شبی که دستها به آسمان نزدیکتر است

اقتصادبرتر

آرام آرام نسیم خوش آغاز ماه پرفیض الهی (رجب المرجب) فرا می رسد این الرجبیون…

تهران – اقتصادبرتر – 16 اسفند 97

به گزارش #اقتصادبرتر ،  ماه رجب ماه مناجات با حضرت حق است و آمادگی نفس برای ورود به عالم معانی ماه شعبان و میهمانی بزرگ شهرالله رمضان.

Image result for ‫ماه رجب‬‎

باقر العلوم لقب امام پنجم است. امام باقر(علیه السلام)، در سال 57 هجری در شهر مدینه، دیده به جهان گشود. درباره روز ولادت ایشان بین تاریخ نویسان اختلاف نظر وجود دارد؛ برخی آن را اول ماه رجب و برخی سوم ماه صفر می دانند. از مهم ترین امتیازات امام باقر علیه السلام که زمان، زمینه آن را فراهم کرد، این است که حضرت بنیانگذار انقلاب فرهنگی و نهضت علمی شیعه و بلکه اسلام شمرده می شود.

رجب، ماه خداست؛ ماه پربرکتی که اعمال بسیاری برای آن نقل شده است. پیامبراکرم(ص) فرمودند: «هر کس یک روز از ماه رجب را روزه بگیرد، مستوجب خشنودی خدا می شود، غضب الهی از او دور می گردد و دری از درهای جهنم بر روی او بسته می شود». اعمال ماه های رجب و شعبان، جهت آماده ساختن روح برای شرکت در میهمانی ماه مبارک رمضان می باشد. برای درک عظمت ماه رمضان باید از قبل خود را آماده کنیم.

رجب ماه شیرین تر از عسل و سفیدتر از شیر فرارسید، ماه طلوع خورشیدِ ولایت از آسمان تاریک مکه، ماه خدا، ماه دعا و راز و نیاز و اعتکاف. ماهی که اول، وسط و آخرش برکت است.

پیامبراکرم(ص) فرمودند: «ماه رجب، ماه استغفار امت من است. پس در این ماه بسیار طلب آمرزش کنید که خدا آمرزنده و مهربان است».

«لیله الرغائب» یا شب آرزوها نخستین شب جمعه ماه رجب است که برای آن اعمال و فضایل بسیاری نقل کرده اند که از آن جمله می توان به روزه پنجشنبه و استغفار زیاد اشاره کرد.

Image result for ‫شعر ماه رجب‬‎

بر پایه برخی روایات ماه رجب ماه امیرالمومنین(ع) است، همان گونه که شعبان ماه حضرت رسول(ص) و رمضان ماه خداست. نخستین شب آن از شبهای چهارگانه ای است که درباره احیا و شب زنده داری آنها سفارش فراوان شده است. خواندن دعاهای ویژه هنگام دیدن ماه رجب نیز موضوعی است که درباره آن سفارش شده است. از نکته های قابل توجه در دعای ویژه دیدن ماه، توجهی است که به دو ماه شعبان و رمضان شده است و بجاست سالک مراقب هم در این دعا و هم در دیگر دعاهای این ماه، آن دو ماه را به یاد آورد و از خدا بخواهد او را آمادگی دهد تا آن دو ماه را به شایستگی پذیرا شود.

Image result for ‫ماه رجب‬‎

اولین شب جمعة ماه رجب را «لیلة الرغائب» (شب آرزوها) می نامند.

در این شب ملائک بر زمین نزول می کنند. برای این شب عملی از رسول خدا(ص) نقل شده که فضیلت بسیاری دارد و بدین قرار است:

روز پنج شنبه اول ماه ـ در صورت امکان و بلامانع بودن ـ روزه گرفته شود. چون شب جمعه شد، بین نماز مغرب و عشا، دوازده رکعت نماز اقامه شود که هر دو رکعت به یک سلام ختم می شود و در هر رکعت یک مرتبه سورة حمد، سه مرتبه سورة قدر، دوازده مرتبه سورة توحید خوانده شود. و چون دوازده رکعت به اتمام رسید، هفتاد بار ذکر «اللّهم صلّ علی محمّد النّبی الاُمّی و علی آله» گفته شود. پس از آن در سجده هفتاد بار ذکر «سبّوحٌ قدّوسٌ ربّ الملائکة والرّوح» گفته شود. پس از سر برداشتن از سجده، هفتاد بار ذکر «ربّ اغفر و ارحم و تجاوز عمّا تعلم إنّک انت العلیّ الأعظم» گفته شود. در اینجا می توان حاجت خود را از خدای متعال درخواست نمود. ان شاء الله به استجابت می رسد.

پیامبراکرم(ص) در فضیلت این نماز می فرماید: کسی که این نماز را بخواند، شب اول قبرش خدای متعال ثواب این نماز را با زیباترین صورت و با روی گشاده و درخشان و با زبان فصیح به سویش می فرستد. پس او به آن فرد می گوید: ای حبیب من، بشارت بر تو باد که از هر شدت و سختی نجات یافتی. میّت می پرسد تو کیستی؟ به خدا سوگند که من صورتی زیباتر از تو ندیده ام و کلامی شیرین تر از کلام تو نشنیده ام و بویی، بهتر از بوی تو نبوییده ام. آن زیباروی پاسخ می دهد: من ثواب آن نمازی هستم که در فلان شب از فلان ماه از فلان سال به جا آوردی. امشب به نزد تو آمده ام تا حقّ تو را ادا کنم و مونس تنهایی تو باشم و وحشت را از تو بردارم و چون در صور دمیده شود و قیامت بر پا شود، من سایه بر سر تو خواهم افکند.

ماه رجب ماه « علی‏ علیه السلام‏ » است ؛ چرا که ولادت آن امام در این ماه اتفاق افتاده است . شب اول رجب ، از شب‏ های چهارگانه‏ ای است که احیا و عبادت در آن تاکید شده است .

Related image

روز نیمه ماه رجب از بهترین روزها برای دعاست .

27 رجب ، روز « مبعث‏ » رسول اکرم‏ صلی الله علیه وآله است ؛ روز ظهور رحمت رحیمیه خداوند ؛ روزی که همانند آن از اول عالم تا امروز نیامده است ؛ اشرف روزها از نظر معنویت است .

از مراقبات این ماه آن است که معنای ماه حرام را دانسته ، و حق آن را ادا کنیم . حرکات ، سکنات و خطورات قلبی خویش را مراقبت کنیم .

آیت الله جوادی آملی از مراجع تقلید درباره زمان «لیلة الرغائب» با توجه به برخی اختلاف نظرها درباره حلول ماه رجب گفت: فردا شب (پنجشنبه ۱۶ اسفندماه) لیلة الرغائب است.

 

Image result for ‫یا من ارجوه‬‎

يا من ارجوه بگويم،كل خير حاصل آيد

ايمن از شر باشد آنكس، دين و ايمان نايل آيد

ما مطيع خالقيم و عاشق دين مبينيم

رحمت حق در رجب مانند باران نازل آيد

شد عطا در ماه رحمت مولد كعبه علي

خير دنيا ، آخرت از جانب او حاصل آيد

رب زدني در دعا گوييم براي علم و ايمان

گر نباشد لطف رب ، هم نار و هم شر نايل آيد

كن تضرع در عبادت كبر را از خود رها كن

با تضرع ، التجاء ، انعام خالق نازل آيد

كي شود مومن در اين مه نا اميد از لطف يزدان

كفر نعمت گر كني هم دين و ايمان زايل آيد

قبلگاه مسلمين شد بعد مولود علي در بيت الاحرام

((حيدري)) دين نبي بي مرتضي بر ما چگونه كامل آيد

                                                           ** شاعرمرحوم حسینجان حیدری گرجی**

*افسانه صدیقی

پاسخ دادن