سپرده‌گذاری در بانک‌ پرسودتر از دیگر بازارها

اقتصاد برتر

دیروز در روزنامه «اقتصاد برتر» گزارشی چاپ کردیم و در آن از کوچ دلالان ارز بواسطه کاهش هر روزه قیمت دلار و یورو گفتیم.

تهران – اقتصاد برتر – ۵ شهریور ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر، در این گزارش همچنین از تخلیه حباب سکه و طلا گفتیم و از افرادی که بواسطه ضرر فراوان در این بازار در حال فرار از آن هستند.

آوردیم که دلالان و سفته‌بازان ارزی پس از ۲ سال جولان در بازار ارز حالا پس از مهار تلاطم‌های بازار و ایجاد ثبات، روند خروج از بازار ارز و مهاجرت به سایر بازارها را آغاز کرده‌اند.

در تحلیلی بازار سرمایه را نیز رصد کردیم. شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز یکشنبه با کاهش ۷۶۰ واحدی روبرو شد و بر اساس اطلاعات مندرج در سامانه شرکت مدیریت فناوری بورس تهران، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات دومین روز هفته با عقب نشینی ۷۶۰ واحدی به رقم ۲۶۹ هزار و ۲۲۵ واحد کاهش یافت و این نشان می‌دهد بورس هم نوسان و دلشوره‌های خودش را دارد.

اما ظاهرا مقصد بعدی افرادی که پول نقد در دست دارند با توجه به گزارش‌های مالی نهادها، به سمت بانک‌ها حرکت خواهد کرد. از شهریور ماه سال گذشته تا روز جاری سپرده گذاری در بانک پرسودتر از سرمایه گذاری در بازارهای طلا و سکه بوده است.

این در حالی است که در همین روزها در سال گذشته قیمت سکه بهار آزادی طرح جدید در حدود سه میلیون و ۹۰۰ هزار تومان داد و ستد می‌شد. همچنین قیمت دلار در اوایل شهریور ماه سال گذشته حدود ۱۰ هزار و ۷۰۰ تومان معامله می‌شد که روز گذشته به حدود ۱۱ هزار و ۲۰۰ تومان رسید.بنابراین می‌توان نتیجه گرفت قیمت سکه بهار آزادی و دلار در طی یک سال گذشته کمتر از ۱۰ درصد افزایش قیمت داشته اند. این در حالی است که یک سرمایه گذار می‌توانست با سپرده‌گذاری پول خود در بانک حداقل ۲۰ درصد درآمد کسب کند.البته نرخ سود سپرده‌ها بر اساس بخشنامه بانک مرکزی ۱۵ درصد است اما بسیاری از بانک‌ها و موسسات اعتباری هم اکنون نرخ سود ۲۰ درصد را مبنای جذب منابع خود قرار می‌دهند.

روند تقریباً ثابت نرخ دلار و همچنین طلا و سکه در یکسال گذشته می‌تواند این نوید را بدهد که نقدینگی از بازارهای موازی نظیر سکه، طلا، مسکن و خودرو کوچ کرده و مجدد به بانک‌ها و موسسات اعتباری برگردد.

آمار بانک مرکزی هم نشان می‌دهد مانده سپرده‌ها در پایان اردیبهشت ماه سال جاری ۲۶.۶ درصد و مانده تسهیلات بانکی ۱۹.۷ درصد نسبت به مقطع مشابه سال قبل رشد داشته است.

گزارش بانک مرکزی از وضعیت کل مانده سپرده‌ها و تسهیلات ریالی و ارزی بانک‌ها و موسسات اعتباری در پایان اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۸ حاکی از آن است که مانده کل سپرده‌ها بالغ بر ۲۱۳۱۱.۲ هزار میلیارد ریال شده است که نسبت به مقطع مشابه سال قبل ۴۴۷۳.۸ هزار میلیارد ریال (۲۶.۶ درصد) و نسبت به پایان سال قبل معادل ۶۳۷.۹ هزار میلیارد ریال (۳.۱ درصد) افزایش نشان می‌دهد.

بیشترین مبلغ سپرده‌ها مربوط به استان تهران با مانده ۱۱۶۳۲.۱ هزار میلیارد ریال و کمترین مبلغ مربوط به استان کهگیلویه و بویراحمد معادل ۵۵.۵ هزار میلیارد ریال است.

مانده کل تسهیلات بالغ بر ۱۵۳۴۶.۲ هزار میلیارد ریال است که نسبت به مقطع مشابه سال قبل ۲۵۲۴.۹ هزار میلیارد ریال (۱۹.۷ درصد) و نسبت به پایان سال قبل ۲۵۶ هزار میلیارد ریال (۱.۷ درصد) افزایش داشته است. بیشترین مبلغ تسهیلات مربوط به استان تهران با مانده ۹۹۶۹.۹ هزار میلیارد ریال و کمترین مبلغ مربوط به استان کهگیلویه و بویر احمد معادل ۵۱.۹ هزار میلیارد ریال است.

شایان ذکر است نسبت تسهیلات به سپرده‌ها بعد از کسر سپرده قانونی ۸۰.۲ درصد است که نسبت به پایان اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ و پایان اسفند ۱۳۹۷، به ترتیب ۴.۸ و ۱.۱ واحد درصد کاهش نشان می‌دهد. نسبت مذکور در استان تهران ۹۴.۵ درصد و در استان کهگیلویه و بویراحمد ۱۰۵.۳ درصد است.

بانک مرکزی توضیح داده که یکی از علل مهم بالا بودن رقم تسهیلات و سپرده‌ها در استان تهران استقرار دفاتر مرکزی بسیاری از شرکت‌ها و موسسات تولیدی سایر استان‌ها در استان تهران بوده و عمده فعالیت‌های بانکی آنها از طریق شعب بانک‌ها و موسسات اعتباری استان تهران انجام می‌شود.

پاسخ دادن