صدا و سیما را خانه تکانی کنید

صدا و سیما را خانه تکانی کنید

صحبتهای معاون سیما مبنی بر اینکه سریال «کتونی زرنگی» ساخته علی ملاقلی پور «ایرادات محتوایی و کیفی دارد»، اگر واقعیت داشته باشد، چنان عجیب است که لزوم یک خانه تکانی اساسی و بازنگری سریع در سیاستگذاریهای این سازمان را ثابت می کند.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۵ بهمن ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از بانی فیلم، اینکه چطور ممکن است سریالی که آخرین مراحل تولید خود را سپری می کند، درست شب پخش به دلیل آنچه «ایرادات محتوایی و کیفی» خوانده می شود، از کنداکتور شبکه سه بیرون کشیده می شود. یعنی بودجه این سازمان به همین راحتی در اختیار سریالی قرار می گیرد که سازندگانش هنوز الفبای تولید را بلد نیستند. بدتر از آن اینکه در طول زمان تولید، از ناظرکیفی گرفته تا مدیر گروه فیلم و سریال هیچیک درک نکرده اند که این سریال نه «ایراد»، بلکه «ایرادات محتوایی و کیفی» دارد؟!

اگر ساز و کار تولید سریال در تلویزیون چنین شلخته و کارشناسی نشده است، پس نباید تعجب کرد که چرا از ابتدای سال تاکنون از بین این همه سریالی که شمارشان از سی و چهل هم گذر می کند، تنها دو- سه نمونه مثل «نون.خ»،«فوق لیسانسه ها» و «وارش»، آن هم تا حدودی توانسته اند نامشان را در یاد مخاطبان حک کنند و بقیه به سرعت فراموش می شوند. در واقع این همه بودجه بی زبان خرج سریال ها و سریال سازانی می شود که مخاطب چندانی ندارند و کار باکیفیت و ماندگار نمی سازند. به ویژه در شرایطی که برنامه سازان کاربلد و حرفه ای یا از این رسانه با بهانه های واهی رانده شده اند یا در تنگنای ایجاد شده، فرار را به قرار ترجیح داده اند.

کمی صبر کنید! در مرور صحبتهای معاون سیما، اما به این توضیح برمی خوریم که کارگردان «کتونی زرنگی» علی ملاقلی پور «حرف‌های سخیف و نامربوطی» هم زده. توضیحی که نشان می دهد بدخواهانی ناگهان شب پخش یادشان افتاده که می توانند با انتشار و ارائه چند اسکرین شات، پرونده یک سریال را ببندند یا برای کارگردانش پرونده سازی کنند. بدخواهانی که اتفاقاً شخص مرتضی میرباقری و نیز رییس سازمان، باید در میان زیردستان خود به جست و جو و پالایش برخی از آنان اقدام کنند و روی حسن نیت شان تردید جدی داشته باشد.

کسانی دون پایه که بقای خودشان را در تهیه اسکرین شات علیه عالم و آدم برای گزارش به مافوق به طمع تثبیت یا ارتقای مقام می بینند. برای چنین افراد تنگ نظری، زیستن در سایه حذف، تهدید و تحدید دیگران با دستاویز قرار دادن این دست بهانه ها، حالا گویا به امری عادی بدل شده است. رفتاری غیر اخلاقی که لازم است مدیران مافوق ضمن برخورد با آن طبق سیره بزرگان دین و اخلاق، راه را بر بروز و ترویج این دست اقدامات ببندند.

علی ملاقلی پور به قول خودش فرزند همین خانه است و اگر بنا به حال و هوای این روزها که همه می دانیم خوب و خوش هم نیست، گوشه ای گلایه و طرح مطلبی کرده، نباید به خاطر آن قیصریه را به آتش کشید و به او انگ نابلدی و آماتوری در حرفه اش را هم زد و به اعتبارش لطمه زد. ضمن اینکه نباید با استدلال تراشی مبنی بر «ایرادات محتوایی و کیفی» یک سریالِ در آستانه پخش، عملکرد یک سازمان را هم زیر سوال برد و در معرض انتقادات تند قرار داد.

پاسخ دادن