سود کلان دوبی از اکسپو ۲۰۲۰

نمایشگاه بین المللی دوبی
اقتصادبرتر

به گزارش یورونیوز، انتظار می‌رود اکسپوی ۲۰۲۰ دوبی(نمایشگاه بین المللی دوبی) که سال بعد گشایش خواهد یافت بتواند ۱۲ میلیون بازدیدکننده داشته باشد و رقمی حدود ۳۰ میلیارد یورو به اقتصاد امارات کمک کند.

تهران – اقتصادبرتر – 24 مهر 98

حدود ۱۹۰ کشور در این رویداد ۶ ماهه شرکت خواهند داشت و ۸۰ کشور نیز خودشان غرفه‌های خود را در این مجموعه طراحی و بنا می‌کنند.

*ساختن گنبدی شفاف برای همه

اخیرا و پس از چند سال ساخت و ساز، ۸۰۰ تیم سازنده برای مأموریت خاصی گرد هم آمدند، یعنی برای سوارکردن گنبد عظیم این مجموعه که بنای اصلی اکسپو ۲۰۲۰ خواهد بود، گنبدی با ۱۳۰ متر پهنا و ۶۷ متر بلندا.

گرچه طرح این گنبد عظیم، که بیش از ۷۰۰ هزار متر مکعب حجم دارد، جسورانه است اما ایدهٔ ساخت آن ملهم از زندگی روزمره است.

گوردون جیل، معمار آمریکایی دربارهٔ فضای زیر گنبد این پروژه می‌گوید: «هنگام ارائهٔ طرح پروژه، اینجا را به‌عنوان فضای عمومی نمایشگاه تعریف کردیم. در نظر گرفتن یک باغ، داخل فضایی با این ابعاد، بسیار خاص و نادر است. این فضا تجربه‌ای ۳۶۰ درجه‌ دارد، چراکه گنبد تا حدودی شفاف است، چون از فایبرگلاس ساخته شده و نور از آن عبور می‌کند، نکته‌ای که تک است. فناوری این طرح، خاص است و چنین کاری، پیش از این جایی انجام نشده است.»

*سود دوبی از نمایشگاه 2020

پروژهٔ ساخت تا کنون با بودجهٔ پیش‌بینی شده یعنی ۶.۲ میلیارد یورو تطابق داشته است و با آنکه برخی شهرها هنوز از مزایای بلندمدت چنین نمایشگاه‌هایی بهره‌مند نشده‌اند، دوبی امیدوار است که استثنا باشد. کارشناسان پیشبینی می‌کنند که این نمایشگاه بتواند تولید ناخالص داخلی امارات را ۱.۵ درصد افزایش دهد.

شان وورستر از دفتر مشاورهٔ مالی «ارنْست اند یانگ» می‌گوید: «ما برای ۲۵ میلیون بازدید برنامه داریم. این تعداد یعنی تمام جمعیت کشوری مانند استرالیا در یک دورهٔ شش ماهه از یک مکان بازدید کند. انتظار ما تا این حد بلندپروازانه است.»

*نیوزیلند؛ امیدوار به توسعهٔ صادرات در دوبی

اما بهرهٔ تجاری شرکت‌کنندگان در این نمایشگاه در چیست؟ به سراغ نمایندهٔ نیوزلند رفتیم تا ببینیم چرا کشورش امید زیادی به اکسپوی دوبی دارد.

۱۹۲ کشور بناست در نمایشگاه اکسپو ۲۰۲۰ شرکت کنند. برنامه نیوزیلند برای دیده شدن در این نمایشگاه

کلایتون: «ما خود را خلاق و نوآور می‌دانیم. برای مسائل به دنبال راه‌حل‌هایی هستیم که برای دنیا خوب باشد. خواسته‌ایم که ارزشهای مردم بومی نیوزلند یعنی مائوری‌ها در کانون پیام ما باشد. کشور ما فقط در پی حفظ زیست‌بوم نیست، بلکه ما زیست‌بوم و مردم را در پیوند ژرف با یکدیگر می‌دانیم. و اگر مراقب هم باشیم، برای نسل‌های آینده هم مفید است.»

 امارات دهمین شریک بزرگ تجاری  نیوزلند بشمار می رود لذا شرکت در نمایشگاه 2020 از این جهت برای نیوزلند مهم است که ‌ «امارات نه فقط برای محصولاتی که ازدر آنجا به فروش می رسد بلکه برای صادرات نیوزلند به شمال آفریقا و آسیای میانه و اروپا اهمیت دارد. بنابرین رشد و توسعه‌اش نیز برای این کشور اهمیت دارد.

*پایایی و میراث اکسپو ۲۰۲۰

اینکه در برپایی یک نمایشگاه بین‌المللی عظیم فقط موفقیت اجرا مطرح نیست، مهم آن است که از آن چه به‌جا می‌ماند. پایا بودن، از ابتدا بخش مهمی از این پروژه بوده است.

میراث نمایشگاه ۲۰۲۰ از ابتدا در این پروژه بوده و برای استفاده از فضای نمایشگاه پس از برگزاری، برنامه‌ریزی شده، بناست ۸۰ درصد از این بنا به شهرک هنری ۲۰۲۰ تبدیل ‌شود.

خالد شرف، مدیر روابط تجاری اکسپو ۲۰۲۰ می‌گوید:‌ «آنچه می‌سازیم در واقع مجموعه‌ای است برای میزبانی یک رویداد مهم. اما بعد از برگزاری نمایشگاه، این مجموعه به شکل فضایی در می‌آید برای میزبانی استارتآپ‌ها و شرکت‌های کوچک و بزرگ تا نوعی فضای شبیه سیلیکون ولی بسازد.»

این نمایشگاه در یک منطقه آزاد تجاری ساخته شده، تا حضور و فعالیت شرکت‌های خارجی را تسهیل کند.

برنامه‌ٔ «اکسپو لایو» با بودجه‌ای معادل ۹۰ میلیون یورو، از پروژه‌هایی حمایت می‌کند که هدف آنها تقویت پایایی بوده، با شعار نمایشگاهی «پیوند اذهان، آفرینش آینده» هماهنگ هستند.

دوبی با تمام توان تلاش دارد تا ساخت مجموعهٔ نمایشگاهی ۲۰۲۰ تمام شود در حالیکه همزمان می‌خواهد در راستای توسعهٔ پایدار حرکت کند.

*هفته مد و برگزاری نمایشگاه مد در دوبی

پیش از این نیز نمایشگاه مد در دوبی برگزار شد و باید گفت برگزیت باعث شد که لندن از نمایشگاه مد که هرساله در آنجا برگزار می شد عقب بماند.

ارزش صنعت مد امارات حدود ۵۰ میلیارد یورو برآورد می‌شود. رویدادهایی نظیر هفتهٔ مُد دوبی، مسیر را برای رسیدن به صنعت مُد جهان هموار می‌کند.

مانوئل آرنو، مدیر نسخهٔ عربی مجله ووگ درباره صنعت مد در دوبی می‌گوید: «دوبی به مرکز مهمی برای تمامی کشورهای عربی تبدیل شده است. آنها به اینجا می‌آيند و کسب و کار راه می‌اندازند و می‌بینید که انرژی و جنب و جوش بسیار خوبی در جریان است و نکتهٔ واقعا جذابِ هفتهٔ مُد عربی، همین تنوع گزینه‌هاست.»

هفتهٔ مُدِ عربی، یکی از رویدادهای برجستهٔ اینجاست برای نمایشِ خلاقیتِ استعدادهای بومی و بین‌المللی، رویدادی که هر ساله ۱۰ هزار تماشاگر دارد.

*لندن از هفته مد عقب ماند

اما امروز به نظر می‌رسد بحران برکسیت باعث شده تا سیاستمداران بریتانیایی دیگر زمانی برای حمایت از صنعت مد نداشته باشند. منتقدان هم هفته مد لندنِ اخیر را ضعیف ارزیابی کردند و بحران برکسیت را در آن بی‌تاثیر ندانستند؛ نهادهای بسیاری با تهیه آمار و ارقام نسبت به آینده‌ی صنعت مد بریتانیا هشدار دادند ، از جمله شورای مُد بریتانیا (BFC) که ماه پیش و قبل از شروع هفته مد لندن، در بیانیه‌ای نگرانی‌ خود را از روند خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا و تاثیرات منفی آن در این صنعت ابراز کرده بود: «شورای مد بریتانیا همچنان تأکید می کند که برکسیت بدون توافق سناریویی است که باید از آن اجتناب کرد. این واقعیت که خروج بدون توافق ممکن است اتفاق بیفتد تأثیری منفی بر صنعت ما دارد. بر اساس آمار صادرات در سال ۲۰۱۸، تخمین زده می‌شود که تغییر قوانین و پذیرش مقرراتِ سازمان تجارت جهانی (WTO) منجر به صرف هزینه‌ای بین ۸۵۰ تا ۹۰۰ میلیون پوند در صنعت مد می‌شود… بریتانیا در خلاقیت ، نوآوری و تجارت در جهان پیشرو است و ما باید این شهرت را حفظ کنیم. به عنوان صنعتی با سهمی به ارزش ۳۲ میلیارد پوند از تولید ناخالص داخلی بریتانیا و اشتغال بیش از ۸۹۰ هزار نفر در بخش‌های مختلف … ما از دولت می خواهیم: با اتحادیه اروپا توافقی کنید که رشد سالم و پایدار را تضمین می‌کند….»

پاسخ دادن