شما در بورس روباه هستید یا جوجه‌تیغی؟

شما در بورس روباه هستید یا جوجه‌تیغی؟

رفتارهای متفاوتی در بازار بورس وجود دارد که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارد.

تهران – اقتصاد برتر – 8 آذر 98

به گزارش #اقتصادبرتر رفتارهای متفاوتی در بازار بورس وجود دارد که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارد. در این مقاله می‌خواهیم در مورد مفهوم خارپشتی در بازار بورس صحبت کنیم، مفهومی که می‌تواند بازار پیچیده‌ی بورس را برای شما به بازاری بسیار ساده و قابل‌درک تبدیل کند. با ما همراه باشید.

اما قبل از آنکه به شما این موارد را توضیح دهیم (که بهتر تشخیص دهید در بازار بورس جوجه تیغی هستید و یا روباه) باید ابتدا با خصوصیات و ویژگی‌های رفتاری هر یک از این حیوانات آشنا شوید.

آیزایا برلین در رساله معروف خود به نام «خارپشت و روباه»، مردم جهان را به دو گروه خارپشت‌ها و روباه‌ها تقسیم می‌کند.

این اسم برگرفته از این گفته یونانی قدیمی است: «روباه خیلی چیزها می‌داند، اما خارپشت فقط یک‌چیز خیلی مهم را می‌داند.» روباه موجودی مکار است، او قادر است راهکارهای پیچیده‌ی فراوانی را ابداع کند و دزدکی به خارپشت حمله کند.

جنگ روباه و خارپشت

داستان این دو از این‌ قرار است که همه روزه، روباه اطراف لانه خارپشت پرسه می‌زند و در انتظار فرصتی طلایی برای شکار خارپشت می‌ماند.

به نظر می‌رسد که روباه چابک، موذی، زیبا، تیزپا و نیرنگ‌باز، مطمئناً پیروز خواهد شد. از آن‌سو، خارپشت موجودی بدقواره و کوچک و ضعیف است. او مثل اردک راه می‌رود و روز ساده خود را آغاز می‌کند، کار او جستجوی غذا و مراقبت از لانه‌اش است.

روباه در سکوتی نیرنگ آمیز در مسیر او منتظر می‌ماند. خارپشت درحالی‌که در فکر کار خود است، با بی‌خیالی درست در مسیر روباه قرار می‌گیرد. روباه با خود می‌اندیشد: «آهان، بالاخره گیرت آوردم» و از مخفیگاه خود بیرون می‌جهد و به‌سرعت برق روی زمین خیز برمی‌دارد و به سمت خارپشت می‌رود.

خارپشت کوچولو خطر را حس می‌کند، نگاهی به روباه می‌اندازد و با خود می‌اندیشد: «باز دوباره پیدایش شد، آیا بالاخره درس می‌گیرد؟» سپس به دور خود می‌پیچد و کاملاً به شکل یک توپ کوچک درمی‌آید.

خارپشت به شکل یک کره‌ی پوشیده از خارهای تیز درمی‌آید، خارهایی که به تمام جهت نشانه رفته‌اند. روباه به سمت طعمه خود می‌خزد، سپر دفاعی خارپشت را می‌بیند و دست از نبرد برمی‌دارد.

روباه درحالی‌که به سمت جنگل می‌رود، با خود به ابداع راه جدیدی برای مبارزه می‌پردازد. هرروز، نوعی از این مبارزه بین روباه و خارپشت صورت می‌گیرد و به‌رغم این‌که روباه نیرنگ‌های بهتری را به کار می‌گیرد، همیشه این خارپشت است که پیروز می‌شود.

بروس ­لی اسطوره ورزش‌های رزمی هم خیلی خوب دریکی از مشهورترین جملاتش تفاوت خارپشت و روباه را بیان می‌کند.

او می‌گوید: “من از کسی نمی‌ترسم که ده هزار ضربه را یک‌بار تمرین کرده است، بلکه از کسی می‌ترسم که یک ضربه را ده هزار مرتبه تمرین کرده باشد.”

پس بروس­لی هم از افرادی که دیدگاه خارپشتی دارند می‌ترسد ولی می‌داند که روباه‌ها توان مقابله با او را ندارند.

فروید و ضمیر ناخودآگاه، داروین و انتخاب طبیعی، مارکس و اختلاف طبقاتی، اینشتین و نظریه نسبیت، آدام اسمیت و صنف کارگر؛ همه‌ی آن‌ها خارپشت بودند. «کسانی که بزرگ‌ترین ردپاها را به‌جای گذاشته‌اند.» هزاران نفر به آن‌ها گفتند: «عجب ایده‌ی خوبی، اما شما خیلی ژرف‌بین هستید!»

اما تمام این صحبت‌ها در خصوص خارپشت‌ها و روباه‌ها چه ارتباطی با فرآیند معامله‌گری در بورس دارد؟
باید گفت ارتباط زیادی دارد.

واضح‌تر بگوییم، خارپشت‌ها احمق نیستند. درست برعکس، آن‌ها می‌دانند که اصل تحلیل گری و فهم بازار پیچیده‌ی بورس در سادگی آن است.

بازهم تکرار می‌کنم خارپشت‌ها در بورس احمق نیستند، آن‌ها دید نافذی دارند که به‌واسطه‌ی آن می‌توانند درون پیچیده‌ی بورس را ببینند و به استراتژی‌ها و تحلیل‌های زیربنایی پی ببرند و از آن‌ها فقط استفاده کنند.

خارپشت اصل بورس و تحلیل‌های اساسی در بورس را تشخیص می‌دهد و بقیه اتفاقات شامل اخبار، شایعات و تبلیغات را نادیده می‌گیرد.

از این حکایت کوچک می‌­توان نتیجه گرفت که معامله­ گران در بورس هم به دو گروه اصلی تقسیم می‌شوند: روباه‌ها و خارپشت‌ها.

معامله گر روباه چه خصوصیاتی دارد؟

روباه در بورس، بسیاری از روش‌ها و تحلیل ­ها را به‌طور هم‌زمان دنبال و استفاده می‌کند.

بورس را با تمام پیچیدگی که دارد قبول می‌­کند. او به‌گونه‌ای پراکنده و متفرق، بسیاری از روش‌های معاملاتی را در پیش می‌گیرد و هرگز تفکر خود را روی یک سیستم و استراتژی کلی متمرکز نمی‌کند.

به همین دلیل هرروز به دنبال روش‌ها و تحلیل‌های جدید و عجیب‌وغریب می‌گردد و پس از اولین شکست دوباره مسیر خود را عوض کرده به دنبال روش‌های دیگر می‌رود و همیشه سردرگم و گیج به مسیر خود ادامه می­‌دهد تا جایی که سرمایه زیادی را از دست می‌­دهد.

معامله گر خارپشت چه ویژگی هایی دارد؟

این در حالی است که خارپشت بازار پیچیده بورس را تا حد یک استراتژی سازمان‌یافته ساده می‌کند، یک سیستم یا استراتژی ابتدایی که همه‌چیز را یکپارچه و منسجم کرده و هدایت می‌کند.

بازار بورس هرقدر که پیچیده باشد، یک خارپشت تمام چالش‌ها و تنگناها را، درواقع تقریباً به‌گونه‌ای ساده‌انگارانه، خلاصه کرده و به یک استراتژی معاملاتی بسیار ساده تبدیل می‌کند.

ازنظر یک خارپشت، هر چیزی که تااندازه‌ای به استراتژی خارپشتی او در بورس مربوط نباشد، یک موضوع بی‌ربط است و به دنبال آن نمی­‌رود، به همین سادگی!

نتیجه ­گیری:

کسانی که در بورس تبدیل به معامله‌گر حرفه‌ای می‌شوند، تا حد زیادی مثل خارپشت‌ها هستند. آن‌ها با استفاده از سرشت خارپشتی خود در بورس، و ایجاد تمرکز بر روی هدف و استفاده از روش شفاف و ساده‌سازی شده خود، به یک استراتژی یا سیستم معاملاتی ساده رسیده و از طریق آن سرمایه خود را به سمت سود سوق دادند.

اما یک معامله‌گر شکست‌خورده و زیان‌آور، بیشتر شبیه روباه‌ها است. آنان هرروز به دنبال روش جدید برای سود کردن در بازار هستند و هرروز در بازار شکست می‌خورند و بازهم به دنبال روش جدید می‌گردند. روباه‌ها در بورس هرگز ویژگی شفاف و ساده‌سازی یک خارپشت را به دست نیاورده و در عوض در هنگام معاملات خود در بورس بسیار پراکنده، متفرق و بی‌ثبات عمل می‌کنند.

شما در بازار بورس چه رفتاری دارید؟ خارپشتی یا روباه؟

پاسخ دادن