مدیریت بحران، وظیفه رسانه یا مسؤولان؟

بارش شدید برف که طبق پیش‌بینی سازمان هواشناسی از روز دوشنبه در گیلان آغاز شد متأسفانه به دلیل سوء مدیریت ستاد بحران استان کام مردم را به تلخی کشاند.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۵ بهمن ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از فارس، وزیر نیرو در حالی از نقش اصحاب رسانه در زمان بحران سخن گفت که باوجود اخطارهای هواشناسی برای برگزاری جلسات ستاد بحران و داشتن آمادگی بیشتر برای مقابله با این میزان از بارش برف که در گیلان بی‌سابقه هم نبوده، گویا ضرورت آمادگی ستاد بحران در گیلان ازنظر تجهیزات لجستیکی برای مقابله با بحران برف به‌اندازه تأکید بر نقش رسانه‌ها مهم قلمداد نشده است.

میانگین برف در گیلان بیش از ۹۰ سانتی‌متر بوده و به دلیل حجم گستردگی زیاد آن باعث انسداد راه‌ها و قطعی برق و آب مشترکین شهری و روستایی شد، تاکنون برخی از راه‌های اصلی و مواصلاتی استان باز شدند اما به علت لغزندگی جاده‌ها، تردد در مسیرها به‌کندی در جریان است.

متأسفانه براثر بارش برف چند تن از هم استانی‌های عزیزمان جان خود را از دست دادند وعده‌ای نیز مصدوم شدند، عده‌ای از مسافران نیز که در مسیر آزادراه قزوین به رشت در حال تردد بودند براثر بارش شدید برف درراه ماندند و بنا بر آمار پلیس‌راه و مسؤولان ذی‌ربط حدود سه هزار مسافر برای مدتی طولانی در محور سراوان به رشت گرفتار برف شدند، عده‌ای توسط نیروهای راهداری و سپاه اسکان اضطراری داده شدند و توسط جمعیت هلال‌احمر به آن‌ها آب و غذا رسید وعده‌ای نیز باقی مسیر را با پای پیاده در این هوای نامساعد به سمت رشت آمدند.

وضعیت مردم گیلان پس از گذشت ساعت‌ها از بارش برف نشان از ضعف مدیریت کاملاً مشهود در مواجهه با این نعمت الهی دارد که دادستان مرکز گیلان به همین دلیل از دستور تشکیل پرونده قضایی برای مدیران کم‌کار خبر داد.

«یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث شد تا برف باریده شده در گیلان مشکل‌ساز شود قطعی بی‌سابقه برق و آب در استان بود» این جمله معاون رئیس‌جمهور در رابطه با مشکلات اخیر گیلان در پی بارش برف است که مهم‌ترین دلایل قطعی برق در گیلان را پاره شدن کابل‌ها و ایجاد مشکل در پست‌های برق گیلان می‌داند.

از دو هزار و ۵۰۰ روستا در گیلان ۵۸۸ روستا با انسداد کامل مسیر مواجه شدند که طبق گفته‌های نوبخت راه ۳۵۰ روستا بازگشایی‌شده و مابقی روستاها نیز با کمک ۴۷۰ ماشین‌آلات سنگینی که از هفت استان کشور مانند قزوین، اردبیل، گلستان، مازندران، مرکزی و زنجان به گیلان اعزام‌شده بازگشایی می‌شود، علاوه بر این آب ۵۰۱ مشترک قطع است که امروز وصل می‌شود.

مشکلات در حال مرتفع شدن/مردم چه می‌گویند؟

وزیر نیرو در حالی از فعالیت بیش از ۲۷۰ اکیپ از امکانات استان و استان‌های معین و مجاور برای باز شدن راه‌ها و معابر سخن می‌گوید که هنوز پس از گذشت چهار روز از بارش برف مردم در پیام‌های جداگانه‌ای در سراسر استان از وضعیت ستاد بحران استان اظهار گله‌مندی کردند.

بارش برف در استان گیلان ۲۷ برابر متوسط کشوری/ رسانه‌ها آماده بحران باشند

البته وزیر نیرو از نقش اصحاب رسانه نیز صحبت‌هایی کرد که باید در زمان بحران آمادگی لازم برای اطلاع‌رسانی در شرایط بحرانی را داشته باشند که این امر مسلم و قابل استناد است اما گویا وظیفه ستاد مدیریت بحران استان باوجود اخطارهای هواشناسی برای برگزاری جلسات ستاد بحران و داشتن آمادگی بیشتر برای مقابله با این میزان از بارش برف که در گیلان بی‌سابقه هم نبوده و طی سالیان می‌بایست استان ازنظر تجهیزات لجستیکی پیشرفت قابل‌توجهی می‌داشت به‌اندازه تأکید بر نقش رسانه‌ها مهم قلمداد نشده است.

وسعت پوشش برف در استان گیلان حدود ۱۴ هزار کیلومتر بوده که باعث بروز وضعیت بحرانی شده است که برای مثال ۱۵ درصد از مشترکین شهری و ۳۰ درصد از مشترکین روستایی با مشکل قطعی آب مواجه شوند که به گفته اردکانیان میزان بارش برف در استان گیلان ۲۷ برابر متوسط کشور بوده است.

سرهنگ حسین محمد پور اعلام کرد که محورهای اسالم به خلخال و محور پونل به خلخال و محور سیاهکل به دیلمان به دلیل ریزش بهمن مسدود است و نیروهای راهداری در تلاشند تا مسیر را رفع انسداد کنند.

پاسخ دادن