فوربس: توافق قرن در اجلاس 2020 ریاض با ایران

فوربس: توافق قرن در اجلاس 2020 ریاض با ایران

فوربز نوشت: نگرانی سعودی‌ها ممکن است به توافقی چهارجانبه دیپلماتیک بین ایران، عربستان، ایالات متحده آمریکا و حوثی‌های یمن بینجامد.

تهران – اقتصادبرتر – 26 بهمن 98

وب سایت نشریه آمریکایی “فوربس” در مطلبی به قلم ” جیم کرِین” – محقق مطالعات انرژی در انستیتوی سیاست‌گذاری “بِیکر” در دانشگاه رایس در شهر هوستون تگزاس- از نگرانی شدید سعودی‌ها از تامین امنیت نشست نوامبر 2020 سران گروه بیست در ریاض خبر داده و در عین حال تاکید کرده این مساله ممکن است به یک توافق چهارجانبه بین ایالات متحده آمریکا، عربستان سعودی، ایران و حوثی‌های یمن بینجامد.

نویسنده این گزارش با توجه به سفر ماه گذشته خود به ریاض می‌نویسد، در جریان آن سفر اطلاع یافته که مقامات سعودی به شدت از احتمال حملات پهپادی و موشکی حوثی‌ها به محل اجلاس سران گروه بیست در ریاض وحشت دارند چون به گفته این نویسنده در ریاض این مساله شایع بود که حوثی ها پیشتر توانسته‌اند به جایی در نزدیکی محل برگزاری نشست حمله موشکی کنند.

بر اساس این گزارش، حوثی‌ها پیشتر بارها به ریاض و دیگر مناطق و شهرهای سعودی حمله کرده‌اند. نویسنده گزارش تاکید کرده دولت سعودی اهمیت فوق العاده‌ای برای برگزاری نشست سران گروه بیست در ریاض قایل است (این نشست قرار است در آبان ماه 1299 برگزار شود.) زیرا پس از ماجرای قتل خاشقجی به کسب اعتبار بین‌المللی با برگزاری این نشست مهم سران جهان نیاز مبرمی احساس می‌کند.

با این حال جنگ یمن که تاکنون بیش از 100هزار کشته و 2 میلیون آواره به جاگذاشته هنوز مثل استخوان لای زخم مانده و دولتمردان ریاض پس از حملات سپتامبر پارسال به تاسیسات نفتی سعودی (حوثی‌های یمن مسئولیت آن را بر عهده گرفتند اما ایالات متحده آمریکا و دولت سعودی این حملات را به ایران نسبت داده‌اند.) تلاش دارند از شدت تنش با ایران بکاهند.

به نوشته این گزارش نگرانی سعودی‌ها از امنیت برگزاری نشست سران گروه بیست در ریاض با وجود جنگ یمن، ممکن است زمینه یک توافق مهم دیپلماتیک بین ایران، سعودی ، ایالات متحده آمریکا و حوثی‌های یمن را ایجاد کند که منجر به خاتمه دادن جنگ داخلی یمن شود و یا دستکم حوثی‌ها را متقاعد کند که در زمان برگزاری نشست گروه بیست حملات موشکی و پهپادی نداشته باشند تا آبروی بین‌المللی عربستان به خطر نیفتد.

 این توافق می‌تواند یک “توافق قرن” باشد و به جنگ یمن خاتمه دهد اگر طرف‌های چهارگانه توافق حاضر شوند اندکی از مواضع اولیه خود کوتاه بیایند.

Figure 1: Iran's crude oil exports have plummeted since the re-introduction of US sanctions in 2018 (Data Source: Bloomberg)

او سپس پیشنهادی مطرح کرده و می‌نویسد: در ازای معافیت اندک تحریم نفتی ایران به میزان مجاز کردن صادرات 500 هزار بشکه در روز، ایالات متحده و دولت سعودی از ایران بخواهند حوثی‌های یمن را تا زمان برگزاری نشست سران گروه بیست در نوامبر 2020 به میز گفتگو بیاورد.

به نوشته “جیم کرِین” این معامله‌ای خوب خواهد بود چرا که هم خیال عربستان سعودی را از برگزاری آبرومند و امن نشست سران گروه بیست و ترمیم چهره بین‌المللی‌اش پس از قتل خاشقجی راحت می‌کند، هم یک تنفسی برای تحریم‌های سنگین ایران خواهد بود و از سوی دیگر یک دستاورد دیپلماتیک برای ترامپ در آستانه انتخابات 2020 برای پایان دادن به جنگ یمن خواهد بود در سوی دیگر برای حوثی‌ها نیز این دستاورد را خواهد داشت که آنها از سوی دولت سعودی و هم پیمانان ریاض به رسمیت شناخته می‌شوند.

*مترجم مریم صدیقی

پاسخ دادن