قاسم سلیمانی را مصادره شخصی و جناحی نکنیم

قاسم سلیمانی را مصادره شخصی و جناحی نکنیم

احمد خادم المله – مدیر مسئول – حاج قاسم سلیمانی به شهادت که آرزوی دیرینه اش بود رسید و از میان ما رفت، فقدان حاج قاسم ضایعه ای بزرگ نه تنها برای مردم ایران بلکه برای ملت‌های مسلمان منطقه و جهان بود که پر کردن جای خالی وی به سادگی امکانپذیر نخواهد بود.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۱ دی ۹۸

پس از ترور ناجوانمردانه و شهادت حاج قاسم هر چه جلوتر می‌رویم ابعاد معنوی و استثنایی شخصیت وی بیش از پیش آشکار می‌شود و همه افسوس می‌خورند که چرا در زمان حیات وی، حاج قاسم واقعی را نشناختند. بدون اغراق نقش حاج قاسم در پیشرفت‌های منطقه ای جمهوری اسلامی ایران بی بدیل بود و او با شخصیت کاریزماتیکی که داشت به راحتی توانسته بود در قلب نه تنها مردم و همرزمانش بلکه در قلوب بسیاری از شخصیت‌های سیاسی کشورهای منطقه که به سادگی با دیگران ارتباط برقرار نمی‎کردند جای بگیرد. حاج قاسم هر گاه اراده می‌کرد از لبنان گرفته تا سوریه، عراق، افغانستان، روسیه، یمن و… به راحتی می‌توانست با بالاترین شخصیت‌های این کشور‌ها دیدار و درباره تحولات منطقه و جهان رایزنی کند. وی تنها یک رزمنده نبود، دیپلماتی بود که با شخصیت کاریزماتیک خود بسیاری از گره‌های سیاسی منطقه را حل و فصل می‌کرد. اخلاص، صداقت، ایثارگری، عبد خدا بودن به معنی واقعی، شجاعت بی نظیر و دایم السفر بودن او از جمله ویژگی‌های حاج قاسم بود. بسیاری از مردم ایران و منطقه بدون اینکه حاج قاسم را با اوصاف واقعی وی بشناسند در فقدان او آنچنان به خیابان‌ها ریختند که سیل خروشان مردم، همه جهان حتی دشمنان وی را مبهوت کرد به گونه ای که بسیاری از آمریکایی‏ها هم می‌گفتند، تصور نمی کردند سردار سلیمانی اینقدر برای مردم منطقه محبوب و عزیز باشد! حاج قاسم با شهادت حسین گونه خود هم خدمت بزرگی به جمهوری اسلامی ایران و مردم منطقه کرد که بارزترین آن یکپارچه شدن مردم و تحکیم وحدت مردم ایران و عراق پس از شهادت وی بود. بسیاری از سیاسیون که منتقد سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران بودند در شهادت وی به صحنه آمدند و از وی به عنوان قهرمان دفاع از امنیت، استقلال و آزادی کشور یاد کردند.

اکنون که به مرور از شهادت حاج قاسم دور می‌شویم مهم‏ترین نکته ای که بایستی به حرمت خون آن بزرگمرد به آن پایدار باشیم تا نسبت به این شخصیت بزرگ ادای دین کنیم، تبدیل فکر و شخصیت رفتاری حاج قاسم به یک مدل برای مسئولان جمهوری اسلامی ایران در همه سطوح است. نباید اکنون که او در میان ما نیست، شخصیت حاج قاسم را به نام فرد یا گروهی مصادره به مطلوب کنیم. علت علاقه همه مردم به حاج قاسم این بود که وی فراتر از گروه و جناح می‌اندیشید و شخصیتی ملی و بین المللی بود. اینکه امروز ما حاج قاسم را مرد برجامی یا… بنامیم جفا در حق حاج قاسم است و نباید اجازه بدهیم در غیاب وی هر کس به خود اجازه بدهد به نفع شخصی یا جناحی تفکر و شخصیت حاج قاسم را تعبیر کند و از علاقه مردم به این شخصیت بزرگ به نفع خود بهره بگیریم. حاج قاسم باید به‌عنوان یک تئوری، مدل و آنگونه که خودش می‌خواست سرباز ملی کشور برای نسل‌های آینده باقی بماند تا هرگاه برای آیندگان نیازمند الگو هستیم از مدل حاج قاسم استفاده کنیم. با رفتار خود باید به آمریکایی‌ها بفهمانیم ترور حاج قاسم نه تنها فراموش نمی شود بلکه این شخصیت تکثیر شده و به مدلی ابدی برای پیشرفت و سربلندی ایران تبدیل خواهد شد. باید کاری کنیم در سایه حاج قاسم کسی دیگر به خود اجازه خیانت به مردم را ندهد. او باید به مدلی جهت خدمت همه مسئولان به مردم تبدیل شود. لازم است از هم اکنون گروهی، بنیادی یا مرکزی مسئول جمع آوری اطلاعات و تدوین ویژگی‌های ابعاد شخصیتی حاج قاسم شود تا تفکر و شخصیت وی که نماد واقعی یک مسلمان انقلابی در نظام جمهوری اسلامی ایران است تئوریزه شود که نسل‌های آینده نیز بتوانند از آن بهره مند شوند. اینگونه خواهیم توانست به دشمنان حاج قاسم اثبات کنیم که سردار سلیمانی زنده است و میلیون‌ها سلیمانی در ایران خواهیم داشت تا بساط ظلم و استبداد را از جهان بر چینند. اجازه ندهیم خون این بزرگمرد تاریخ انقلاب و ایران با منفعت طلبی‌های شخصی و جناحی پایمال شود.  

پاسخ دادن