سنگ آهن ۷۰ درصد زیر قیمت به فولادسازان عرضه می‌شود

اقتصاد برتر

رئیس کمیسیون معدن خانه اقتصاد ایران با بیان اینکه سنگ‌آهن در داخل حدود ۷۰ درصد زیر قیمت جهانی به فولادسازان عرضه می‌شود، گفت: اخذ عوارض ۲۵ درصدی صادرات سنگ آهن در نهایت باعث کاهش تولید سنگ آهن در کشور شده و تجربه تلخ ارزان‌فروشی ذغال سنگ را تکرار خواهد کرد.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۵ مهر ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر، صمدی افزود: در حال حاضر قیمت فولاد در بازار داخلی تفاوت چندانی با قیمت فولاد صادراتی ندارد. قیمت داخلی هر کیلو شمش فولاد ۳۴۰۰ تا ۳۵۰۰ تومان است و قیمت صادراتی شمش فولاد (فوب خلیج‌فارس) ۳۵۰ دلار در هر تن است که البته باید بابت حمل و نقل فولاد تا بندرعباس و همچنین بازبینی کشتی هم هزینه پرداخت شود که بابت هر کیلو حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ تومان هزینه در بر دارد.

وی ادامه داد: در حال حاضر قیمت جهانی هر تن سنگ‌آهن با عیار ۶۲ حدود ۹۰ دلار است، قیمت داخلی سنگ‌آهن با همین عیار در داخل ۳۰۰ تا ۳۲۰ هزار تومان است. البته قیمت جهانی تا ۱۳۰ دلار هم بالا رفته بود ضمناً هر تن از همین ماده معدنی با قیمت ۲۰۰ هزار تومان به ذوب‌آهن اصفهان عرضه می‌شود، در واقع سنگ‌آهن در داخل حدود ۷۰ درصد زیر قیمت جهانی به فولادسازان عرضه می‌شود. در این رقابت یکسری اتفاقات رخ می‌دهد، در کشور برخی معادن بزرگ سنگ‌آهن وجود دارد که قبلاً تجهیز و باطله‌برداری شده‌اند و تولیدات آنها دارای عیار بالایی است. این معادن با قیمت فروش هر تن ۳۰۰ تا ۳۵۰ هزار تومان هم مشکلی ندارند و دارای حاشیه سود هستند، مانند معدن گل‌گهر و چادرملو ولی در مورد سایر معادن که اصطلاحاً به آنها معادن غیرمتعارف گفته می‌شود، قیمت تمام شده بسیار بالا است. یک زمانی نسبت باطله به ماده ‌معدنی در معدن گل‌گهر سه به یک بود در حالی که این نسبت در معادن غیرمتعارف تا ۲۰ به یک هم می‌رسد، برداشت از این معادن کم عیار فقط با احتساب قیمت‌های جهانی سنگ‌آهن به صرفه خواهد بود.

گفتنی است شورای اقتصاد خرداد سال گذشته وضع عوارض بر صادرات مواد معدنی خام را تصویب کرد. بر این اساس مقرر شد عوارض دریافتی برای سال اول ( ۱۳۹۷ ) پنج درصد، سال دوم ( ۱۳۹۸) هشت درصد و سال سوم ( ۱۳۹۹) ۱۰ درصد اعمال شود. اما وزارت صنعت امسال تصمیم تازه‌ای در این خصوص گرفت و عوارض صادرات مواد خام معدنی را ۲۵ درصد تعیین کرد.

به دنبال ابلاغ بخشنامه وزارت صنعت در مورد اخذ عوارض ۲۵ درصدی صادرات مواد خام معدنی به گمرک، دریافت عوارض صادراتی از مواد معدنی به ویژه سنگ آهن از ابتدای ماه جاری اجرایی شد.

به گفته سرقینی، معاون معدنی وزیر صنعت، تعیین عوارض ۸ درصدی برای صادرات مواد معدنی نقش بازدارندگی نداشت و شرایط به گونه ای شد که انواع مواد معدنی به راحتی برای صادرات به بندرعباس انتقال و از آنجا راهی بازارهای صادراتی به ویژه چین شدند. در نهایت صادرات سنگ آهن به گونه‌ای رقم خورد که واحدهای بزرگ از جمله فولاد مبارکه و ذوب آهن اصفهان از ذخیره تهی شدند و شرایط برای واحدهای کوچک فولادسازی به مراتب دشوارتر شد.

پاسخ دادن