شرکت «ترک‌سل» از ایرانسل انتقام گرفت

اقتصادبرتر

پلیس آفریقای جنوبی روز جمعه ۲۶ بهمن اعلام کرد یوسف سالوجی، سفیر پیشین آفریقای جنوبی در تهران به اتهام فساد مالی در ارتباط با مجوز فعالیت شرکت مخابراتی «ام ان تی» در ایران بازداشت شد.

تهران – اقتصادبرتر – 26 بهمن 97

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از رویترز، به دنبال اعلام خبر این بازداشت سهام شرکت مخابراتی «ام تی ان» کاهش یافت.

طبق این گزارش پلیس آفریقای جنوبی یوسف سالوجی را متهم کرده است که در جریان همکاری برای واگذاری مناقصه به «ام تی ان» و «ایرانسل» و کنار گذاشتن «ترک‌سل» در مناقصه‌ای در ایران رقمی معادل یکصد هزار دلار رشوه دریافت کرده است.

سالوجی اتهاماتش در ارتباط با این پرونده را رد کرده است.

به گزارش رویترز، ارزش مجوز ۱۵ ساله فعالیت «ام ان تی» ۳۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار است و پلیس می‌گوید، در حالی «ام تی ان»برنده این مناقصه شده است که در اصل دوم شده بود.

شرکت «ام تی ان» ايرانسل کنسيرسوم مشترک ايران و شرکت ام تی ان است. شرکت ام تی ان، اپراتور تلفن همراه در آفريقا جنوبی، در سال ۲۰۰۴ توانست با پشت سرگذاشتن رقيب خود، ترک‌سل، در مناقصه شرکت ايرانسل اپراتور خصوصی تلفن همراه در ايران، برنده شده و ۴۹ درصد از سهام آن را در اختيار بگيرد.

ترک‌سل می گويد، «ام تی ان» از طريق برخی اقدامات توانسته است مناقصه را برنده شود، در حالی که اين مناقصه پيشتر به ترک سل واگذار شده بود.

در مارس سال ۲۰۱۲ شرکت «ترک‌سل» شکايتی عليه شرکت شرکت «ام تی ان» در دادگاهی در آمريکا اقامه کرد. ترک‌سل خواهان دريافت ۴ ميليارد و ۲۰۰ ميليون دلار بابت زيان اين شرکت در مناقصه ايرانسل است.

براساس آمار اعلام شده توسط «ام تی ان»، تنها در سال ۲۰۱۱ سود حاصل از بازار ايران برای شرکت «ام تی ان» ۱.۳ ميليارد دلار برابر با ۹ درصد کل سود جهانی اين شرکت بوده است.

پاسخ دادن