فشار به ایران با مدل 11 سپتامبر

فشار به ایران با مدل 11 سپتامبر
اقتصادبرتر

با سفر نخست وزیر ژاپن به تهران، رسانه‌های گروهی غربی تلاش نمودند این سفر را به موضوع میانجیگری ژاپن، میان جمهوری اسلامی و آمریکا مرتبط نمایند؛ ناگهان و هم زمان با این رویداد دیپلماتیک، دو سوپرتانکر حامل فرآورده‌های نفتی دردریای عمان منفجر شدند.

تهران – اقتصادبرتر – 25 خرداد 98

به گزارش #اقتصادبرتر ، کشتی‌ها متعلق به دو شرکت سنگاپوری و نروژی بودند. ژاپن گفته که آنها محموله‌هایی مربوط به این کشور حمل می‌کردند. خبر کوتاه بود اما اتفاق غیرقابل پیش بینی و بالتبع، تحلیل آن دشوار. به نظر می رسد تغییر زمین بازی برای توجیه اقدامات غیرقانونی مانند خروج از برجام واعمال تحریم‌های فراسرزمینی علیه جمهوری اسلامی در کنار ایجاد زمینه جدید برای جبران ناکامی در پیگیری پرونده فجیره در شورای امنیت از سوی متحدان منطقه ای واشنگتن انگیزه‌های بسیار مهمی است که می‌تواند توجیه کننده اقداماتی از این دست باشد. آیا «تیم ب» دست از تنش آفرینی های خود در منطقه برنداشته است؟

*دقیقاً چه چیزی رخ داد؟

به دو نفتکش در دریای عمان روز پنجشنبه «حمله» شد. منابع محلی در عمان از شنیده شدن پی در پی صدای دو انفجار مهیب در داخل آب‌های دریای عمان خبر دادند.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده بنادر پاکستان و عمان درخواست‌های کمکی را از سوی این دو نفتکش دریافت کرده‌اند. دو نفتکش هدف گرفته شده، حامل نفت خام از دریای خلیج فارس بودند. نفت‌کش‌های حادثه‌دیده «FRONT ALTAIR» با پرجم جزایر مارشال و «Kokuka Courageous» با پرچم پاناما بوده‌اند. بر اساس گزارش رویترز، با ادامه آتش‌سوزی در نفتکش‌ها خدمه آنها تخلیه شدند. مدیر کشتی Kokuka Courageous تائید کرد این حادثه احتمالا بر اثر یک حمله صورت گرفته است. گزارش‌های اولیه نشان می‌داد محل وقوع حادثه، 30 کیلومتری جنوب بندر جاسک (شرق استان هرمزگان) است و دود حادثه از ساحل جاسک دیده می‌شد.

گفتنی است کشتی Front Altair سال ۲۰۱۶ ساخته شده و مالکیت آن برای کمپانی فرانت‌لاین نروژی است. فرانت‌لاین بزرگترین کمپانی نفتکش جهان است و سالانه ۱.۱ میلیارد دلار درآمد دارد. این کشتی ۷۵ هزار تن نفتا از الفجیره بارگیری کرده بود و برای CPC تایوان می‌برد. کشتی Kokuka Couageous تحت مالکیت ژاپن بوده و در سال ۲۰۱۰ ساخته شده و با پرچم پاناما تردد آبی داشته است و در بندر الجبیل عربستان متانول بار زده و راهی سنگاپور بود.

شبکه المیادین گزارش داد یکی از دو نفتکش حادثه دیده در دریای عمان با نام « فرانت آلتایر» به طور کامل غرق شد.

*نجات ۴۴ نفر از کارکنان دو نفتکش حادثه‌دیده در دریای عمان

یک منبع آگاه اعلام کرد ۴۴ ملوان دو فروند کشتی نفتکش خارجی که در دریای عمان دچار حادثه شدند با هماهنگی مرکز جست‌وجو و نجات دریایی هرمزگان از آب گرفته شده و توسط شناور ناجی ایرانی به بندر جاسک منتقل شدند.

گفتنی است مدیر روابط عمومی سازمان بنادر و دریانوردی هرمزگان گفت: دو کشتی حامل مواد نفتی در ۲۵ مایلی و ۲۸ مایلی بندرجاسک دچار حادثه آتش سوزی شدند. یکی از شناور‌ها با پرچم کشور جزایر مارشال و دیگری با پرچم کشور پاناما حرکت می‌کردند.

وی افزود: شناوری که با پرچم کشور جزایر مارشال حرکت می‌کرد از بندر الرویس قطر محموله اتانول به مقصد تایوان حمل می‌کرد و ساعت ۸ و ۵۰ دقیقه روز پنجشنبه دچار حادثه شد و با هماهنگی مرکز امداد و نجات بنادر و دریانوردی هرمزگان ۲۳ خدمه آن توسط شناور‌های عبوری نجات یافتند.

مدیر روابط عمومی سازمان بنادر و دریانوردی هرمزگان تاکید کرد: شناوری که با پرچم کشور پاناما حرکت می‌کرد محموله متانول از عربستان به سنگاپور حمل می‌کرد و در ساعت ۹ و ۵۰ دقیقه دچار حادثه شد که با هماهنگی مرکز امداد و نجات بنادر و دیانوردی هرمزگان ۲۱ خدمه آن توسط شناور‌های عبوری نجات داده شدند.

*موضع گیری های بین المللی درباره حادثه نفتکش‌ها در دریای عمان

«سارا سندرز»، سخنگوی کاخ سفید با اعلام آگاهی درباره حادثه انفجار دو نفتکش در دریای عمان مدعی شد که آمریکا در حال کمک‌رسانی به آنهاست.

کاخ سفید در حالی این ادعا را مطرح کرد که شناور‌های ناجی ایرانی به کمک خدمه این دو کشتی شتافته و ۴۴ نفر از آنها را به بندر جاسک منتقل کردند.

اتحادیه اروپا در واکنش به حادثه نفتکش‌ها از کشور‌های منطقه خواست برای جلوگیری از افزایش درگیری «حداکثر خویشتن‌داری» را از خود نشان دهند.

سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه هم در کنفرانسی مطبوعاتی در پاریس اعلام کرد: در حالی که تنش‌ها در منطقه (خلیج فارس) افزایش یافته، ما اطلاع پیدا کردیم که  یک حادثه نگران کننده برای دو نفتکش در دریای عمان روی داده است. ما با همه بازیگران منطقه در تماس هستیم و از آنها درخواست می‌کنیم خویشتن داری داشته باشند و برای کاهش تنش‌ها بکوشند.

وزیر امور خارجه آلمان هم  این حادثه را «نگران‌کننده» توصیف کرد.

شبکه خبری سی‌ان‌ان ادعا کرده است که انفجارهای صبح پنج‌شنبه که دو نفتکش را در دریای عمان هدف قرار داد، ناشی از مین‌های چسبنده بوده است. بر اساس این ادعا، خدمه یک ناوشکن آمریکایی به‌نام «بین‌بریج» مین‌های چسبنده منفجر نشده را در پهلوی یکی از کشتی‌های آسیب‌دیده مشاهده کرده‌اند. مین‌های چسبنده همان ادواتی هستند که ادعا شده بود حوادث فجیره نیز ناشی از آنها بوده است.

در این میان کرملین با بیان اینکه هنوز برای قضاوت درباره اینکه چه کسی عامل حمله به دو کشتی در دریای عمان است زود است درباره نتیجه‌گیری شتابزده در این خصوص هشدار داد. بیانیه کرملین اندکی بعد از آن منتشر شد که یک مقام وزارت دفاع آمریکا گفت «بسیار محتمل» است ایران مسئول حمله به این دو نفتکش باشد!

 سخنگوی کرملین درباره مرتبط کردن حمله به دو نفتکش در دریای عمان با ایران هشدار داد. دیمیتری پسکوف تصریح کرد با توجه به در اختیار نداشتن اطلاعات کافی درباره این حادثه هنوز زود است که بتوان درباره این حادثه قضاوت کرد.

«احمد ابوالغیط»، دبیر کل اتحادیه عرب در واکنش به حادثه حمله به دو نفتکش‌ در آبهای دریا عمان، از شورای امنیت سازمان ملل خواست به این حادثه ورود کند. در همین ارتباط، وزیر خارجه کویت نیز این حادثه را محکوم کرد و خواستار مداخله شورای امنیت سازمان ملل در این حادثه شد.

*مقام صهیونیست حادثه دریای عمان را به ایران نسبت داد

«یوآو گالانت» وزیر ساخت و ساز و از اعضای کابینه امنیتی رژیم صهیونیستی ایران را به حمله به دو نفتکش در دریای عمان متهم کرد. گالانت که با کانال ۱۰ تلویزیون رژیم صهیونیستی صحبت می‌کرد، مدعی شد که کشتی‌های ایرانی با اژدر این دو نفتکش را هدف قرار داده‌اند.

وی گفت: «اژدرها متعلق به کشوری است که می‌گویند: اگر نگذارید نفتمان را صادر کنیم… هیچ‌کس دیگر نفت صادر نخواهد کرد.»

وزیر خارجه جمهوری اسلامی با مشکوک توصیف کردن حادثه برای نفتکش‌های مرتبط با ژاپن در خلیج عمان، گفت اجرای طرح ایران برای مجمع گفت‌وگوهای منطقه‌ای امری ضروری است.

محمد جواد ظریف انفجار دو نفتکش در خلیج عمان را مشکوک توصیف کرد.

ظریف در صفحه شخصی توئیتر خود نوشت: «در حالی که آبه شینزو نخست‌وزیر ژاپن در حال ملاقات با آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی بود، گزارش‌هایی از حملاتی به نفکتش‌های مرتبط با ژاپن منتشر شد».

وی با «مشکوک» توصیف کردن این حادثه‌ افزود: طرح پیشنهادی ایران برای تشکیل «مجمع گفت‌وگوهای منطقه‌ای» امری ضروری است.

*چه کسانی می‌خواهند همیشه منطقه در بی‌ثباتی و تنش باشد؟

تحلیگران اعتقاد دارند «تیم ب» می‌خواهد نتایج این سفر را تحت الشعاع قرارداده وفضای آرام ومثبت بوجودآمده را مشوش کند.

پیشتر دو نفتکش عربستان، یک نفتکش امارات و یک نفتکش نروژی روز ۱۲ مه (۲۲ اردیبهشت) در نزدیکی بندر فجیره امارات عربی متحده مورد حمله قرار گرفت.

مقام‌های آمریکایی پس از حملات ماه گذشته تلاش به متهم کردن جمهوری اسلامی در این ماجرا داشتند. محمد جواد ظریف پس از اعلام آمریکا درباره بردن پرونده حملات الفجیره به شورای امنیت اعلام کرد که رژیم صهیونیستی بار دیگر اطلاعات غلط و جعلی به دولت آمریکا برای متهم کردن ایران داده است. او در توئیتر خود از چوپان دروغ‌گوی «تیم ب» گفت که این بار اقدام به جعل اطلاعات برای وانمود کردن دخالت ایران در خرابکاری الفجیره کرده است.

ظریف پیش از این بارها نقشه‌های «تیم ب» را فاش کرده بود. «تیم ب» اشاره به جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید، محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی، محمد بن زائد ولیعهد ابوظبی و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی است و ظریف بارها تاکید کرده که «تیم ب» قصد دارد دونالد ترامپ را برخلاف خواسته‌اش به جنگ با ایران سوق دهد.

*همکاری امارات و رژیم صهیونیستی

کامنت یکی از کاربران عرب در فضای مجازی در این خصوص چنین بود: «اسرائیل، امارات و عربستان در زمان حضور نخست وزیر آژاپن در ایران، خرابکاری کرده اند تا مانع کاهش تنش شوند. آنها احمق هستند»

همچنین یک تحلیل‌گر عربستانی گفته است: «نمی‌توان دخالت طرف سوم را در حوادث روز [پنجشنبه] در دریای عمان نادیده گرفت. گروهی از موفقیت میانجیگری ژاپن متضرر خواهند شد از جمله عربستان و امارات و اسرائیل. امارات به نیابت از همه گفت که می خواهد جزئی از هر توافقی با ایران باشد. پیام این حادثه از طرف یک جریان نیست.»

پاسخ دادن