سقوط سنگین شاخص پس از خروج نقدینگی

سقوط سنگین شاخص پس از خروج نقدینگی

 در مقایسه بازار کنونی با سال 92؛ رشد بورس در سال جاری با رشد بازار سرمایه در سال 92، از جنبه‌هایی متفاوت است.

تهران – اقتصادبرتر – 8 بهمن 98

درواقع رشد بازار در سال 92 ناشی از خوشبینی برای تغییر رئیس جمهور و کاهش تحریم‌ها بود که در آن زمان عملی نشد اما پس از آن اجرایی شد.

بیش از 95درصد سهم‌ها حبابی هستند

این تحلیل‌گر اقتصادی اضافه کرد: از سوی دیگر در آن زمان عامه مردم هم به بورس ورود نکرده بودند، در حالیکه امسال با پدیده‌ای مواجهیم که عامه مردم بخصوص افراد با سرمایه‌های خرد وارد بازار شده و در واقع هجوم نقدینگی خرد و ناآشنا با مباحث بازار سرمایه به بازار سرمایه آمده است، درحقیقت این مهم زمینه نوسانات هیجانی را به وجود آورده که در نهایت میتوان گفت بیش از 95 درصد سهم های کنونی بازار را حبابی کرده است.

سقوط سنگین شاخص پس از خروج نقدینگی

 البته تا زمانی که ورود نقدینگی اشخاص حقیقی وجود داشته باشد، بازار سرمایه وارد فاز اصلاحی نخواهد شد، اما اگر به هر دلیلی این ورود نقدینگی کاهش پیدا کند، قطع و یا از بازار خارج شود، سقوط سنگینی برای شاخص اتفاق خواهد افتاد.
وی ادامه داد: در حالیکه انتظارات برای فاز اصلاحی مدت بسیاری وجود داشته، همچنان بازار روند صعودی دارد و دلیل این مهم ورود نقدینگی است، بنابراین میتوان گفت مدتی است که بازار از مدار تحلیل خارج شده و واکنش های آن قابل پیشبینی نیست. چراکه افراد غیرحرفه‌ای وارد بازار شده‌اند که اطلاعاتی از این بازار ندارند و رشد بازار را بدون حساب و تحلیل کرده‌اند.

سقوط قیمتی سهم‌های کوچک

 با اشاره به آمارهای مربوط به رشد شاخص ؛ شاخص بورس در سال جاری 139 درصد و شاخص هم وزن در همین بازه زمانی 325 درصد یعنی حدود 2.5 برابر رشد داشته که نشان از رشد بالا و حباب‌گونه سهم‌های کوچک دارد، از این رو روند نزولی شاخص میتواند برای سهم های بزرگ روند اصلاحی و برای سهم های کوچک سقوط قیمتی باشد.

ابزار Short sell ترمز رشد بازار را میکشد

 تاثیر #فروش_استقراضی در بازار سرمایه؛ اگر این ابزار تنها برای سهم های بزرگ و بنیادی انجام شود که عملا هیچ کارکردی برای بازار سرمایه ندارد، چرا که مشکل بازار حباب قیمتی است که در سهم های کوچک اتفاق می افتد.
با این حال اگر این ابزار بدون محدودیت برای همه بازار قابل اجرا باشد، مکانیزمی است که تا حدودی میتواند بازار را اصلاح کرده و ترمز رشدی بازار را بکشد.

*علیرضا کدیور مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری ایرانیان

پاسخ دادن