سودان در آتش و خون؛ اروپا خواستار جلسه فوری شورای امنیت

سودان در آتش و خون؛ اروپا خواستار جلسه فوری شورای امنیت
اقتصادبرتر

اتحادیه اروپا در بیانیه ای سرکوب اعتراض های مردم سودان را محکوم کرد و خواستار خویشتن داری شورای نظامی انتقالی این کشور شد.

تهران – اقتصادبرتر – 14 خرداد 98

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، انگلیس و آلمان خواستار برگزاری نشست فوق العاده شورای امنیت سازمان ملل درباره اوضاع سودان شدند.

درخواست برگزاری نشست فوق‌العاده شورای امنیت درباره سودان

Related image

طی روز گذشته خشونت‌ها علیه معترضان سودانی به اوج خود رسیده و منابع خبری از کشته شدن حداقل ۳۰ معترض سودانی در نتیجه حمله نظامیان به جمعیت معترضان خبر دادند.

سودانی‌ها خواستار آن هستند که زمام امور این کشور در دست یک حکومت غیرنظامی باشد، هرچند از زمان برکناری عمر البشیر از قدرت در سودان، یک شورای انتقالی نظامی زمام امور را در دست گرفته است.

از سوی دیگر دبیرکل سازمان ملل متحد در واکنش به تحولات سودان، اعمال خشونت علیه «شهروندان سودانی» را محکوم کرد.

رویترز: ائتلاف مشاغل سودانی اعلام کرد شورای نظامی برای پایان دادن به تحصن مخالفان، نیروهای خود را به حال آماده باش درآورده است

اتحادیه اروپا در این بیانیه که دوشنبه شب در تارنمای رسمی خود قرار داد ضمن ابراز همدردی با خانواده ها و نزدیکان کشته شده ها در اعتراض های مردمی سودان، گفت: هیچ توجیهی برای استفاده از زور علیه تحصن مسالمت آمیز وجود ندارد.

اتحادیه اروپا تاکید کرد که شورای نظامی انتقالی سودان مسئول امنیت و حکومت قانون در این کشور است و باید با خویشتن داری اقدام کند.

این بیانیه همچنین افزود که هرگونه استفاده رو به افزایش از زور می تواند باعث انحراف روند سیاسی ضروری شده و به بن بستی خطرناک منجر شود.

بیانیه اتحادیه اروپا تصریح کرد که تنها حکومت غیرنظامی در سودان می تواند روابط این کشور با این اتحادیه را عادی کند.

اعتراض به قیمت نان و سوخت عاملی بود که مردم سودان را به خیابان کشاند، تظاهراتی که از روز ۱۹ دسامبر ۲۰۱۸ (۲۸ شهریور ۱۳۹۷) آغاز شد و تا امروز ادامه دارد.

معترضان رفته رفته خواسته‌های خود را افزایش دادند که پایان یافتن حکومت عمر البشیر و ایجاد یک حکومت دموکراتیک از خواسته‌های بعدی معترضان بود.

عمر البشیر توسط شورای نظامیان برکنار و زندانی شد و این شورا قدرت را در دست گرفت.

حالا گروه‌های معترض سودانی خواستار کنار رفتن نظامیان و ایجاد یک حکومت دموکراتیک هستند و برای رسیدن به خواسته‌های خود همچنان به اعتراض و تحصن در خیابان‌ها و میدان اصلی پایتخت در برابر وزارت دفاع ادامه می‌دهند.

نیروهای امنیتی سودان برای پایان دادن به تحصن معترضان در خارطوم پایتخت این کشور، روز دوشنبه به جمعیت متحصنان حمله کرده و شمار بسیاری را کشتند که تعداد جان باختگان تاکنون به ۳۰ تن رسیده است.

کمیته مرکزی پزشکان سودان با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که شمار قربانیان حمله نیروهای امنیتی برای شکستن تحص متعرضان، به ۳۰ تن رسیده است.

Protestors walking through the streets with their arms in the air on April 6

این در حالی است که الولید سید احمد محمود دادستان کل سودان دستور انجام تحقیقات درباره این موضوع را صادر کرده است.

کمیته مرکزی پزشکان سودان در بیانیه خود افزود: شمار شهدای فاجعه حمله به تحصن کنندگان در برابر ساختمان فرماندهی کل نیروهای مسلح از سوی شورای نظامی، تاکنون به بیش از ۳۰ تن افرایش یافته و با توجه به محاصره بیمارستان ها و حمله به پزشکان از سوی نیروهای واکنش سریع، اعلام آمار دقیق امکان پذیر نیست.

حمله نظامیان سودان به تجمع معترضین در خارطوم/ بیش از 30 کشته و 100 زخمی

ائتلاف مشاغل سودان {بزرگترین ائتلاف معترضان در این کشور} و سایر احزاب سیاسی سرشناس سودان برای انتقال قدرت از نظامیان به دولتی مدنی خواستار حضور مردم و تحصن آنها در پایتخت و سایر شهرهای بزرگ این کشور شدند.

از سوی دیگر شورای نظامی این کشور که پس از اعلام پایان حکومت البشیر قدرت را در دست گرفته است با حضور در محل تجمع معترضان به سوی آنها آتش گشود.

درگیری های امروز میان معترضین و نظامیان به کشته شدن ده‌ها نفر از تظاهرکنندگان تا این لحظه ختم شده است، هرچند کمیته پزشکی این کشور می گوید به دلیل شرایط امنیتی حاضر در بیمارستان‌ها اعلام آمار دقیق قربانیان ممکن نیست.

رئیس شورای نظامی سودان:
قدرت را تحویل کسی می‌دهیم که مردم او را انتخاب کنند

رئیس شورای نظامی انتقالی سودان گفت: تصمیم گرفتیم به گفتگوها با ائتلاف الحریه و التغییر پایان دهیم و هرگونه توافقی را که با آنان شده بود ملغی کنیم.
عبدالفتاح البرهان رئیس شورای نظامی انتقالی سودان در ادامه از دادستان کل سودان خواست با هدف مشخص شدن ابعاد خشونت ها در برابر مقر فرماندهی ارتش در خرطوم تحقیق کند.

البرهان تاکید کرد، تصمیم گرفته شد حداکثر تا نه ماه دیگر انتخاباتی در کشور برگزار شود.

وی اظهار داشت که نوع حکومت در سودان را فقط صندوق های رای مشخص می کند.

در پی اعلام تشکیل این شورای انتقالی نظامی، گروه‌های مخالف با ادامه تظاهرات و تحصن خواستار استقرار دموکراسی و تشکیل یک دولت غیرنظامی شدند و بین ائتلاف برای آزادی و تغییر، متشکل از گروه‌های مخالف، و شورای نظامی مذاکراتی در جریان بوده است.

نظامیان خواستار آن هستند که شورای حکومتی تحت رهبری ارتش باشد و این ترتیبات را برای استقرار امنیت لازم می‌دانند اما مخالفان گفته‌اند که اکثریت اعضای آن را باید غیرنظامیان تشکیل دهند. تعدادی از مخالفان از آن زمان در مقابل مقر ارتش دست به تحصن زده‌اند.

این کشمکش‌ها رفته رفته بالا گرفت و منجر به اعتراضات گسترده در روز دوشنبه و در نتیجه درگیری با نیروهای پلیس شد که در پیآن 30 نفر کشته و ده‌ها نفر زخمی شدند.

قطع اینترنت در پایتخت سودان

قطع اینترنت در پایتخت سودان

ائتلاف «الحریه و التغییر» که بزرگ‌ترین ائتلاف مخالف شورای نظامی انتقالی است بامداد سه شنبه اعلام کرد که اینترنت در خارطوم قطع شده است.

پاسخ دادن