سقوط قیمت نفت هم مانع سوددهی آرامکو نشد

سقوط قیمت نفت هم مانع سوددهی آرامکو نشد

شرکت نفت عربستان، آرامکو علی‌رغم کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی همچنان پرسودترین شرکت‌ها در سطح جهان خواهد ماند.

تهران – اقتصاد برتر – 28 مرداد 98

به گزارش #اقتصادبرتر شرکت نفت عربستان آرامکو در تازه ترین گزارش درباره سودهای نیمه اول سال جاری خود اظهار داشت که سودهای آن در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۱۹ به میزان %۱۲ کاهش یافته و به سطح ۴۶.۹ میلیار دلار رسیده است.

علی رغم کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی و کاهش %۱۲ درصدی سودهای آن در نیمه نخست سال جاری آرامکو اما همچنان به آسانی از شرکت‌های غول‌پیکری نظیر اپل، آمازون و غیره و همچنین از دیگر شرکت‌های تولید کننده نفت که از کاهش سود در اثر کاهش قیمت نفت خام و ارزش تولیدات رنج می‌برند، گذشته و به عنوان پرسودترین شرکت در جهان شناخته شده است.

از سویی خالد الدباغ، معاون امور مالی، راهبردی و توسعه‌ای رئیس شرکت آرامکو در گفت‌وگویی اعلام کرد «بعضی از بزرگترین ذخایر نفتی و بیشترین آنها از نظر تولید را در سطح جهان دارا هستیم».

او افزود که نتایج مالی شرکت آرامکو بی‌نظیر است و این در سایه کاهش قیمت‌های نفت به عنوان «گواهی بر توانایی‌های ما برای پایداری» است.

آرامکو در نیمه نخست سال جاری ۴۶.۴ میلیارد دلار را به عنوان سود سهام پرداخت کرد که شامل ۲۰ میلیارد دلار سود به مالکان شرکت است . این در حالی است که این میزان در سال گذشته تنها شامل ۶ میلیارد دلار بود.

بنا به اظهارات مدیر گروه روی برایس این موضوع برای سرمایه‌گذاران احتمالی قبل از اولین عرضه کلی سهام که قرار است در سال ۲۰۲۰ یا ۲۰۲۱ انجام شود، بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

آرامکو همچنان پرسودترین شرکت‌ جهان

در حالی که میانگین قیمت فروش نفت خام آرامکو از ۶۹ دلار در سال گذشته به ۶۶ دلار در بشکه در نیمه نخست سال جاری کاهش یافته است، میزان تولید نفت خام سعودی اما در سطح ۱۰ میلیون بشکه در روز ثابت ماند.

از سویی سعودی مایل است تا مبلغ رکورد ۱۰۰ میلیارد دلار را از راه فروش %۵ سهام آرامکو جمع‌آوری کند.

فروش %۵ سهام آرامکو و درآمد حاصل از آن به سعودی این امکان را می‌دهد تا با اولین عرضه سهام این شرکت، بزرگترین عرضه سهام تاریخ را رقم زند که این دستاورد بزرگی برای بانک‌های شرکت کننده در این روند به محسوب می‌شود.

پاسخ دادن