#غم_نان یا #غم_نام

اقتصادبرتر

نماینده مردم شازند اظهار کرد: اگر ما واقعا خود را مطیع رهبری می دانیمدر شرایط سخت اقتصادی و معیشت مردم، طرح این گونه موارد و مداخلات مخرب ضرورتی دارد؟

تهران – اقتصادبرتر – 16 اسفند 97

به گزارش #اقتصادبرتر ، یکی از نام‌هایی که موجب اصرار نمایندگان بر تغییر آنها شده پالایشگاه امام خمینی، پتروشیمی و نیروگاه شازند است که نماینده اراک می‌گوید پسوند این سه صنعت نام اراک بوده و به شازند تغییر یافته است.

علی ابراهیمی، نماینده شازند،  با انتشار بیانیه ای ضمن پشتیبانی قاطع از مطالبات بحق مردم شریف شهرستان شازند در موضوع “نام” صنایع مستقر در این شهرستان، نسبت به سخنان دکتر کریمی نماینده مردم شریف اراک در این ارتباط واکنش نشان داد.

اقتصادبرتر

بسم الله الرحمن الرحیم
باسلام و احترام؛
متاسفانه و به رغم تذکرات و یادآوری های گذشته، روز چهارشنبه ۱۵ اسفندماه ۹۷، همکارمان؛ جناب آقای علی‌اکبر کریمی نماینده مردم شریف اراک در مجلس شورای اسلامی، در جلسه شورای اداری استان مرکزی، در خصوص نام سه صنعت بزرگ مستقر در شهرستان شازند، اظهارات جدیدی کرده اند که سراسر تفرقه افکنانه بوده و جز خدشه دار کردن وحدت و انسجام اجتماعی استان حاصلی ندارد.
همگان آگاهند که مردم شریف شهرستانهای اراک و شازند نسل اندرنسل در کنار هم بوده و با صفا و صمیمت با هم زندگی کرده اند! این مردم از دیرباز در غم و شادی هم شریک بوده و حتی بسیاری از آنان دارای خویشاوندی نزدیک هستند!

با این اوصاف باید از برادر عزیزمان جناب آقای کریمی سئوال کرد که واقعا با طرح چنین موضوعات روشن و بدیهی و مداخله جویانه در امور نامربوط، بدنبال چه هدفی هستند؟
آیا صحیح است در شرایط کنونی، با اظهارات ناسنجیده و غیرمسئولانه، وحدت، انسجام، همدلی و قرابت شدید اجتماعی این منطقه با تاریخی کهن و درخشان را با بهانه های واهی، بهم ریخت؟

اگر ما واقعا خود را مطیع رهبری می دانیم،آیا در شرایط سخت اقتصادی و معیشت مردم، طرح این گونه موارد و مداخلات مخرب ضرورتی دارد؟

جناب کریمی، رفتار اصولی در عمل تحقق می یابد و نه در گفتار و نه با استفاده از فرصت تریبون و سخنرانی در جلسات!

پایبندی به اصول و خواست مردم برای برخی افراد کار دشواری است و هزینه می برد! برای همین است که گاهی بازی های سیاسی بر دغدغه های این روزهای مردم شریف ارجحیت پیدا می کند!

تبلیغات زودهنگام انتخابات آفتی است که طی سال‌های اخیر در کشور بیشتر رواج پیدا کرده است. کسانی که هرچه به زمان انتخابات نزدیک‌تر می‌شویم در جهت ملتهب کردن جو سیاسی گام برمیدارند، باید بدانند که آثار منفی این اعمال در حافظه مردم باقی خواهد ماند.

موضوع تبلیغات زودهنگام” مسئله‌ای است که همواره یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مقام معظم رهبری است به طوری که ایشان می‌فرمایند: “عده‌ای باعجله از حالا مباحث انتخاباتی را شروع کرده‌اند که این فعالیت‌های زودهنگام انتخاباتی موجب منحرف‌شدن ذهن‌ها از مسائل اصلی، مشغول کردن افراد به یکدیگر و برخی بدگویی‌ها می‌شود و این به ضرر مصالح کشور است.”

بنابراین اگر پایبند به اصول هستیم، روا نیست که با تبلیغات زودهنگام چالشها را بیشتر و فضا را احساسی کنیم.
بنابراین بعنوان نماینده و خادم مردم فهیم مردم شهرستان شازند بار دیگر به همکار عزیزمان، نماینده مردم شریف اراک یادآور میشوم که طرح این مسئله در این زمان و رسانه ای کردن یک طرفه و مداخله در موضوعی کاملا کارشناسی و بحث برانگیز؛ موضوعی نیست که اینجانب و عموم اهالی متدین و فهیم شهرستان آن را نادیده بگیریم و از آن چشم پوشی کنیم.
اما مهم تر از گلایه ای که از جناب آقای کریمی دارم! گلایه اینجانب و مردم شریف شهرستان شازند، متوجه جناب مهندس آقازاده استاندار محترم است که به عنوان مسئول ارشد اجرایی استان در قبال این موضع گیری های فاقد وجاهت قانونی سکوت اختیار کرده اند!
در اینجا لازم میدانم از نماینده محترم ولی فقیه در استان، استاندار مرکزی، مجمع نمایندگان و دیگر مسئولان استانی و ملی بخواهم که تا دیر نشده(و زمینه بروز حوادثی شبیه کازرون فراهم نشده است) برای محکوم کردن اینگونه اظهارات خلاف واقع و تفرقه برانگیز اقدام نمایند و مراقب باشند وحدت و انسجام استان در چرخه برخی بازی های سیاسی خدشه دار نشود.
مردم نجیب، فهیم، انقلابی و متدین شهرستان شازند با صبوری و نجابت بسیاری مداخلات اخیر را نادیده گرفته و به منظور حفظ انسجام اجتماعی از اینگونه اظهارات فاقد وجاهت چشم پوشی کرده اند. اما حافظه این مردم شریف را دست کم نگیرید! و صبر انقلابی آنان را ارج نهاده و اگر توان حل مشکلات بیکاری، معیشت و اقتصاد آنان را نداریم، با بیان اینگونه اظهارات ناسنجیده آنها را آزرده تر هم نکنیم.

تغییر نام ۳ شرکت صنعتی دغدغه نماینده اراک

یکی از نام‌هایی که موجب اصرار نمایندگان بر تغییر آنها شده پالایشگاه امام خمینی، پتروشیمی و نیروگاه شازند است که نماینده اراک می‌گوید پسوند این سه صنعت نام اراک بوده و به شازند تغییر یافته است.

علی کریمی، نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی در دهمین نشست شورای اداری استان، گفت: یکی از آفت های مهم کشور دامن زدن به اختلاف ها در سطح جامعه است که در این راستا اتفاقاتی نیز در بین شهرستان های اراک و شازند رخ داده است!!

وی گفت: مردم شازند و اراک همواره یک ارتباط نزدیک با یکدیگر داشته و بالاترین سطح از همگرایی بین این 2 شهرستان وجود داشته است.

وی اضافه کرد: در طی سال های گذشته اتفاقی رخ داد و در یک زمان، نام پالایشگاه، نیروگاه و پتروشیمی اراک به شازند تغییر یافت و مردم اراک با بزرگواری این تغییر را پذیرفتند!!

کریمی بیان کرد: اما مسئولان در آن زمان بر اساس علم و اطلاع از این موضوع نباید سکوت می کردند که این تغییر نام صورت گیرد.

وی ادامه داد: یکی از موضوعات مهم نحوه توزیع عوارض آلایندگی است که بر اساس قانون مسئولان استان مرکزی در دوره برنامه پنجم باید کمیسیونی را تشکیل می دادند و درصد شهرستان های متاثر از آلودگی واحدهای صنعتی را مشخص می کردند.

کریمی اظهار داشت: در این راستا سهم شهرستان اراک، غیرکارشناسی تعیین و به صورت علی الحساب تا تعیین مطالعات دقیق مشخص که این موضوع به سال ها 90 و 91 برمی گردد. وی گفت: در خصوص این سهم و اصلاح آن از سال های 91 تا 97 تلاش ها و پیگیری های زیادی از سوی هر 2 نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی صورت گرفته تا این سهم از 20 درصد به 46 درصد افزایش یافته اما هنوز منصفانه نیست.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: حقوق تضییع شده مردم اراک و خنداب از سال 91 تاکنون باید در اسرع وقت پرداخت شود و امید است استاندار مرکزی این موضوع را با جدیت دنبال کند!

کریمی اظهار داشت: بر اساس گزارش های موجود، بیش از 2 هزار و 700 میلیارد ریال از بابت مالیات بر ارزش افزوده و عوارض آلاینده ها در سال 96 به شهرستان شازند پرداخت شده است که این میزان چند برابر کل اعتبار این شهرستان است!

وی گفت: برخی از مردم شهرستان شازند از وضعیت مشخص نبودن این اعتبار و اجرا نشدن طرح شاخص در این شهرستان گله مندند؟!

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی افزود: در ادامه بحث تغییر نام این واحدها از اراک به شازند در مدت حدود 3 سال گذشته برخوردهایی در زمینه جلوگیری از جذب جوانان بیکار اراکی شده که این اقدام ناشایست با عدالت سازگار نیست!

کریمی بیان کرد: ملاک بومی بودن مربوط به مجموع استان مرکزی است و همه شهرستان ها از امکانات مرکز استان برخوردارند .

وی گفت: شایسته نیست لیستی از افراد مورد نظر از سوی برخی، برای جذب در پالایشگاه، پتروشمی و نیروگاه تهیه شود.

کریمی ادامه داد: مدیران در جذب نیرو باید بر اساس حق، انصاف و عدالت رفتار کنند.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: این نقشه نشان می دهد بخش زیادی از اراضی این واحدها مربوط به شهرستان اراک است و تغییر نام این واحدها کار نادرستی بوده است و نام پتروشیمی، پالایشگاه و نیروگاه باید به نام اصلی خود اراک تغییر کند!!

کریمی گفت: پتروشیمی اراک تنها تابلوی خود را به نام شازند تغییر داده و اراک به عنوان برند بین المللی این واحد است و تغییر برند برای این شرکت خسارات زیادی و مشکلات حقوقی در پی داشته است؟؟؟

پاسخ دادن