مالیات بر درآمد رستوران‌ها عادلانه نیست؟

ماليات گرفتنی است؛ نه دادنی
#اقتصادبرتر

رئیس اتحادیه صنف رستوران و سلف سرویس تهران: مالیات بر درآمد است نه بر متراژ مغازه، سازمان امور مالیاتی از متراژ مغازه ها مالیات می گیرد و عملکرد سازمان با کسبه، طاقت آنها را طاق کرده است.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۶ مهر ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر رئیس اتحادیه صنف رستوران و سلف سرویس تهران با ابراز تاسف از عملکرد سازمان امور مالیاتی اظهار داشت: متاسفانه سازمان امور مالیاتی بدون توجه به میزان درآمد اعضای صنف مبادرت به صدور برگه های مالیاتی بسیار سنگینی بر واحد های صنفی می کند.

سید علی اصغر میر ابراهیمی رئیس اتحادیه صنف رستوران و سلف سرویس تهران گفت: مالیات های اختصاص یافته به میزانی است که مغازه دار حتی توان پرداخت آن را ندارد.

وی تاکید کرد: در شرایط حاکم بر کشور که در تحریم هستیم و بسیاری از مواد غذایی گران شده؛ همچنین افزایش حقوق کارگر، بالا رفتن قیمت حاملهای انرژی و… خسارت و زیان مالی به افراد آمده است، مالیات به حقه را تمام صنوف حاضر به پرداخت آن است اما این شیوه اخذ مالیات نه خدا را خوش می آید نه خلق خدا را.

رئیس اتحادیه صنف رستوران و سلف سرویس تهران افزود: با این اوصاف سازمان امور مالیاتیبدون کوچکترین توجهی به اعتراضات اصناف همچنان بر منطق بی قانون خود تکیه کرده و مالیات را بر اساس برآورد ممیزینی که با سلیقه خاص خود محاسبه می کنند اخذ می نماید.

میر ابراهیمی در ادامه با اشاره به مالیات برارزش افزوده گفت: سازمان امور مالیاتی در ابتدای اعلام ارزش افزوده اظهار داشته بود که از همین مالیات ارزش افزوده، سازمان، سهم همه ارگانها و سازمانها از جمله شهرداری را می پردازد اما متاسفانه در عمل این شیوه اجرا نشد و اکنون شهرداری برای خود مالیات تابلو و … اخذ می کند که این مطابق با قول و عمل سازمان نیست، از سوی دیگر سازمان از تولیدکننده، حق العمل کار که واسطه مابین تولیدکننده و توزیع کننده است نیز مالیات ارزش افزوده می گیرد و مجددا از مصرف کننده نهایی نیز این میزان مالیات را دریافت می کند که می شود سه بار در یک پروسه مبادله کالا .

وی ادامه داد: از سوی دیگر مغازه دار بایستی هر سه ماه یکبار فاکتورها را برای محاسبه ارزش افزوده به سازمان بدهد که هر بار سازمان با بهانه ای از تحویل آن خودداری و هر دو سال یکبار این کار را انجام و محاسبه می کندکه این خود جریان طالی فاسد به همراه دارد.

میر ابراهیمی افزود: این روش کار سازمان با کسبه، طاقت آنها را طاق و از توان پرداخت مخارج ناتوان کرده؛ به همین دلیل هر کدام مغازه هایشان را واگذار و خود بیکار شده اند، کشور به دنبال اشتغال زایی است، اما سازمان به دنبال بیکار کردن مردم، از مسئولان استدعا دارم به دنبال ایجاد و اخذ حق و حقوق از دست رفته صنوف باشند.

پاسخ دادن