محمود عباس: به معامله قرن هزار بار نه می گوییم

محمود عباس: به معامله قرن هزار بار نه می گوییم

اقدام رئیس جمهوری آمریکا در رونمایی از طرح معامله قرن که بر خلاف قطعنامه‌های سازمان ملل متحد است، واکنش‌های زیادی را در داخل و خارج از فلسطین اشغالی درپی داشت.

تهران – اقتصادبرتر – ۸ بهمن ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر ، «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا در ادامه طرح‌های ضد فلسطینی و اسلامی خود، از طرح صلح ادعایی خود موسوم به معامله قرن که مدعی است برای پایان دادن به منازعه بین فلسطینیان و صهیونیست‌ها ارائه می‌شود، رونمایی کرد.

رئیس جمهور آمریکا این طرح را با حضور دو تن از مقامات ارشد صهیونیست، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی رونمایی کرد. او پیشتر شهر قدس را به عنوان پایتخت رژیمم صهیونیستی به رسمیت شناخت و سفارت آمریکا از تل‌آویو را به این شهر فلسطینی منتقل کرد.

ترامپ اعلام کرد که شهر فلسطینی قدس پایتخت یکپارچه رژیم صهیونیستی باقی خواهد ماند. او گفت که وقت آن رسیده است که کشورهای اسلامی رژیم اسرائیل را که در سال ۱۹۴۸ تشکیل شد، به رسمیت بشناسند.

محمود عباس: قدس فروشی نیست

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین: قدس برای فروش نیست و معامله توطئه شما هرگز اجرا نخواهد شد و ملت فلسطین آن را رد خواهد کرد.

در این لحظه حساس من از همگان می خواهم که صفوف خود را مستحکم و یکپارچه سازند و طرحی را که برای از بین بردن طرح ملی فلسطین ارائه شده خنثی کنند.
ما چیز جدیدی در این معامله جز آنچه طی دو سال گذشته شنیده بودیم ندیدیم.
سخنان ترامپ و نتانیاهو بیهوده است.
تعهد ما به شهدا این است که خون تان هدر نخواهد رفت.
معامله قرن همان بخش پایانی بیانیه بالفور است.
 آمریکا بیانیه بالفور را با هماهنگی انگلیس طراحی کرده است.

آیت‌الله سیستانی: معامله قرن حقیقت را تغییر نخواهد داد

دفتر آیت‌‎الله سیستانی در بیانیه‌ای در واکنش به طرح آمریکا درباره به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی گفت که این طرح محکوم است و احساسات صدها میلیون عرب و مسلمانان جهان را جریحه‌دار کرده است.

ظریف در توئیتی نسبت به اعلام معامله قرن چنین نوشت:
این به اصطلاح «چشم‌انداز صلح»، در اصل پروژه‌ موهوم یک ساختمان‌ساز ورشکسته است.
اما در حقیقت یک کابوس برای منطقه و جهان است
و امیدوارم این زنگ بیدارباشی برای همه مسلمان‌هایی باشد که طریقی غلط پیمونده‌اند.
بیایید برای فلسطینی‌ها متحد شویم.
ظریف عنوان طرح آمریکا را نیز به «قدم گذاشتن به سوی فاجعه» تغییر داده است.

اعلام آمادگی ایران برای وحدت جهان اسلام «با صرف‌نظر از اختلافات خود با برخی کشورهای منطقه» به منظور مقابله با توطئه آمریکا و اسرائیل علیه فلسطین

بیشتر بخوانید: ترامپ معامله قرن را اعلام کرد!

در ادامه به ترتیب آخرین رویدادها و واکنش‌ها مربوط به این طرح ضد فلسطینی آمریکا اشاره می‌شود.

وزارت خارجه ترکیه:

طرح جعلی آمریکا که به بهانه صلح در خاورمیانه مطرح شده است، «مُرده» متولد شد.

اجازه نخواهیم داد اقداماتی صورت گیرد که به اشغالگری و ظلم اسرائیل مشروعیت ببخشد.

هدف از صلح آمریکا نابودی طرح راهکار دو دولتی و چپاول خاک فلسطین است

دومونیک راب، وزیر امور خارجه بریتانیا در واکنش به این سازش تحمیل گفت که طرح جدی و منصفانه‌ای است و طرفین را توصیه کرد که آن را بررسی کنند.

«کریس مورفی» سناتور دموکرات اهل ایالت «کنتیکت» آمریکا: «معامله قرن» خطر بی‌ثباتی گسترده در منطقه را به همراه دارد.

«کریس مورفی» سناتور دموکرات اهل ایالت «کنتیکت» آمریکا در توییتی در زمینه رونمایی از طرح معامله قرن توسط رئیس جمهور ایالات متحده گفت: «در این برنامه جز با اسرائیلی‌ها، با هیچکس دیگر مذاکره‌ای نشد. پس نمی‌توان هرگز آن را برنامه صلح خواند. صلح تنها از طریق توافق بین اسرائیل با مردم فلسطین امکان‌پذیر است. با این شرایط جدید، سازش با اسرائیل بعدها دشوار‌تر می‌شود.»

سناتور مورفی در ادامه گفت: «هر ادعایی مبنی بر کشور لحاظ کردن فلسطین در این برنامه، به طور کامل غلط است. این برنامه به اسرائیل اجازه داده شده بر تمام امور امنیتی داخل فلسطین احاطه داشته باشد. بنابر این دیگر نمی‌توان به آن کشور گفت.»

این سناتور دموکرات آمریکایی ادامه داد: «الحاق یکجانبه دره رود اردن و شهرک‌های موجود که تحت قوانین آمریکا و قوانین بین‌المللی غیرقانونی است، ده‌ها سال فرایند صلح را به عقب می اندازد و در مکان‌هایی چون اردن خطر تنش واقعی و بی‌ثباتی گسترده را به همراه دارد.»

واکنش‌ها به رونمایی از معامله قرن

معترضان فلسطینی تصاویر ترامپ و پرچم آمریکا را به آتش کشیدند

مردم فلسطین در کرانه باختری در اعتراض به طرح سازش تحمیلی «معامله قرن» به خیابان‌ها آمدند و تصاویر رئیس جمهور آمریکا و پرچم این کشور را آتش زدند.

حزب الله لبنان: «اگر هم‌دستی و خیانت برخی از رژیم‌های عربی که به صورت علنی و مخفیانه در این توطئه دست دارند، وجود نداشت، این معامله شکل نمی‌گرد».

«ایلهان عمر» نماینده مجلس نمایندگان آمریکا : معامله قرن یک دزدی و محو کردن است.

 وزارت خارجه ایران معامله قرن را خیانت قرن در حق مردم فلسطین و امت اسلامی خواند و خواستار مقابله دولت ها و ملت های آزاده منطقه و جهان با این طرح ننگین شد.

 «محمد عبدالسلام»، سخنگوی رسمی جنبش انصار الله یمن: «طرح ترامپ هجوم آشکار آمریکا بر فلسطین و امت اسلامی است. این طرحی است که عربستان، امارات برای افزایش اشغالگری اسرائیل و ریشه‌کن کردن آرمان فلسطین، از آن حمایت مالی کرده‌اند».

«خلیل الحیه» از رهبران جنبش حماس فلسطین: اتحاد فلسطین عامل نابودی معامله قرن است. او گفت که «بیمی از اظهارات ترامپ نداریم و ما را تضعیف نمی‌کند. اتحاد ملت ما نخستین گام برای پایان دادن به معامله قرن است».

 عضو شورای انقلابی جنبش فتح فلسطین در واکنش به اعلام طرح سازش تحمیلی «معامله قرن» توسط رئیس جمهور آمریکا و نخست وزیر رژیم صهیونیستی، آن را تبلیغات انتخاباتی مشترک برای این دو فرد عنوان کرد.

 کوشنر، داماد و مشاور ترامپ: معامله قرن امنیت اسرائیل را در منطقه افزایش می‌دهد.

 وزیر امور خارجه اردن در واکنش به طرح تحمیلی آمریکا در سرزمین‌های اشغالی گفت که تنها راهکار دو دولتی، راهکار عادلانه و فراگیر است.

مقتدی صدر با توئیتی به اعلام معامله قرن واکنش نشان داد

آیات ابتدایی سوره اسرا که در آن داستان معراج پیامبر ذکر شده و اشاره ای هم به این که “دوباره به آن مسجد باز خواهند گشت” آمده.

در انتهای پیام هم آمده قدس برای ادیان (نه فقط یهود) و فلسطین برای احرار است.

 جبهه‌ ملی آزادسازی فلسطین: معامله قرن اعلام جنگ است.

سفارت آمریکا در فلسطین اشغالی به اتباع خود درباره خشم فلسطینی‌ها به دنبال واکنش به معامله قرن هشدار داد.

 وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که معامله قرن را بررسی می‌‌کند اما موضع فلسطینیان و کشورهای عربی درباره این طرح مهمتر است.

 مردم فلسطین در اعتراض به طرح معامله قرن در شهر رام‌الله، مقر دولت تشکیلات خودگردان فلسطین دست به تظاهرات ضد آمریکایی زدند و قصد حرکت به سمت شهرک‌ صهیونیست نشین «بیت ایل» را دارند. در شهر‌های نابلس و الخلیل نیز تظاهرات مشابهی آغاز شده است.

 سخنگوی نخست‌وزیر انگلیس از تماس تلفنی بوریس جانسون با دونالد ترامپ خبر داد و گفت که به گفته نخست‌وزیر انگلیس، این طرح می‌تواند گام مثبتی رو به جلو باشد.

 «محفوظ منور» از فرماندهان جنبش جهاد اسلامی فلسطین: باید به راهبردی ملی برای مقابله با معامله قرن روی بیاوریم.

 خلیل الحیه، از رهبران حماس در گفت‌وگو با شبکه المیادین گفت که از امروز دست مقاومت برای مقابله با اشغالگران باز است. او گفت که فلسطینی‌ها از اظهارات و تصمیمات ترامپ نمی‌ترسند.

 جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) اولین واکنش به این طرح تحمیلی آمریکا را نشان داد؛ مسئولی در این جنبش در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز انگلیس گفت که این طرح «خصمانه» و مفاد آن «مزخرف» است.

پاسخ دادن