«فملی» در شش‌ماهه نخست 97 خوش درخشید

بهروز رحمتی مدیر امور سهام و سرمایه‌گذاری شرکت مس با تشریح عملکرد شش‌ماهه نخست امسال فملی در بورس گفت: در شرایط کنونی شرکت مس در بهترین شرایط تولید و فروش قرار دارد و سهام شرکت مس در این بازه زمانی بازدهی 57درصدی نصیب سهامدارانش کرد.

تهران – اقتصاد برتر – 10 مهر 97

بهروز رحمتی مدیر امور سهام، سرمایه‌گذاری و مجامع شرکت ملی صنایع #مس ایران با بیان این‌که در سال جاری و بعد از اعمال تحریم‌ها شاهد رشد بازارهای مختلف ازجمله بورس اوراق بهادر بودیم گفت: در این میان سهام شرکت مس نیز این رشد بی‌بهره نماند به‌طوری‌که بررسی بازدهی شش‌ماهه نخست امسال سهام شرکت ملی صنایع مس ایران نشان‌دهنده بازدهی در حدود 57درصد است که این میزان سوددهی با در نظر گرفتن کاهش 12 درصدی قیمت جهانی مس، بازدهی ارزشمندی به شمار می‌رود.
او با بیان این‌که برای درک بازدهی ارزشمند بازار فلز سرخ باید هم‌زمان بازدهی سایر بازارها را در شش‌ماهه نخست سال جاری نیز مورد بررسی قرار داد اظهار داشت: طی این بازه زمانی قیمت جهانی مس 12 درصد، انس طلا 8 درصد، سکه 179 درصد، دلار 195 درصد و سود بانکی 5/7درصد بوده است.
وی با تأکید بر این‌که سهام شرکت مس ازجمله معدود سهم‌های بنیادی در‌ بورس است که از آغاز پذیرش این شرکت در بورس در بهمن‌ماه 1385 همیشه بازدهی مثبتی داشته است و سود خوبی را نصیب سهامدارانش کرده است اظهار داشت: سهام شرکت مس طی 12 سال گذشته بازدهی مثبت 1338 درصدی داشته است و همین میزان بازدهی باعث شده است که این شرکت سهامداران مطمئن و اصطلاحاً وفاداری داشته باشد به‌طوری‌که طی ده سال گذشته بیش از 70 درصد و در سه سال گذشته 90 درصد از سهامداران به سهام شرکت مس وفادار بوده‌اند.

رحمتی تصریح کرد: میانگین سالیانه بازدهی سهامدارانی که از بدو پذیرش سهام شرکت در بورس، سهامدار شرکت بوده‌اند، در حدود 112 درصد در سال بوده است که رقم بسیار درخشانی برای سهامداران بوده است.
مدیر امور سهام و سرمایه‌گذاری شرکت ملی صنایع مس ایران با اشاره به این‌که در 24 شهریورماه سال 1397 ارزش بازار سهام شرکت به رقم 256.800 میلیارد ریال رسید که این رقم بالاترین ارزش بازار در طی 12 سال گذشته بوده است اظهار داشت: در شش‌ماهه اول سال جاری شرکت ملی صنایع مس ایران با ارتقاء یک رتبه‌ای نسبت به سه‌ماهه چهارم سال قبل در بین شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس اوراق بهادار، ازلحاظ ارزش بازار رتبه سوم را کسب کرده است.
رحمتی با اشاره به این‌که شرکت مس در شرایط کنونی در بین بیش از 500 برتر بورس اوراق بهادر ازلحاظ ارزش اسمی سهام (مبلغ سرمایه ثبت‌شده) دارای رتبه چهارم بورس است گفت: در پایان سال 1396 رتبه شرکت در بین 50 شرکت فعال‌تر بورس از 30 به 4 ارتقاءیافته است که بالاترین رتبه تاریخی این شرکت از بدو پذیرش سهام شرکت در بورس اوراق بهادار در بهمن‌ماه 1385 بوده است.
وی در ادامه به ثبت رسمی افزایش سرمایه 20 درصدی شرکت مس مصوب مجمع عمومی فوق‌العاده سال 96 به‌عنوان یکی از اقدامات مهم شرکت مس در سال جاری اشاره کرد و گفت: افزایش سرمایه 20 درصدی موضوع مجمع عمومی فوق‌العاده در تاریخ 16 اردیبهشت سال جاری ثبت‌شده، نمادهای سهام و حق تقدم در 24 اردیبهشت ادغام و نهایتاً با سپرده شدن سهام جدید، اوراق سهام با سرمایه 60.000 میلیارد ریالی بین سهامداران توزیع شد.
رحمتی افزود: همچنین متعاقب ابلاغ مصوبه هیئت محترم مدیره به تاریخ دهم اردیبهشت‌ماه 97 و عقد قرارداد مشاوره عرضه با شرکت تأمین سرمایه بانک ملت، جلسات هماهنگی و تبادل اطلاعات فی‌مابین این امور، مدیریت‌های مختلف شرکت و نمایندگان شرکت مذکور، برگزار شد و طرح توجیهی افزایش سرمایه پس از تهیه به حسابرس مستقل ارائه شده است.
وی با اعلام این‌که در آینده نزدیک خبرهای خوبی درباره افزایش سرمایه شرکت مس خواهیم شنید خطاب به سهامداران شرکت مس گفت: سهام شرکت مس پتانسیل بسیار خوبی برای رشد دارد و شرایط کنونی شرکت اصلاً قابل‌مقایسه با سال‌های 93 و 94 نیست چراکه هم تحلیل‌ قیمت جهانی مس خبر از کاهش شدید قیمت مس نمی‌دهد و ازسوی دیگر بسیاری از مسائل مربوط به توسعه شرکت مس در افق برنامه ششم توسعه برطرف شده است و هم‌اکنون مدیرعامل شرکت مس مصمم به انجام‌ طرح‌های توسعه در استان کرمان و آذربایجان شرقی برای افزایش ظرفیت تولید است.
مدیر امور سهام با تأکید بر این‌که سهامداران باید با دید منطقی و بنیادی و فارغ از هیجانات بازار سهام شرکت مس را بررسی کنند گفت: طبیعی است که با اعمال تحریم‌ها مسائلی برای صادرات شرکت به وجود بیاید ولی نکته مهم این است که شرایط تحریم‌های فعلی با گذشته بسیار متفاوت است و اجماع جهانی برای انزوای ایران وجود ندارد.
وی با اشاره به تلاش‌های ایران و اروپا برای ایجاد یک مفر مالی و همچنین مذاکرات بسیار جدی شرکت مس با چند شرکت چینی و ترکیه‌ای گفت: با اتکا به خرد جمعی و حسن تدبیر قطعاً برنامه صادرات شرکت مس در سال جاری محقق خواهد شد.
وی تأکید کرد: تاکنون در حدود 53 درصد از برنامه فروش شرکت مس مس محقق شده است و با توجه به این‌که بخش زیادی از تولیدات شرکت بر پایه مصوبه وزارت صمت برای تأمین نیاز داخل باید در بورس کالا عرضه شود قطعاً می‌توان در قالب فروش‌های متعدد و با حجم کمتر به چند شرکت خارجی برنامه فروش شرکت مس را محقق کرد.

*مس پرس

پاسخ دادن