شیوع کرونا جهانی است ، واقعی برخورد کنید

ویروس کرونا

آدانوم گبریسیوس، رئیس سازمان بهداشت جهانی، در پی نشست ویژه سازمان بهداشت جهانی برای کنترل شیوع ویروس کرونا اعلام کرد ، همه جهان با مشکل کرونا مواجه هستند و این مشکل تنها با وحدت و مشارکت همه کشور ها کنترل می شود .

تهران- اقتصادبرتر- ۰۴ اسفند ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر، آدانوم گفت : بسیاری از کشور های جهان در معرض شیوع این بیماری قرار دارند اما هنوز شمار مبتلایان به این بیماری در خارج از چین کم است. وی گفت : این ویروس در کشوری که نظام بهداشتی ضعیفی دارد،  آسیب ‌های بیشتری وارد خواهد کرد . رئیس سازمان بهداشت جهانی گفت : اکنون زمان واقعیت ‌ها است و نه ترس. به گفته آدانوم اعلام وضعیت فوق‌العاده جهانی به طور رسمی یعنی اعلام “وضعیت اضطراری برای سلامتی در سطح بین‌المللی و برای همه کشورها ، شیوع ویروس کرونا از چین آغاز شد و به این کشور تا کنون خسارت سنگین جانی و مالی وارد کرده است . کشورهای مختلف شهروندان خود را به خاطر شیوع کرونا از چین خارج کرده اند ، بسیاری از شرکت ‌ها دفاترشان را در چین تعطیل کرده اند . شمار مبتلایان به کرونا به ۸۱۰۰ نفر رسیده است. سازمان بهداشت جهانی نیز وضعیت فوق‌العاده در جهان اعلام کرده است و به کشورهایی که در معرض شیوع این ویروس هستند هشدار ویژه داده است .

اعلام وضعیت فوق العاده از سوی سازمان بهداشت جهانی به این معنا است که ۱۹۰ عضو این سازمان جهانی به منظور انجام اقدامات پیشنهادی این سازمان برای مواقع بحرانی و برای جلوگیری از شیوع بیماری باید دست به هماهنگی با یکدیگر بزنند.

  • شیوع جهان کرونا

طبق آخرین آمار سازمان بهداشت جهانی شمار مبتلایان به کرونا در سراسر دنیا به ۸۱۰۰ نفر رسیده است. در خارج از چین در ۲۰ کشور بیش از ۱۰۰ نفر مبتلا به ویروس کرونا شناسایی شده اند . شیوع کرونا در کشورهایی نظیر آلمان، فرانسه، تایلند، ژاپن، مالزی، آمریکا، فنلاند، استرالیا، کره جنوبی‌، هند ، فیلیپین ، مصر و ایران گزارش شده است ، برخی کشورها نیز مبتلا به ویروس کرونا شده اند اما بخاطر مسایل اقتصادی از اعلام آن خودداری می کنند. مبتلایان به ویروس کرونا در بیشتر موارد مسافرانی هستند که از چین به سایر کشورها می روند . در خارج  از چین به دلیل تماس با بیماران، افراد جدید نیز به ویروس کرونا آلوده شده‌اند. سازمان بهداشت جهانی توصیه می‌کند از کشورهایی که دارای نظام بهداشتی ضعیف هستند حمایت شود. این سازمان همچنین خواستار تسریع  تلاش‌ برای یافتن واکسن و دارو به منظور درمان این بیماری شده است. درخواست دیگر این سازمان مقابله با شایعه‌پراکنی ، خودداری از ایجاد فضای روانی ترس در کشورها ، انتشار اطلاعات علمی درباره این بیماری ، آگاهی بخشی به مردم و موجه صحیح و واقعی با این پدیده است .

  • سفر و تجارت را متوقف نکنید

سازمان بهداشت جهانی همزمان توصیه می‌کند که محدودیتی برای تجارت و سفر ایجاد نشود. بسیاری از کشورها در روزهای اخیر دست به اقداماتی در این زمینه زده‌اند. مایکل رایان، هماهنگ‌کننده کمک ‌های اضطراری سازمان بهداشت جهانی، گفت: «اگر هر کشوری مقررات خودش را وضع کند و دست به اقدام بزند، می‌تواند فاجعه‌ای اقتصادی رخ دهد.» او افزود سازمان بهداشت جهانی نمی‌تواند کشوری را مجبور به انجام یا عدم انجام کاری کند.

پاسخ دادن