مالیات بر ارزش افزوده، قفلی بر کسب و کار طلافروشی ها

اقتصاد برتر

مجموعه‌ای از مشکلات از جمله اخذ مالیات بر ارزش افزوده باعث شده که دو هزار و 250 واحد صنفی طلا فروشی در تهران ورشکسته و تعطیل شوند. حال مغازه‌های آنها به جای توسعه تولید و خلق ارزش افزوده به محلی برای زاد و ولد گربه‌ها تبدیل شده است.

تهران – اقتصاد برتر – 20 شهریور 98

به گزارش #اقتصادبرتر، ابراهیم محمدولی، رئیس اتحادیه طلا تهران درباره تعطیلی واحدهای صنفی‌شان می‌گوید: از سال ۹۲ تا سال ۹۸ حدود دو هزار و ۲۵۰ واحد صنفی به مرحله ورشکستگی و تعطیلی رسیدند. حال در پنج ماهه نخست امسال ۲۰۴ طلافروش در شهر تهران تعطیل شدند و پروانه‌های کسب خود را ابطال کردند.

*از خیابان مختاری تا میدان عباسی چه خبر بود؟

از خیابان مختاری تا میدان عباسی بخشی از زرگرها در این خیابان‌های جنوبی تهران امور خود را می‌گذرانند. مردم این محله می‌گویند ۴۰ سال پیش راسته خیابان مختاری ۳۰ تا از کاسبان صنف طلا در این قسمت شهر خرید و فروش داشتند.

حالا فروشندگان طلا بعد از گذشت هفت سال یکی در میان از ادامه فعالیت در این صنف خداحافظی کرده‌اند. خیابان عباسی قدیم نزدیکی میدان قزوین هم چنین وضعیتی دارد. البته خداحافظی کاسبان طلا به این معنا نیست که حالا آنها پولی در دست و بال دارند و به سراغ عشق و حال‌شان رفته‌اند؛ نه این خبرها نیست.

یک فروشنده طلا در پاسخ به این پرسش که آیا هنوز مردم برای خرید طلا به واحدهای صنفی مراجعه می‌کنند؟ پاسخ می‌دهد: در حال حاضر اکثر مردم فروشنده طلا هستند تا خریدار. در این شرایط که طلا مداما در نوسان است افراد یا برای خرید طلا دست نگه می‌دارند یا ترجیح می‌دهند که وزن سبکی از طلاهای ساخته شده را خریداری کنند.

او در ادامه می‌گوید: علت فروش طلا از سمت مردم نیز این است تا پولی برای خرج روزانه‌شان در بیاورند؛ چرا که در مناطق جنوب شهر اکثرا افراد مستاجر هستند و درآمدهای چندانی ندارند. مجبورند برای تامین خورد و خوراک سرمایه‌های خود را به پول تبدیل کنند تا بتوانند به زندگی خود ادامه دهند.

این فروشنده درباره فروش ماهانه طلا توضیح می‌دهد: در حال حاضر هر کیلو طلا ۴۱۰ میلیون تومان است. برای داشتن چنین سرمایه‌ای حداقل باید ماهی ۲۵ میلیون تومان در آمد داشته باشیم؛ این در حالی است که ماهانه تنها بین پنج تا شش میلیون تومان درآمد داریم.

یکی از فروشندگان طلا معتقد است: مالیات بر ارزش افزوده بلای جان فروشندگان طلا شده؛ همین عامل باعث شده که طلافروشان عطای کار خود را به لقایشان بفروشند و سرمایه‌هایشان را به دیگر بازارها سوق دهند.

فروشنده دیگری هم همانند همکاران خود مشتری ندارد. ویترین‌اش هم تقریبا خالی‌ است و از طلاهای بروز ساخته شده خبری نیست. دل و دماغ چندانی هم برای صحبت کردن ندارد.

او درباره وضعیت بازار طلا می‌گوید: خرید طلا نسبت به پنج سال گذشته کمتر شده حتی قدرت خرید مردم نسبت به پارسال هم افت کرده؛ در گذشته مردم هدفشان از خرید طلا سرمایه‎گذاری بود اما حالا دیگر کسی پولی برای پس‌انداز ندارد که بخواهد در این صنعت سرمایه‌گذاری کند. با نوسان قیمت طلا شرایط فعالیت فروشندگان طلا هم تغییر کرده است. در گذشته ما طلا را به مردم قسطی می‌فروختیم اما امروز برای فروش طلا فقط نقدی کار می‌کنیم.

یکی از فروشندگان طلا می‌گوید: بدلی فروشی‌ها درآمدشان از طلافروشان بهتر است. در این شرایط گرانی مردمی که از تمکن مالی کمتری برخوردار هستند ترجیح می‌دهند که از بدلیجات طلا استفاده کنند.

این فروشنده میان سال می‌گوید: چنانچه مردم پولی هم برای پس‌انداز داشته باشند به سراغ بازار آب شده‌های طلا می‌روند. طلای ساخته شده کمتر می‌خرند. حتی میزان خرید مردم برای سکه نیز افت کرده؛ چرا که حباب قیمت‌ها اجازه خرید سکه را به آنها نمی‌دهد. بنابراین آنها هم چنین ریسکی نمی‌کنند.

او درباره چرایی تعطیلی واحد صنفی همسایه خود می‌گوید: متاسفانه مالیات بر ارزش افزوده بلای جان فروشندگان طلا شده؛ همین عامل باعث شده که طلافروشان عطای کار خود را به لقایشان بفروشند و سرمایه‌هایشان را به دیگر بازارها سوق دهند.

این فعال صنفی در پاسخ به این پرسش که آیا مخالف پرداخت مالیات هستید یا خیر؟ اظهار می‌کند: ما مخالف پرداخت مالیات نیستیم. ایراد قانون آنجاست که سازمان اداره امور مالیاتی هر پنج سال یک بار مالیات بر ارزش افزوده را محاسبه می‌کند و همین موضوع هزینه‌های هنگفتی را برای فروشندگان طلا دارد. به عنوان مثال ممکن است برای سال ۹۸ حدود ۸۰۰ میلیون مالیات بر ارزش افزوده برای صاحبان کسب و کار در نظر بگیرند؛ چنانچه این رقم را سال به سال تسویه می‌کردند چنین هزینه سنگینی برای فروشندگان طلا اعمال نمی‌شد.

*مشتری طلا فروشان بیشتر از ماست

همچنین مهدی، متولی یک واحد صنفی بدلیجات هم به این طور می‌گوید: ۱۵ سال است که کارمان فروش بدلی طلاست. مردم آنقدر گرفتاری دارند که خرید بدلی را در اولویت آخر کارشان قرار داده‌اند. نیم ساعت در واحد صنفی ما بیاستید و وضعیت ما با طلا فروشان را مقایسه کنید؛ معتقدیم که طلا فروشان مشتری بیشتری نسبت به ما دارند.

رو به روی بدلی فروشی‌ها یک مغازه طلافروشی بسته به چشم می‌خورد. تار عنکبوت در چهار گوش مغازه نشسته است. احوال صاحب این طلا فروشی از خشکشویی چسبیده به واحد صنفی طلا که پرسیده شود، می‌گوید: بچه محلمان است. سن و سالی هم ندارد. سرش را با فروش طلاهای تقلبی کلاه گذاشتند. هر از گاهی به مغازه سر می‌زند و می‌رود. البته بابت این نوع دردسرها به سراغ بازار دیگری رفته و خرید و فروش ملک می‌کند. در حقیقت این طلا فروش حالا سازنده ملک شده؛ انگار بازار ملک رونق دیگری دارد.

*توبه کردیم که طلای قسطی نفروشیم!

رو به روی این مغازه جواهری هم یک واحد صنفی باز وجود دارد. فروشنده این مغازه هم می‌گوید: وضعیت طلافروشان منطقه مختاری خوب نیست؛ چرا که ما به بازار طلای تهران نزدیک هستیم. تنوع بازار هم بیشتر از ماست هم محلی‌ها هم اگر پول نقدی داشته باشند برای خرید به بازار طلا می‌روند. همین عوامل باعث شده که بخشی از کسبه یا از محل مهاجرت کنند یا به خاطر ارزش افزوده راه تعطیلی را در پیش بگیرند.

ایوب می‌گوید: شرایط به نحوی شده که هم محلی‌ها یعنی آنهایی که در محله قدمت بیشتری دارند برای خرید قسطی طلا سراغ طلافروشی‌های مختاری را می‌گیرند. برخی از واحدهای صنفی هستند که طلا قسطی می‌فروشند اما قیمت طلا ثابت نیست و طرف خریدار باید سود هنگفتی را پرداخت کند.

این فعال صنفی می‌گوید: در گذشته که قیمت طلا ثابت بود ما هم طلای قسطی می‌فروختیم؛ این در حالیست که طرف خریدار هفت سال است که سفته و شناسنام‌هاش پیش ما امانت مانده اما نه خبری از برگشت پولمان است و نه خبری از فرد خریدار. از آن پس توبه کردیم که دیگر طلای قسطی به مردم نفروشیم.

او می‌گوید: بیشترکسانی که به واحد صنفی ما مراجعه می‌کنند قصد فروش طلایشان را دارند. علت فروش‌شان هم افزایش قیمت اجاره‌بهای خانه است. از ساعت ۱۱ تا هفت شب می‌ایستیم شاید بتوانیم در هفته ۵۰۰ هزار تومان طلا ساخته شده بفروشیم.

او درباره میزان تقاضای مردم از خرید طلا تصریح می‌کند: میزان تقاضا نسبت به دو تا سه سال گذشته بیش از ۵۰ درصد افت کرده است. حالا امیدواریم گام جدی در جهت برطرف‌سازی مشکلات صنف طلا برداشته شود.

همچنین ماشاالله هم یکی دیگر از فروشندگان صنفی است که نسبت به اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده دل خوشی ندارد. یک سال دیگر بازنشست می‌شود. او درباره این پرسش که آیا بعد از بازنشستگی راهش را ادامه خواهد داد یا خیر؟ می‌گوید: تا به حال ۲۶ میلیون جریمه‌ام کردند. دلیل‌اش را هم نمی‌دانم. به سازمان امور مالیاتی مراجعه کرده‌ام درباره علت جریمه می‌پرسم هر یک از کارشناسان پاسخ متفاوتی را ارائه می‌دهند. بعد از بازنشستگی‌ام هرگز این مسیر را ادامه نخواهم داد.

او می‌افزاید: سازمان امور مالیاتی هر فردی را با یک چشم می‌بیند. یعنی برای آنها فرقی ندارد که من یک کیلو طلا داشته باشم یا ۱۰۰ کیلو طلا. همین قانون مالیات بر ارزش افزوده باعث شده که همکارانم در خیابان مختاری تغییر کاربری دهند. یک نفر کافی‌نت زده و فرد دیگر هم لباس فروشی باز کرده است.

او درباره وضعیت تقاضا و خرید طلا تصریح می‌کند: سال ۹۲ روزانه حدود ۱۰ نفر خریدار داشتیم اما امروز با این وضعیت موجود یک نفر هم سراغ ما نمی آید.

میلاد جوانی که فروشنده طلا است هم می‌گوید: از ۳۰ واحد صنفی در منطقه عباسی حدود ۱۵ واحد صنفی به دلیل اخذ مالیات بر ارزش افزوده بسته شده است. عملا دولت با این اقدام دستش را در جیب ملت کرده است.

در میان صحبت‌های میلاد، غلام هم می‌گوید: تمام این ۱۵ واحد صنفی بسته شده محل زاد و ولد گربه‌ها شده است. نمی‌دانیم به کجا باید شکایت ببریم.

پاسخ دادن