سیاست جدید آمریکا خیال تولیدکنندگان نفت را راحت کرد

این جمله کلیشه ای که آمریکا سیاست خاصی برای انرژی ندارد رسما درست است. دولت فدرال هرگز قوانینی به منظور پیشبرد امنیت انرژی آمریکا در خصوص عرضه و تقاضا تصویب نکرده است حتی رویکرد معقولی هم برای توسعه انرژی در کوتاه یا بلند مدت از سوی مقامات بالای این کشور مطرح نبوده است.

تهران- اقتصاد برتر- 2 آبان 97

فوربس نوشت: در جایی که سیاست های از سوی دولت وجود نداشته،  بازارهای آزاد موفقیت های بزرگی در این زمینه کسب کرده اند. با توجه به نوآوری های تکنولوژیکی و سرمایه گذاری های آزاد، شرکت های انرژی از منابع نفت شیل بخوبی بهره برداری کرده و آمریکا بعنوان بزرگترین تولید کننده نفت و گاز جهان بتواند تا 2022 نقش اول شبکه صادرکنندگان نفت را ایفا کند.

به گزارش اقتصاد برتر، اینکه یک کشور تا همین یک دهه قبل وابستگی زیادی به واردات نفت و گاز داشته ولی در حال حاضر خود به یکی از بزرگترین صادرکنندگان نفتی تبدیل شده است چیزی شبیه به یک معجزه است. همین امر باعث شده تا فرصت های شغلی بسیاری ایجاد شده و رونق اقتصادی را برای این کشور بهمراه بیاورد.

در عین حال افزایش تولید گاز ارزان شیل منجر به جایگزینی آن بجای زغال سنگ برای تولید برق و کاهش انتشار گاز کربنیک شد. بسیاری از کشورهای اروپایی نتوانسته اند به این مهم دست یابند.

امنیت انرژی آمریکا هرگز به این خوبی نبوده است. بطور خلاصه مزایای اقتصادی، محیط زیستی و جغرافیای سیاسی رونق بسیاری در این کشور داشته است.

حال منظور اصلی ترامپ از تحریم نفتی ایران بخوبی هویدا می شود، افزایش تولید و سود بیشتر برای این کشور همانطور که جان بولتون مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ نیز صریحا عنوان می کند که تحریم های نفتی ایران هم به سود روسیه و هم آمریکا است چرا که نه تنها آمریکا تولید و صادرات نفت خام خود را افزایش داده، بلکه روسیه نیز از کاهش صادرات نفتی ایران سود برده است. وی افزود روسیه به عنوان عرضه کننده نفت از افزایش قیمت نفت سود می برد. بولتون همچنین گفت: ما (آمریکا) نیز از این موضوع نفع می بریم.

*اکرم صدیقی

پاسخ دادن