سقوط سنگین سهام داوجونز با هراس از کرونا

بازارهای آمریکا، تحت تاثیر گزارش ها در خصوص افزایش مبتلایان به کروناویروس در خارج از چین به کار خود ادامه می دهند.

تهران- اقتصادبرتر- ۰۶ اسفند ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از رویترز، روز دوشنبه Dow Jones با بیش از ۱۰۰۰ امتیاز (۳٫۷ درصد) کاهش روبرو شد. در حالی که S&P 500  افت ۳٫۵ درصدی و شاخص نزدک  کاهش چهار درصدی را تجربه کردند.

سرمایه گذاران به طور فزاینده ای نگران تأثیر اقتصادی شیوع کروناویروس هستند ، زیرا تعداد بیشتری از کشورها برای جلوگیری از شیوع آن طی آخر هفته اقداماتی را انجام دادند.

کره جنوبی روز دوشنبه ۱۶۱ مورد جدید از ابتلا به این عفونت را گزارش کرد ، در حالی که ایتالیا و ایران نیز اعلام کردند که تعداد موارد مشابهی از مبتلایان به این ویروس را شناسایی کرده اند.

روز دوشنبه سهام شرکت های مسافرتی ، همچنین شرکت های فناوری ، با معاملات کمتری روبرو شدند و اپل ، فیس بوک ، مایکروسافت و آمازون  با کاهش ۲۵۰ میلیارد دلاری سهام خود در مجموع به شکل گسترده تری ، ضرر کردند. در همین حال ، سهام شرکت های هواپیمایی نیز افت قابل توجهی را تجربه کردند  بطوری که سهام شرکتهای آمریکن و دلتا هفت درصد کاهش داشتند.

داروسازان – از جمله  “اینوویو”  و ” نواوکس”  که هر دو در تجارت پیش از بازار حتی ۱۸ درصد افزایش داشته اند – با تلاش شرکتهای بزرگ داروسازی برای تولید واکسن کرونا ویروس ، دستاوردهای بزرگی را تجربه کردند.

*سهام آمریکا متحمل خسارات گسترده ای در مورد ترس از گسترش کروناویروس شده است

اگر به  درصد محاسبه کنیم ، از اکتبر ۲۰۱۸ بیشترین میزان افت  برای  S&P 500  و Dow بود که هر دو شاخص به دلیل  ترس از سرعت بالای شیوع کروناویروس بود که باعث شد سرمایه گذاران در سطح جهان از ابتدای سال میلادی جاری از سرمایه گذاری در این شاخص های سهام، چشم پوشی کنند. افزایش شمار مبتلایان همچنان بازارهای جهانی را ویران می کند.

اندکی پس از آنکه بازار سهام آمریکا بزرگترین افت خود را طی این مدت اعلام کرد ،  رئیس جمهور آمریکا ، دونالد ترامپ ، ظاهراً تحت تأثیر این افت سنگین، قرار نگرفت و  توییت کرد که بازارها “در حال بسیار خوب ظاهر می شوند!”

در ادامه نیز اعلام کرد که کروناویروس بخوبی در سراسر آمریکا بخوبی کنترل می شود و از انجا که ما  با همه کشورهای جهان ارتباط داشته و در تماس هستیم وزارت بهداشت و سلامت آمریکا ، بسیار سخت و هوشمندانه کار کرده اند و به این لحاظ از نظر من،  بورس  اوراق بهادار به زودی وضعیت خوبی پیدا می کند.

*اکرم صدیقی.سردبیرسایت

پاسخ دادن