سود سپرده بانکی تغییر نمی‌کند

اقتصاد برتر

رئیس کل بانک مرکزی گفت: اجازه واردات خودروهای دپو شده در گمرک با تخصیص ارز را نخواهم داد. برخی با اعمال فشار قصد واردات خودرو به هر روش را دارند.

تهران – اقتصاد برتر – ۵ بهمن ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر، عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در گفت و گو ویژه خبری گفت: وظیفه اصلی بانک مرکزی در شرایط ایجاد بحران‌های مالی ایجاد توازن و مدیریت بازارهای پولی است. برای کنترل بازار پول هم باید هدف گذاری از طریق بسیاری از کانال‌های مالی انجام شود.

 همتی بیان کرد: نرخ سود سپرده با عملیات بازار باز تغییر پیدا نمی کند. نرخ سود سپرده ما ۱۸.۵ درصد شده و تعادل یافته است. در گذشته به دلیل عدم کنترل، سود بانکی به ۲۰ درصد رسید اما هم اکنون این رقم بالای ۱۸ درصد نیست.

*دنبال تامین کسری بودجه در عملیات بازار باز نیستیم

او تاکید کرد: نرخ تورم با هدفگذاری‌های عملیات بازار باز کنترل می‌شود. بانک مرکزی نمی خواهد کسری بودجه خود را با فروش اوراق جبران کند، بانک‌های مرکزی نمی توانند به خزانه دست اندازی کنند و تنها می‌توانند از بانک‌ها اوراق خریداری کنند.

رئیس بانک مرکزی گفت: از ابتدا تاکنون بانک‌های کشور چیزی حدود ۶۲۶ هزار میلیارد تومان به مردم تسهیلات داده اند. اینکه بگوییم همه دانه درشت‌ها هستند صحیح نیست.

او ادامه داد: ۷۵۰ نفر به ارزش ۲۴ هزار میلیارد تومان تسهیلات گرفته اند، ۸ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان به ۷۷۱ شرکت و ۲۸ هزار بنگاه کوچک و متوسط تسهیلات داده شده است.

همتی افزود: در کل ۵۴ درصد تسهیلات برای سرمایه در گردش است. ۱۰ هزار میلیارد تومان برای اشتغال، وام داده ایم که نزدیک به ۳۰۰ هزار شغل ایجاد شده است.

*به خودروهای وارداتی، ارز برای ترخیص نخواهم داد

او افزود: تولید باید بچرخد تا صادرات صورت بگیرد در نتیجه باید تولید را تقویت کنیم. همتی بیان کرد: محدودیت در واردات مواد اولیه گاهی منجر به رشد شرکت‌های دانش بنیان و استعدادهای درونی می‌شود. به طور مثال وقتی می‌توانیم قطعات را تولید کنیم، اجازه واردات خودروهای دپو شده در گمرک با تخصیص ارز را نخواهم داد. برخی با اعمال فشار قصد واردات خودرو به هر روش را دارند.

* ۲ماه دیگر ۵ بانک ادغامی تبدیل به بانک سپه می‌شوند

رئیس بانک مرکزی گفت: بانک‌های ادغامی دارایی‌هایی دارند که باید ارزش گذاری شوند و ۶۰ درصد این روند انجام شده و تا ۲ ماه آینده تابلو بانک سپه بر سر در این بانک‌ها نصب می‌شود.

*هشدار به بانک‌ها

او افزود: بحث اصلاح قانون بانک‌ها با تایید مقام معظم رهبری به تدریج در حال طراحی است. به تمام بانک‌ها می‌گوییم اگر مقررات را رعایت نکنند، تک به تک بررسی خواهند شد.

او ادامه داد: در حوزه بنگاهداری بانک‌ها فکر می‌کنم طبق هماهنگی‌های صورت گرفته با قوه قضایی، ظرف ماه‌های آینده تغییرات صورت می‌گیرد.

 رئیس بانک مرکزی تصریح کرد: به بانک‌ها دستور داده ام بیشترین همراهی را با زوج‌های جوان برای ارائه وام ازدواج انجام دهند. باید مدیریت کنیم وضع کشور بدتر نشود چرا که شرایط اقتصادی ما ویژه است. از یک مقاومت بسیار سنگین بیرون آمده و در حال رشد هستیم.

* حذف چهار صفر از پول ملی ۳ سال زمان می‌برد

او افزود: فوریت حذف ۴ صفر از پول ملی در مجلس تصویب شده است. هم اکنون این موقعیت بسیار خوب است. ۸۰ درصد پول‌های ما مختص ۵هزاری، ۱۰ هزار تومانی است و اسکناس‌های ریزتر حجم کمتری را مشمول می‌شوند.

او تاکید کرد: تصمیم بر این شد که تبادلات زیر ۱۰۰ هزار تومان بدون رمز پویا عملیاتی شده چرا که میزان فیشینگ زیر ۱۰۰ هزار تومان در یک سال تعداد ۱۵۰۰ مورد بوده است.

* بخشودگی جرایم زیر ۱۰۰ میلیون تومان

رئیس بانک مرکزی گفت: بخشودگی جرایم زیر ۱۰۰ میلیون تومان اعمال شده و ۸۰ درصد این قانون اجرایی شده است. همتی تصریح کرد: بازرسی‌های بیشتری روی مدیریت‌های بانکی انجام می‌شود که هیات مدیره‌های مناسبی داشته باشیم. هفته آینده طرح “گام” با منابع مالی ۸۰ هزار میلیاردی آغاز می‌شود و به تدریج به تولید کنندگان ارائه می‌کنیم.

پاسخ دادن