فقر فرهنگی عامل اصلی ترافیک جاده ای

عبور از شانه خاکی جاده
اقتصاد برتر

همۀ ما در سفرهای برون شهری در تعطیلات و به خصوص مسیرهای منتهی به شمال کشور ساعت­های زیادی را در ترافیک مانده ایم. تعداد زیاد مسافران و محدود بودن مسیررفت و آمد دلیل اصلی بروز چنین ترافیک­های سنگین و طاقت­فرسایی است.

تهران-اقتصاد برتر- 16 بهمن 97

اما رعایت نکردن قوانین رانندگی (که اغلب منجر به تصادفات و مسدود شدن مسیر می­شود) و همچنین عدم رعایت حق تقدم، به شدتِ این ترافیک­ها دامن می­زند و در مواردی منجر به درگیری می­شود.

با تمام آموزش­ها و فرهنگ سازی­های راهنمایی و رانندگی هنوز رانندگانی هستند که در هنگام ترافیک، عبور از شانه جاده ها را زرنگی می­پندارند و حق سایر رانندگانی که تابع قوانین هستند را پایمال می­کنند و موجب سنگین­تر شدن ترافیک در مسیر می­شوند. در ایران هم مثل اکثر کشورها، عبور از شانۀ جاده­ها مخصوص خودرو­های امدادی و در شرایط اضطراری مثل خراب شدن خودرو و … است و باید با متخلفین طبق قانون برخورد شود. اما چقدر مأموران راهنمایی و رانندگی با این تخلفات برخورد و فرد خاطی را جریمه می­کنند؟

عدم سخت­گیری مأموران در برخورد با رانندگان متخلف موجب می­شود فرد خاطی به قانون­شکنی خود ادامه دهد و بعضاً رانندگانی را که تابع قوانین هستند دلسرد کند و آنها نیز تمایلی به رعایت قوانین و احترام به حقوق سایر شهروندان نداشته باشند. اکثر قوانین وضع شده برای تسهیل زندگی شهری­ست و رعایت این قوانین از سوی شهروندان موجب برقراری نظم و امنیت در شهر می­شود و نشان­دهندۀ شخصیت و فرهنگ هر شهروند است. همچنین مأموران موظفند با نظارت و برخورد با متخلفین امنیت و آرامش را برای تمام رانندگان برقرار کنند.

*فاطمه سعادتی

پاسخ دادن