ماری جوانا پرسودترین سهام در آمریکای شمالی!

ماری جوانا پرسودترین سهام در آمریکای شمالی!
اقتصادبرتر

صندوق بین المللی پول تخمین زد میزان پولشویی در سطح جهان در طول یک سال، بین ۵٩٠ میلیارد تا ۵/١ تریلیون دلار می‌باشد که این میزان ٢ تا ۵ درصد تولید ناخالص جهانی است. 

تهران – اقتصادبرتر – ۲ مهر ۹۸

بخش بزرگی از این پولشویی مربوط به تجارت مواد مخدر می‌باشد که کارتل های مافیایی وابسته به دولت ها به آن چنگ انداخته اند. قاچاق مواد مخدر پس از تجارت نفت و سلاح، سومین کالای بزرگ جهان برای کشور های غربی است که آمریکا پیش از این با اشغال افغانستان و تبدیل آن به بزرگترین تولید کننده تریاک به این تجارت جهانی چنگ انداخت و حالا با قانونی شدن مصرف ماری جوانا در آمریکای شمالی ، صنعت مواد مخدر در صدر سهام های سود ده قرار گرفته است.

در آمریکا ١٠٨ میلیون نفر معتاد به مواد مخدر اند که این رقم ۴۶ در صد کل نفوس این کشور را تشکیل می‌دهد. مطابق آمار مرکز ملی اعتیاد آمریکا ١/١۵ میلیون نفر مواد مخدر و اعتیاد آور خود را از طریق داروخانه ها و خرید داروهای اعتیاد آور به دست می‌آورند. بیشترین معتادان جوانان ۲۰ تا ۲۵ سال هستند.

*انتقال مواد مخدر از افغانستان به آمریکا به شکل پروازی

بخش عمده ای از مواد مخدر تولید شده در افغانستان به بازار های امریکا و انگلستان سر ریز می‌شوند که بدون دخالت دولت میسر نیست این محموله ها سالم داخل خاک آن کشور شود. همانگونه که در جریان جنگ ویتنام مقدار زیادی هروئین در میان تابوت های سربازان کشته شده جابجا شده و به امریکا منتقل می‌شد، از افغانستان نیز توسط هواپیماهای نظامی مواد مخدر به آمریکا منتقل می شود .

فروش مواد مخدر در خاک امریکا غیر از سود آوری اقتصادی آن، برای فرو بردن جوانان آن کشور در نشئه و خواب خرگوشی برای حکام این کشور اهمیت دارد. برای دولتی که با بیکاری، فقر، بحران های اقتصادی و جنبش عظیم ضد جنگ مواجه است، خنثی و بیخود شدن ۴۶ درصد از بخش جوان جمعیت در اثر استفاده از مواد مخدر یک موهبت ارزنده به شمار می‌رود.

*هزینه های جنگ با جیب ملت آمریکا

واشنگتن جنگ های اشغالگرانه در کشور های مورد تجاوز را از پول و مالیات مردم پیش می‌برد. در دوازده سال گذشته دو جنگ پر هزینه عراق و افغانستان ،بیش از دو تریلیون دلار صرف شده و آمار تازه از افزایش هزینه به مرز شش تریلیون دلار خبر می دهد. این جنگ ها برای نهادهای مالی آن کشور سود عظیمی در بردارد. مصارف جنگ ها از جیب ٩٩ درصد مردم عام امریکا پرداخت می شود اما عواید سرشار آن به جیب عده ای خاص در کاخ سفید، پنتاگون و وال استریت واریز می‌شود.

به گفته )The Motley Foolشرکت مشاوره در بورس سهام کانادا) حالا پس از آزاد شدن مصرف ماری جوانا در کشورهای کانادا و امریکا، تجارت و سرمایه گذاری در صنعت مخدر به اوج رسیده است به گونه ای که سود سهام ماری جوانا در آمریکای شمالی در صدر قرار گرفته است و به بهترین سهام سود ده برای خرید تبدیل شده است!

سرمایه گذاران باتجربه می دانند که سهامی که سابقه موفقی با مقدار مناسب ریسک دارد خودش یک پاداش بزرگ به حساب می آید. هر کس می تواند با شرکت در سرمایه گذاری در این سهام با اصل پول سرمایه گذاری خود را بکار گرفته و به آرزوی سودی شیرین برسد.

وقتی مردمی که بدنبال افزایش سرمایه خود هستند متوجه می شوند سود آنان در گرو سرمایه گذاری در سهام ماری جوانا است ، قطعا آن ها به سمت بازار سهام ماری جوانا خواهند رفت و این اتفاقی است که امروز بازار سرمایه آمریکای شمالی را تکان داده است . از آنجا که قانونی شدن حشیش در آمریکای شمالی گسترش یافته  بطوری که  ۱۰ ایالت به اضافه واشنگتن ، دی سی و کانادا در طی چند سال گذشته همه ماری جوانا تفریحی را قانونی کرده اند، لذا  این سرمایه گذاری پتانسیل بازپرداخت عظیم را فراهم می کند و سرمایه گذاری مناسبی را برای سرمایه گذاران با افق طولانی ایجاد کرده است .

با توجه به مجوز قانونی مصرف ماری جوانا دیگر مزارع حشیش و سرمایه گذاری از آن طریق را باید فراموش کرد و در کشورهای آمریکای شمالی با آزاد شدن استعمال این ماده مخدر، سرمایه گذاری در سبد ماری جوانا بسیار پر رونق خواهد بود.

*حقایق ناگفته از زبان مقام های روسی

ویکتور ایوانوف رئیس کمیته دولتی ضد مواد مخدر روسیه پیش از این گفته بود با توجه به اینکه تعداد قربانیان هروئین افغانستان طی ١٠ سال اخیر به بیش از یک میلیون نفر رسیده است لذا تروریسم در افغانستان عملاً وجود ندارد زیرا در داخل افغانستان حداکثر ۵۰ نفر از طرفداران القاعده باقی مانده‌ اند در حالی‌ که در برابر این شبکه بیش از ۱۵۰ هزار سرباز امریکایی و ناتو مامور شده اند. یا به طور ساده در برابر هر عضو القاعده ۱۵۰۰ سرباز آمریکایی می‌جنگد. به گفته او حدود ٣ میلیون کشاورز افغان در کار تولید مواد مخدر در این کشور جذب شده‌ اند.

ایوانف می گوید: درآمد بالای مواد مخدر بالغ بر ۵٠٠ میلیارد دلار سالانه یا معادل ٨ درصد تجارت قانونی جهان در بخش نفت و گاز می‌شود که بخش زیاد آن به جیب امریکا می‌ریزد. وی اضافه می‌کند: کسانی که کار ترانزیت مواد مخدر را اداره می‌کنند، امروز در حقیقت بازیگران مالی و اقتصادی جهان و رهبران پشت پرده بین المللی و خصوصا طراحان و بانیان واقعی بحران اقتصادی جهان هستند.

*اکرم صدیقی. سردبیر سایت اقتصاد برتر

پاسخ دادن