فکری به حال ابوالمشاغل ها بکنید

منع بکارگیری چندشغله ها الزامی است
اقتصاد برتر

موضوع چند شغله بودن مديران پدیده زشتی است؛ هم‌رده موضوعاتی نظیر بکارگیری مجدد بازنشستگان در سیستم دولتی ، پرداخت حقوق های نجومی و یا پارتی بازی در سیستم دولتی که سالیان متوالی است در کشور ما رشد کرده و به فسادی ریشه دار تبدیل شده که نهاد های نظارتی تا کنون از درمان آن عاجز مانده اند .

تهران- اقتصاد برتر- 12 آذر 97

پدیده چند شغله بودن مدیران ، تقریبا در اکثر دولت ها مطرح بوده و ربطی به این دولت یا دولت قبل ندارد. آسیب شناسی موضوع نشان می دهد این پدیده ریشه فرهنگی در کشور دارد که اصلاح آن نیازمند یک بسیج همگانی است؛ از فعالیت فرهنگی ، تبلیغاتی تا اصلاح قوانین و تصویب و اجرای مجازات تا شاید بتوان این دیو هفت سر را از سیستم اداری کشور حذف کرد .

در سیستم دولتی گاه مسئولینی را داریم که بالغ بر 10 شغل دارند و جایگاه های مختلفی را که باید هر کدام از آنها به یک جوان اختصاص یابد اشغال کرده اند و وقت رسیدگی درست به هیچیک از آن مشاغل را نیز ندارند . در شرایطی که جوانان کشور برای کسب یک شغل سال ها منتظر می مانند و زندگی های فراوانی منتظر ایجاد فرصت های شغلی جدید است و یا زندگی هایی بخاطر فقدان شغل سرپرست خانوار فرو می پاشد ، پدیده چند شغلی از موضوعات زشت جامعه ما است .

چند شغلی که از آن به عنوان ابوالمشاغل های دولتی هم یاد می شود علاوه بر این که فضا را برای فعالیت اجتماعی جوانان تنگ کرده است به یکی از عوامل اصلی فساد در کشور نیز تبدیل شده است . زیرا یکی از عوامل چند شغلی رانت مدیریتی است و سپس مدیرانی که دارای چند شغل هستند برای دریافت دستمزد مشاغل خود مجبور به استفاده از روش های غیر قانونی و دور زدن قانون می شوند که این نیز تخلفی آشکار است .

دولت های مختلف بارها برای مقابله با این پدیده شوم اقدامات مختلفی انجام داده اند از صدور بخشنامه گرفته تا تصویب قوانین مختلف اما هیچ یک تا کنون کار ساز نبوده که نشان می دهد اشکال کار در جای دیگری است .

دولت یازدهم در همین زمینه با صدور بخشنامه‌های مختلف و تصویب قانون در مجلس شورای اسلامی،حساسیت همه مسئولان کشور در قوای سه گانه را به این مهم جلب کرد که عضویت یک فرد در چندین مسئولیت از جمله چندین هیات مدیره که یکی از راه های چند شغله بودن است فساد زا و جرم است اما اقدامات انجام شده خیلی موثر نبود و نتوانست مانع ابوالمشاغلی بسیاری از نزدیکان مدیران ارشد شود .

اکنون که طرح منع بکارگیری بازنشستگان با توفیقاتی مواجه بوده و شمار قابل توجهی از بازنشستگان از سیستم دولتی خارج شده و فضا برای بکارگیری جوانان باز تر شده است وقت آن رسیده که قوای سه گانه خصوصا مجلس و قوه مجریه فکری به حال حل مشکل چند شغله ها بکنند و نظیر اقدامی که برای عدم بکارگیری بازنشستگان انجام شده برای این سری از نیروها نیز بشود تا شاید فضا برای جذب جوانان پر انرژی و خوش فکر در سیستم اداری کشور فراهم تر شود .

این مهم نیازمند کار فرهنگی ،اطلاع رسانی ، قوانین مناسب ، عزم و اراده قوه مجریه و مدیریت افکار عمومی است تا جامعه به ابعاد مختلف این پدیده شوم آگاه شده و فضا برای حل این معضل اساسی فراهم شود .

*مهسا خادم المله خبرنگار اقتصاد برتر

پاسخ دادن