عقب نشینی هیجانی در بورس

بورس
اقتصادبرتر

بررسی جزئیات بنیادی حاکی از آن است که ریزش امروز بازار از دیدگاه بنیادی دلیل خاصی نداشته چرا که دلار در مسیر افزایشی بوده و عامل ریالی بازار مثبت است، برخی صنایع مثل دارو در حال گرفتن مجوز برای افزایش نرخ کالاهای خود هستند و تنها خبر منفی را در گروه سیمان شاهد هستیم.

تهران – اقتصاد برتر – 18 اردیبهشت 98

به گزارش #اقتصادبرتر، کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه شاخص تا ارتفاع ۲۵۰ هزار واحدی صعود خواهد کرد، گفت: به نظر می‌رسد ریزشی که امروز در بازار شاهد آن بودیم، همان اصلاحی باشد که فعالان آن را پیش بینی کرده و در انتظار آن به سر می‌بردند.

دیروز بورس تهران در واکنش به برخی اخبار همچون اعزام ناو آمریکایی به خلیج فارس و همچنین اعمال تعرفه گمرکی ۲۵ درصدی بر ۵۲۵ میلیارد دلار از کالا‌های چین از جمعه هفته آتی، رکورد دیگری را ثبت کرد و با کاهش ۸۲۳۶ واحدی معادل ۳.۶۸ درصد مواجه شد که یکی از شدیدترین ریزش‌ها در تاریخ ۵۰ ساله بورس تهران بوده است.

محمدرضا قاسمی با تشریح چرایی ریزش امروز بورس گفت: اتفاق خاصی در بازار نیفتاده و اخبار منفی نیز از لحاظ بنیادی به بازار مخابره نشده بلکه به نظر می‌رسد شاخص با نوعی اصلاح در مسیر رشد خود مواجه شده است.

وی با اشاره به تاثیر گذاری اعمال تعرفه‌ها از طرف آمریکا بر قیمت کامودیتی‌ها تصریح کرد: چنین موضوعی می‌تواند عقب نشینی را در بورس رقم بزند و همانگونه که شاهد بودیم شاخص کل هم وزن حدود ۱۲۰۰ واحد کاهش داشت در حالی که شاخص کل با ریزش ۸۲۳۶ واحدی مواجه شد و در حقیقت نماد‌های بزرگ و شاخص ساز بودند که بیشترین منفی امروز را به دماسنج بازار تحمیل کردند.

قاسمی با بیان اینکه ریزش ۳.۶۸ درصدی شاخص کل با توجه به دامنه ۵ درصدی آن با صف فروش اکثر سهام همراه بوده، تصریح کرد: به نظر می‌رسد ریزشی که امروز در بازار شاهد آن بودیم، همان اصلاحی باشد که فعالان پیش بینی کرده و در انتظار آن به سر می‌بردند

وی ادامه داد: این نخستین اصلاح جدی در سال ۹۸ بوده و در عقب نشینی‌های قبلی بازار شاهد آن بودیم که مثلا شاخص کل در محدوده ۳ درصد مثبت با صفوف فروش مواجه و کمی عقب نشینی کرده و مثلا در پایان ساعت معاملات در محدوده یک درصد مثبت به کار خود پایان می‌داد و در حقیقت مثبت‌های بازار کاهش می‌یافت.

قاسمی افزود: پیش بینی می‌شد که این اصلاح در واکنش به عدم تصویب اف‌ای تی اف رخ دهد، ولی امروز شاهد این اصلاح با عکس العمل بازار در قبال صحبت‌های رئیس جمهورآمریکا بودیم.

وی ادامه داد: بررسی جزئیات بنیادی نیز حاکی از آن است که ریزش امروز بازار از دیدگاه بنیادی دلیل خاصی نداشته چرا که دلار در مسیر افزایشی بوده و عامل ریالی بازار مثبت است، برخی صنایع مثل دارو در حال گرفتن مجوز برای افزایش نرخ کالا‌های خود هستند و تنها خبر منفی را در گروه سیمان شاهد هستیم.

قاسمی با اشاره به عرضه‌های امروز فملی و ذوب در بورس کالا تصریح کرد: قیمت‌ها در بورس کالا نیز در حال رشد بوده و به اعتقاد من این اصلاح قیمتی برای بازار لازم بوده و شاید در کوتاه مدت و مثلا در آغاز معاملات فردا، بورس با صفوف فروش مواجه شود لیکن در ادامه بازار به تعادل خواهد رسید.

وی ادامه داد: رشد بورس طی دو ماه اخیر کمی فعالان را دچار ترس کرده چرا که در شهریور گذشته بازار سرمایه طی یک ماه بازدهی بیش از ۴۰ درصدی را تجربه کرد و اکنون نیز شاهد آن هستیم که بازدهی بازار به بیش از ۴۰ درصد رسیده است.

قاسمی با اشاره به اینکه بازار سرمایه نسبت به اوج خود در مهرماه گذشته نیز با توجه به شرایط فعلی عقب‌تر است، ادامه داد: شهریور گذشته دلار در سامانه نیما در حدود هفت تا هشت هزار تومان قیمت گذاری می‌شد در حالی که اکنون بیشتر است و همچنین اکنون قیمت‌ها در بورس کالا بر اساس دلار بیش از ۱۰ هزار تومان قیمت گذاری می‌شود در حالی که این رقم در تابستان ۹۷ گذشته کمتر از هفت هزار تومان بود.

وی با بیان اینکه ترس فعالان بازار بی مورد بوده چرا که شرایط با آن زمان متفاوت است، ادامه داد: مسال‌های که اکنون ممکن است بر بازار تاثیر داشته باشد کاهش قیمت نفت در اثر فشار‌های ترامپ است که می‌تواند بر نماد‌های پالایشی و پتروشیمی تاثیر داشته باشد.

پاسخ دادن