰.۹ درصدی به پایان رساند.

«جفری هالی»، کارشناس بازار در مؤسسه اواندا گفت: اتحادیه اروپا احتمالاً هدف بعدی جنگ تجاری دولت ترامپ خواهد بود و در شرایطی که این اتحادیه درگیر مشکلات متعددی نظیر برگزیت، بحران بدهی ایتالیا و کاهش شدید رشد اقتصادی فرانسه و آلمان است، اعضایش نمی‌توانند پاسخی واحد به تهدیدها بدهند.

پاسخ دادن