سیاست جدید ارزی بزودی اعلام می شود

یک مقام مسئول با بیان اینکه دولت بزودی فهرستی از کالاهای صادراتی را اعلام می کند که فروش دلار حاصل از صادرات این گروه فقط ۴۲۰۰ تومان خواهد بود، آثار این سیاست جدید ارزی را اعلام کرد.

تهران – اقتصاد برتر – ۳۰ اردیبهشت ۹۷

یک مقام مسئول با اشاره به در پیش بودن برنامه جدید ارزی دولت به مهر گفت: دولت طی روزهای آینده، فهرستی از کالاهایی که باید ارز حاصل از صادرات را با نرخ ۴۲۰۰ تومانی در سامانه نیما یا شبکه بانکی به فروش برسانند، اعلام خواهد کرد که نام بسیاری از کالاهای سنتی در آن به چشم می‌خورد و برخی از صادرات شرکت‌های دولتی و شبه دولتی از این موضوع معاف شده اند.

وی افزود: این تصمیم باعث کم اظهاری صادرکنندگان و رواج برخی رانت‌ها خواهد شد. چراکه آن دسته از صادرکنندگانی که اجازه فروش ارز حاصل از صادرات خود با نرخ بالاتری را دارند، از این شرایط منتفع خواهند شد و در راستای توسعه صادرات آنها گام برداشته خواهد شد. در مقابل، آن دسته از کالاهایی که در این فهرست قرار می‌گیرند، به طور قطع با کم اظهاری در گمرکات و یا کاهش انگیزه صادرکنندگان مواجه شده و به طور قطع، شرایط برای صادرات آنها سخت‌تر خواهد شد. چراکه عملا باید مواد اولیه مورد نیاز تولیدات خود را بر مبنای دلار بازار آزاد تهیه کنند و در مقابل، کالاهای صادراتی خود را با نرخ دلار ۴۲۰۰ تومانی تحویل دولت بدهند.

به گفته وی ، در این فهرست نام کالاهای سنتی از جمله پسته، زعفران، فرش و روده قرار دارند.

*بورس پرس

پاسخ دادن