فرانسه: برجام، چک سفید امضاء نیست

اقتصادبرتر

 وزیر خارجه فرانسه  با اشاره به حکم تازه برای نسرین ستوده، وکیل زندانی و فعال حقوق بشر، گفته است، توافق هسته ای قدرت جهانی با ایران، برجام، به مثابه چک سفید امضاء برای نقض حقوق بشر در این کشور نیست.

تهران – اقتصادبرتر – 2 فروردین 98

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از رویترز، ژان ایو لودریان خطاب به نمایندگان پارلمان فرانسه گفته است: صدور حکم تازه برای خانم ستوده خشم جهانی را در پی داشته است و این دولت ما نیز چنین احساسی دارد.

وزیر امور خارجه فرانسه اضافه کرده است: به رغم خروج آمریکا از برجام ما تلاش‌های بسیار کرده‌ایم تا توافق هسته‌ای (که توسط قدرت‌های جهانی و تهران) امضا شده حفظ شود.

ایران و شش قدرت جهانی در سال ۱۳۹۴ برای حل مناقشه هسته‌ای ایران در وین به توافق رسیدند. اما آمریکا اردیبهشت سال گذشته از این توافق خارج شد و تمامی تحریم های تعلیقی خود علیه ایران را بازگرداند.

ژان ایو لودریان در ادامه گفته است: تلاش‌های ما برای حفظ توافق در وین به معنی چک سفید امضاء برای ایران نیست که حقوق بشر را نقض کند و به همین دلیل فرانسه از همه اقدامات لازم را برای تضمین آزادی خانم ستوده انجام خواهد داد.

مارلن شیاپا، نماینده فرانسه هفته گذشته در در شصت و سومین نشست «کمیسیون وضعیت زنان» در نیویورک از فعالیت های خانم ستوده تمجید کرده بود.

مارلن شیاپا در این بخش از سخنانش گفت: به ویژه مایلم از این تریبون، سلام خواهرانه و حمایت‌آمیز فرانسه را تقدیم نسرین ستوده کنم که در حال حاضر در ایران زندانی است.

نماینده جمهوری اسلامی در این نشست اظهارات مارلن شیاپ را «دخالت در امور کشورها» خوانده بود.

نسرین ستوده وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر که هم اکنون در بازداشت به سر می برد با اتهام جدید عضویت در کمپین لگام (لغو گام به گام اعدام) مواجه شده است.

به گزارش اقتصادبرتر به نقل از ایسنا، رضا خندان همسر نسرین ستوده گفته است: «اتهام جدیدی به اتهامات همسرم تحت عنوان “تشکیل و اداره گروهک غیرقانونی لگام” اضافه شده است و هفته گذشته به وی تفهیم شد.»

رضا خندان با اشاره به اینکه هفته گذشته همسرش را به شعبه دوم بازپرسی دادسرای اوین  برده اند تا اتهام جدید را به او تفهیم کنند، افزود: «کمپین لگام، کمپینی بود که عده‌ای از دوستان در آن فعالیت می‌کردند برای اینکه احکام اعدام را از قوانین حذف کنند. به همسرم گفتند که شما به صورت غیرقانونی این کمپین را تاسیس کردید و در آن عضو بودید.»

نسرین ستوده  در ۲۳ خرداد 97 به اتهام اجتماعی و تبانی و تبلیغ علیه نظام بازداشت شد. وی در ماجرای دختران خیابان انقلاب که کشف حجاب کرده بودند وکالت چند تن از متهمان این پرونده از جمله شاپرک شجری‌زاده را بر عهده داشت.

ستوده پس از بازداشت در تماسی تلفنی از اوین گفته بود که او به دلیل شکایت «مهدی پی تام» بازپرس پرونده شاپرک شجری‌زاده در شهر کاشان بازداشت شده است.

پاسخ دادن