علت صف حقوقی‎ها برای خرید نماد بانک پاسارگاد

اینستکس- سازو کار مالی اروپا و ایران
اقتصادبرتر

شرکت سازوکار ویژه تجارت و تأمین مالی ایران و اروپا ثبت گردید و اعضای هیأت مدیره آن مشخص شد. در این بین، یک نام آشنا به چشم می‎خورد که پرده از برخی خرید و فروش‎ها برمی‎دارد.

تهران – اقتصادبرتر – 10 اردیبهشت 98

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از بورس نیوز، شرکت سهامی ‎خاص سازوکار ویژه تجارت و تأمین مالی ایران و اروپا موسوم به «اینستکس» به ثبت رسید و مدیرعامل و رییس هیئت مدیره آن نیز انتخاب گردید.

به صورت کوتاه در خصوص این سازوکار می‎توان گفت که به نوعی ابزار و زیرساخت SPV محسوب می‌شود؛ ولی به اشتباه برخی «اینستکس» را تکمیل روند SPV می‎دانند. «INSTEX» که به معنای ابزار حمایت از مبادلات تجاری است، یک نوع سازوکار پرداختی است که شرکت‌های اروپایی می‎توانند بدون قرار گرفتن در معرض تحریم‌های آمریکا، با ایران تجارت کنند.

اما آنچه که می‎تواند بیش از هر چیز برای سرمایه‎گذاران در بازار سرمایه جالب توجه باشد، حضور «بانک پاسارگاد» در این سازوکار است.

یک نام آشنا در هیئت مدیره «INSTEX» / علت تمایل حقوقی‎ها به «وپاسار» مشخص شد

طبق آگهی ثبتی این شرکت، #بانک_پاسارگاد عضو هیئت مدیره «اینستکس» است. این می‎تواند به این معنا باشد که بخشی از مبادلات مالی ایران و اروپا از طریق بانک پاسارگاد انجام خواهد شد. هر چند که احتمالا این امر به صورت غیرمستقیم انجام خواهد گرفت اما قطعا بر روی درآمدهای بانک اثرگذار خواهد بود.

حال می‎توان علت خریدهای اخیر حقوقی‎ها در این سهم را پاسخ داد. با نگاهی به معاملات روزهای اخیر «وپاسار» مشخص می‎شود که حقوقی‎ها بیش از آن که فروشنده باشند، خریدار سهم بودند.

پاسخ دادن